Odveta dopadla úspěšně. Bruslaři přehráli Litvínov 5:2
Ml. Boleslav
5:2(4:2, 0:0, 1:0)
Litvínov

17.8.2017, Vojtěch Tůma

M l. B o l. – Úvodní dějství odvetného duelu proti Litvínovu hodně připomínalo to poslední z týden starého zápasu boleslavských hokejistů na půdě Znojma. K vidění byl totiž výhradně ofenzivní hokej, diváci se dočkali velkého množství šancí a hned šesti branek. Lépe tato část utkání vyšla Bruslařům, kteří do šaten odcházeli s vedením 4:2, premiérový zásah v celku z města automobilů zaznamenal Pavel Kousal. Do druhé třetiny oba trenéři svým mužstvům zřejmě naordinovali defenzivnější taktiku, skóre se totiž neměnilo, za což ovšem mohly i zlepšené výkony brankářů. Závěrečná perioda už nabídla jen Žejdlovu kosmetickou úpravu výsledku, Středočeši tak i druhý přípravný mač před domácím publikem zvládli.

Branky a nahrávky: 11. Látal (Klepiš), 17. Klepiš (Orsava, Stříteský), 19. Kousal (Najman, Mrázek), 20. Pabiška, 53. Žejdl (Kotvan, Klepiš) – 3. Jánský (Hübl), 18. Lukeš (Jánský, Hübl). Rozhodčí: Lacina, Pavlovič – Tasch, R. Špringl. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 840. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 5:2.
Ml. Boleslav Maxwell – Knot, Hanzlík (C), Říha, Kotvan, Stříteský, Němeček, Kurka, Hrdinka – Lenc, Klepiš, Orsava – Pabiška, Knotek, Valský – Pacovský, Žejdl, Látal – Mrázek, Najman, Kousal

Litvínov Kantor – Dietz, Sörvik, Doudera, Kubát, Franc, Kokeš – Lukeš, Hübl (C), Jánský – Jurčík, Havlíček, Hořava – Doležal, Válek, Bečvář – Jícha, Gerhát, Nicholls

Komentář k utkání

Na premiérovou šanci utkání musela ŠKOENERGO Aréna čekat do třetí minuty. Klepiš ale přečíslení dvou proti jednomu nevyřešil ideálně, načež se do té samé situace utrhli hosté, které po Hüblově pasu a následné střele mezi betony poslal do vedení Peter Jánský. O pár okamžiků později mohlo být srovnáno, Lencova ukrytá rána ale místo za záda dezorientovaného Kantora zamířila těsně mimo. Po faulu Nichollse hráli Bruslaři svou první přesilovku, Klepišova dělovka se ale mezi tři tyče nevešla a chvíli nato tečoval Žejdl jen do ochranné sítě. Boleslavští působili i nadále daleko aktivnějším dojmem a vyrovnání se dočkali v čase 10:06, když Kantor nestačil dosáhnout na jedním z hostujících obránců tečovaný pokus Martina Látala. Krátce poté se na trestnou lavici odporoučel Kotvan, VERVA se ale při přesilové hře nedokázala pořádně zkoncentrovat, Maxwell byl bez práce.

Jednadvacet vteřin se Středočeši museli bránit dokonce ve třech, soupeř se ale zmohl jen na Lukešův projektil, se kterým si strážce domácí svatyně věděl rady. Ve čtrnácté minutě se obrovské hrubky za vlastní brankou dopustil Knot, Válek na to konto našel mezi kruhy nehlídaného Doležala, Maxwell ale zaváhání svého kolegy nechal nepotrestané. Konec úvodního dějství se nesl v pořádně divokém tempu, během necelých tří minut padly hned čtyři branky. Nejprve se po krásné bekhendové kličce trefil Jakub Klepiš, o chvíli později ale Augustovi svěřenci nechali trestuhodně osamoceného Františka Lukeše, který vymíchal Maxwella. Boleslav ale před úvodní sirénou udeřila ještě dvakrát. V čase 18:06 puk do sítě po krkolomné akci procpal Pavel Kousal, do kolonky střelců se poté zapsal i Lukáš Pabiška, na jehož blafák do bekhendu byl Kantor krátký.

Začátek prostředního dějství nabídl velké množství nepřesností na obou stranách. Nadějnější zakončení předvedl až Pavel Kousal, člen aktivní čtvrté formace Bruslařů, jeho jmenovec Kantor ale vytasil svůj pravý beton včas. V šestadvacáté minutě Gerhát pěknou kolmicí nalezl nehlídaného Nichollse, který si nabruslil na hranici pravého kruhu, se střelou mezi betony si ale na amerického strážce svatyně Středočechů nepřišel. Zanedlouho dostala VERVA k dispozici hru v dvojnásobné početní převaze, při níž Maxwella ohrožoval především František Lukeš, ovšem ani jedna z jeho štiplavých střel gólem neskončila, stejně jako Havlíčkova teč z prostoru mezikruží. Celkově se hráči Litvínova začali více tlačit do brankoviště, při další přesilovce dorážel kapitán Hübl, domácí gólman se ale stihl bleskově přemístit.

Dvaatřicátá minuta nabídla příležitost Dominika Pacovského, jenž těžil z přesného pasu od Žejdla, také Kantor si ovšem zvedl sebevědomí povedeným zásahem. O chvíli později byl domácí útočník s třicítkou na zádech ke vstřelené brance mnohem blíže, když se k němu kotouč odrazil po nepřehledné skrumáži, jeho bekhendové doklepnutí ale proletělo těsně nad horní tyčí. Tato situace se odehrála při přesilovce Augustovy družiny, po jejímž skončení puk doklouzal před trestnou lavici, ze které zrovna naskakoval Stanislav Dietz. Samostatný únik bývalého zadáka Hradce Králové ale neskončil úspěšně. S blížícím se koncem druhé třetiny se hra opět otevřela, především Pavel Kantor se musel vypořádat s náporem a častými střeleckými pokusy z hokejek soupeřů, také po čtyřiceti minutách ale bylo na světelné tabuli k vidění skóre 4:2.

Ve třiačtyřicáté minutě Sörvik zákrokem na hranici pravidel atakoval Najmana, následovala přihrávka pro mezi kruhy čekajícího Nichollse, kanadský útočník ale ani svůj druhý vzájemný souboj s Maxwellem nezvládl. S boleslavskou odpovědí chvíli nato přispěchal Klepiš, po jehož šikovné nabídce na teč Lenc kotouč usměrnil jen decimetry vedle levé tyčky. V čase 45:57 měli Litvínovští k dispozici trestné střílení, Joshua Nicholls ale pouze podtrhl ne úplně zdařilé utkání, a bekhendem vysoko přestřelil. Kontaktního gólu se VERVA málem dočkala v polovině třetí periody, když Maxwellovi vypadl puk po Douderově ráně, dorážející Jan Bečvář ale neměl mířidla seřízena přesně.

Pátou branku Středočeši přidali při přesilové hře, když se puk dostal k na modré čáře se pohybujícímu Kotvanovi, jehož ránu ještě těsně před Kantorem tečoval Lukáš Žejdl. Tento gól rozhodl o vítězi čtvrtečního mače, čemuž v nadcházejících minutách odpovídala i předváděná hra. Boleslavští už se nikam bezhlavě nehnali, spíše se soustředili na bezpečné kontrolování komfortního vedení, směrem do útoku matní svěřenci Radima Rulíka jim ale příliš starostí nepřidělávali. Naopak moc nechybělo k šestému zásahu domácího týmu, Pacovského ránu z mezikruží ale Kantor stačil vyrazit, neujala se ani dorážka Lukáše Žejdla.

Patrik Augusta (BK Mladá Boleslav): Jednalo se o velice kvalitní přípravné utkání proti kvalitnímu soupeři. Od začátku jsme hráli aktivně, podařila se nám spousta věcí, za které jsme rádi. Ve druhé třetině jsme opět měli několik zbytečných vyloučení, což soupeře trochu vrátilo do hry, jinak si ale myslím, že se zápasem a s výhrou můžeme být spokojeni.

Radim Rulík (HC VERVA Litvínov): Domácí zaslouženě vyhráli, měli lepší pohyb. Utkání se lámalo v závěru první třetiny, kdy jsme během krátké doby dostali dvě branky. Ve třetím dějství jsme se ještě mohli dostat na kontakt v případě proměnění trestného střílení, to se ale nepodařilo a Boleslav pak gólem v přesilovce definitivně rozhodla.