BK MLADÁ BOLESLAV

Mladoboleslavská ŠKOENERGO Aréna má nové mantinely

22. 11. 2022
Autor: Zdena Bobková
M l. B o l. – Výměna mantinelů. Poslední dobou velmi často skloňované slovní spojení, které Bruslaře na téměř dva týdny odstavilo mimo led velké haly. A tak nejenom A tým, ale i jiné mládežnické kategorie a veřejnost trénovali a bruslili na malé hale. Všechna tato omezení ale směřovala k tomu, aby se hokej stal pro hráče opět o něco bezpečnějším. Boleslavská ŠKOENERGO Aréna je navíc jediným zimním stadionem v české extralize, na kterém se smí stát přímo u mantinelů. Tato možnost fanouškům v Mladé Boleslavi zůstane zachována i nadále. Opatrnost ale je na místě, jelikož nové mantinely pruží nejen v místě nárazu, ale mantinel se vychýlí i v dalších místech. Je tedy víc než kdy jindy třeba sledovat hru. Více už se ale dočtete v našem rozhovoru s vedoucím provozu zimního stadionu, panem Jiřím Zörklerem.

Nové flexibilní mantinely musely na své stadiony nainstalovat všechny kluby a provozovatelé zimních stadionů, na kterých se hraje česká nejvyšší hokejová soutěž. Ukládá jim to Licenční řád pro účast v Extralize ledního hokeje.

V něm se mimo jiné uvádí i přesné parametry, které musí nově instalované mantinely splňovat:

  • výška hrazení musí být 1,07 m;
  • výška ochranných skel za brankami musí být 2,4 m;
  • výška ochranných skel na delších stranách hřiště, s výjimkou místa před hráčskými lavicemi, musí být 1,8 m;
  • vychýlení hrazení při nárazové rychlosti tělesa o hmotnosti 60 kg ve výšce 1 metru a při rychlosti 3,37 m/s musí činit minimálně 20,8 milimetrů;
  • vychýlení hrazení při nárazové rychlosti tělesa o hmotnosti 60 kg ve výšce 1 metru a při rychlosti 4,76 m/s musí činit minimálně 30,5 milimetrů;
  • vychýlení ochranného skla výšky 2,4 m při nárazové rychlosti tělesa o hmotnosti 60 kg ve výšce 1,4 metru a při rychlosti 3,37 m/s musí činit minimálně 43,7 milimetrů

V otázce výměny mantinelů a celkově provozu zimního stadionu během rekonstrukce jsme tedy k mikrofonu nemohli pozvat povolanějšího člověka než vedoucího provozu zimního stadionu, pana Jiřího Zörklera, se kterým už jsme točili rozhovor o tvorbě ledu (můžete si jej znovu připomenout TADY). Rozhovor na téma nových mantinelů je de facto jeho volným pokračováním.


Pane Zörklere, proces výměny mantinelů je úspěšně za vámi. Jak složitý byl?

Samozřejmě, že když se to dělá v létě, kdy v hale není led, tak je to jednodušší. U nás to ale nastalo v době, kdy výměnu děláme v době plně rozeběhnuté sezóny. Ale i s tím jsme si dokázali poradit.

Když se řekne „výměna mantinelů“ – co vše si pod tím člověk má představit?

Postup činností je asi následující. Prvně se musí rozmrazit ledová plocha. Tím jsme začali. V době, kdy se hraje, jsou tam asi 4 cm ledu. Co jsme mohli, to jsme zhoblovali rolbou a vysypali. To, co tam zůstalo, se protentokrát muselo ručně vyndat. Zmrazky se vzaly lopatou, naložily se do kolečka a odvezly se. Voda se vyluxovala vysavačem. Montáž se provádí jak zevnitř z plochy, tak zvenku. Šlapat v ledu a ve vodě nejde.

Kdy jste začali rozmrazovat led?

Během posledního zápasu, který hrál A tým doma (zápas s Pardubicemi, v úterý 1. 11. 2022, pozn. red.). Už během poslední třetiny jsme vypnuli chlazení, protože jsme věděli, že setrvačností se led uchladí. Dále s tím souvisí další spousta úkonů kolem čpavku – tedy vysát čpavek zpod ledu, aby setrvačnost chlazení nebyla ještě delší, aby to dále nechladilo. Podařilo se nám v rekordním čase 48 hodin uvést plochu do stavu, kdy se mohlo krásně manipulovat s mantinely. Po tu dobu, kdy jsme rozmrazovali led a vysoušeli plochu, už probíhaly přípravné práce zvenčí a demontáž skel. Troufám si říct, že jsme neztratili ani minutu času, kdy by se tu nic nedělalo.

Jak velkou roli v tom procesu hrála logistika a načasování všech úkonů?

Ano, ta logistika nebyla jednoduchá. Plánovali jsme to intenzívně dva měsíce dopředu, ale samotné přípravy na tuto akci samozřejmě trvaly mnohem déle. Každé hřiště je rozměrově jiné, takže dodávka a výroba mantinelů musí být přesně na míru. Výroba nových mantinelů trvala zhruba půl roku. Přičemž jen výroba plexiskel trvá tři měsíce. Není to jednoduché.

„Každý stadion má svá specifika. U nás je led 15 centimetrů pod úrovní podlahy“

Jak dlouho dopředu jste všechny tyto úkony plánovali?

Jak už jsem řekl, intenzívní příprava probíhala dva měsíce před datem započetí montážních prací. Firma je REMOV Sport, s. r. o., která nám zajišťovala výrobu a montáž, je z Mostu. Nebylo možné nové mantinely nikde skladovat, vše muselo naprosto klapnout, takže ten důraz na logistiku byl opravdu vysoký. Přestat chladit, vysušit plochu, demontovat mantinely, příjezd kamionu s novými mantinely v den, kdy se demontují ty staré, aby se nové složily a staré naložily a odvezly. Obnášelo to opravdu hodně času, přemýšlení a plánování.

A proběhlo vše tak, jak jste si naplánovali?

Ano, myslím, že můžu říct, že se nám to povedlo. Firma nám nechtěla věřit, že se nám za dva dny po vypnutí chlazení podaří plochu uvést do stavu, aby mohli montovat. Ale jak my s firmou, tak oni s námi, máme jen ty nejlepší zkušenosti. Jsou to asi jejich třetí mantinely na našem zimním stadionu. Sice byli překvapeni, když jsem jim řekl, že za 48 hodin uvedeme plochu do stavu, kdy se po ní bude dát chodit, ale říkali, že díky zkušenostem, které s námi mají, nám věří. A nám se to podařilo.

Byly potřeba nějaké stavební úpravy?

Začnu asi obecněji. Plocha je na každém stadionu jiná. Nejen rozměry hřiště a rádiem oblouku, ale i různými specifiky. Náš zimní stadion má betonovou desku, na které je led oproti jiným stadionům, utopenou zhruba 15 cm pod podlahou. Jinde ji mají s podlahou souběžně, nebo i nad ní. Je to různé. Podle toho se liší montáž těch mantinelů. Díky tomu, že nám mantinely dělá firma REMOV Sport, která na velké hale dělá už třetí mantinely v řadě, tak dokonale zná náš stadion a má veškerou výkresovou dokumentaci zpracovanou a upravenou. Firma vyrobila mantinely tak, že je přivezli a usazovali je bez jednoho nejmenšího problému. Znají specifika této plochy a stadionu, takže vše měli připravené. Jsem rád, že jsme hotoví, a že během instalace nenastal jeden jediný problém. Ale musím to zaťukat i do budoucna. (klepe na stůl)

Jaký je tedy hlavní rozdíl mezi starými a novými mantinely?

Staré mantinely měly mezi vnitřním a vnějším opláštěním ocelovou konstrukci. Třímetrové ocelové bloky, které u těch předešlých mantinelů byly ukotvené/přišroubované k betonové desce. Konstrukce u nových mantinelů je zhruba stejná, ale je rozdělená horizontálně na dvě části. Spodní deseticentimetrová část je ukotvená znovu do té desky. Nad ní jsou pryžové silentbloky a přes ně je k té spodní části ukotvená horní část. Říká se, že ty mantinely jsou horizontálně dělené. Gumové silentbloky jsou tam z toho důvodu, aby se v tom místě mantinel hýbal a ohýbal. Právě v tom místě je mantinel pružný a tím pádem bezpečnější pro hráče, kteří do něj narážejí. Ta pružnost změkčí jakýkoli náraz. Ale ve své podstatě jsou ty mantinely ukotveny k betonové desce úplně stejně, na stejná místa, akorát že u těch nových mantinelů je ten rám ze dvou kusů.

Jsou ještě nějaké další rozdíly?

Další rozdíl je v té nástavbě. U starých mantinelů bylo nástavbou kalené sklo a teď je to plexisklo. To samotné je ze své podstaty pružné, takže druhá pružnost nastává v ohybu toho plexiskla.

Hlavní důvod výměny mantinelů je tedy jaký?

Jednoznačně bezpečnost hráčů.

Dokázal byste nějak specifikovat, v čem jsou výhody a nevýhody starých a nových mantinelů?

Výhoda je určitě v té bezpečnosti hráčů, aby nedocházelo k úrazům, především ramen. Náraz do starého mantinelu bych přirovnal k nárazu do zdi. Kdežto u nových mantinelů odpruží jak mantinel, tak plexisklo, takže ta bezpečnost je obrovská výhoda. O žádné nevýhodě jsem zatím neslyšel.

„Hlavní důvody výměny? Jednoznačně bezpečnost hráčů“

A co údržba? Je u nových mantinelů jiná?

Ano, tam už nějaké rozdíly jsou. Možná menší nevýhodu bych viděl v tom, že oproti sklům, která byla na mantinelech původně, plexiskla časem degradují. Ze skla se dá umýt úplně všechno. Dal se použít jakýkoli čistící prostředek, protože to nenaleptalo sklo a ta skla neustále působila dojmem, že když byla umytá, byla jako nová. Kdežto ty čmouhy od puku jdou z plexiskel velice špatně dolů. A to plexisklo postupem času zneprůhlední, zmléční. Skla se měnila jen když došlo k jejich rozbití. Jinak tam mohla být klidně 10 let. U plexiskel si myslím, že bude muset časem nastat výměna. Proti tomu se na stadionech bojuje i tím, že v době tréninků se na kratší části za bránu se odshora až dolů pověsí folie. To je běžná praxe po celém světě.

Musí dostat speciální péči i gumové pryže/silentbloky?

Při pohybu mantinelů dochází spíše k tzv. rozštelování. Může se stát, že po nějakém čase může dojít k tomu, že nebudou správně lícovat jednotlivá plexiskla, takže se bude muset provést kontrola a jejich seřízení tak, aby všechna skla lícovala. Dále bude muset probíhat kontrola pryží v horizontálním dělení mantinelu. Aby dále mantinely i plexiskla plnily funkci, kterou mají mít. Jak často to budeme muset dělat, zatím nedokážu říct. Ale určitě to budeme důkladně kontrolovat. Firma nás po dokončení montáže zaškolila. Dozvěděli jsme se tam potřebné informace. Ale více ukáže praxe. Myslím si, že skrze péči a servis o nové mantinely to pro zaměstnance stadionu bude o trochu složitější.

Mluvil jste o plexisklech, která jsou nyní na nových mantinelech. Pokud dojde během hry k jejich poškození, dají se vyměnit rychleji?

Abych řekl pravdu, tak jsem si myslel, že ta plexiskla budou mít třeba třetinovou váhu toho skla a ona jsou prakticky stejně těžká jako původní skla. Byl jsem hodně překvapený. Jsou lehčí, ale tak strašně nepatrně, že to prakticky nepoznáte. Takže ta výměna bude lehčí jen při manipulaci při výměně. Když se mění sklo, tak se musí dát obrovský pozor, aby se sklem nebouchlo o vedlejší sklo. Nastane tam vlna a můžou prasknout klidně tři čtyři vedlejší skla, což se nám tady také kdysi stalo. Teď toto odpadá. Manipulace s novými plexiskly může být tedy nepatrně rychlejší a nebude muset být tak opatrná jako u výměny skel.

A může se vůbec takové plexisklo rozbít?

Ano, určitě může. Tloušťka plexiskla je sice za bránou o něco větší – 15 mm. Ale i tak může dojít k jeho rozbití. Kolem dokola hřiště jsou plexiskla o síle 12 mm. Další zajímavostí je, že plexiskla se vyrábí u nás v republice, ale potřebují mít na sobě ochrannou vrstvu, aby co nejméně docházelo k jejich degradaci. Ale ta se u nás nedělá. Výroba tedy proběhne v ČR, to plexisklo se poté odveze do Německa nebo do Švédska, kde dojde k finální úpravě, co se týče povrchu – dodá se na ně ochranná vrstva. Poté opět putují zpět do ČR a nařežou se a ofrézují se na rozměry toho konkrétního zimního stadionu, na který pak putují.

Na jak dlouho byla ledová plocha velké haly mimo provoz? Kdy se začalo s výměnou, resp. s těmi přípravnými pracemi, jsme už zmínili, ale můžete říct, kdy byla výměna mantinelů dokončena?

Standardně si firma dává na výměnu 20 dnů. Tento časový údaj je i ve smlouvě o dílo. Ale jak už jsem zmínil, tak spolu mají firma i stadion jen ty nejlepší zkušenosti. My, jakožto SARA MB, jsme chtěli, aby byla hala pro hokejisty k dispozici co nejdřív. Jelikož chápeme, že je pro ně nestandardní chodit trénovat na malou halu. Je tam jiný rozměr hřiště, větší mráz, a tak dále. Snažili jsme se dělat všechno pro to, abychom tu dobu zkrátili na co nejkratší čas a firma REMOV Sport také. Vycházeli nám vstříc, dělali od rána od šesti do večera do šesti.

Takže se vše podařilo rychleji? Kdy?

V pondělí 14. listopadu jsme začali chladit. Ve čtvrtek na státní svátek už se bruslilo. Ale jen pro mladší kategorie, aby se led ještě tolik nezničil. A tým tam trénoval až po pátečním zápase s Kladnem. Mé optimistické odhady se potvrdily. A to i díky tomu jak probíhaly práce na hale. Byl jsem tam každý den a opravdu to jelo. Nerad to zveřejňuji, ale jak já, tak moji lidé, jsme dělali vše pro to, abychom velkou halu otevřeli co možná nejdříve. Což bylo o týden dříve, než je termín uvedený ve smlouvě. Neskromně si troufám říct, že jsme s firmou REMOV Sport vytvořili rekord ve výměně mantinelů, a to ještě v průběhu sezóny. (úsměv)

„Pomáhali všichni. Všichni jsme se semkli a táhli za jeden provaz“

Kolik lidí na té výměně pracovalo?

Cíleně to dělá firma REMOV Sport. Měl jsem informace od pana Dohnala, majitele firmy, že na tu demontáž mantinelů tu měli cca 12 lidí. Na samotnou montáž tu bylo 6 lidí. V rámci zkrácení času, jsme se na přípravných pracích podíleli i my, dokonce i junioři a dorostenci Bruslařského klubu. A musím kluky pochválit, protože přišli a pomohli firmě odnášet ta těžká skla a sundávat je. Naši lidi, kteří byli v práci, to jen řídili a ty těžké práce udělali junioři a dorostenci. Semkli jsme se tu všichni a táhli jsme za jeden provaz – od vedení SARA MB, vedení klubu, zaměstnanců, hráčů. Zapojili se všichni a bylo to perfektní. Moc nám pomohli. Asi cítili, že když pomůžou, že je to i v jejich zájmu. Čím dřív se nám to podaří, tím dřív půjdou zase hrát na velkou halu. Chtěl bych těm klukům moc poděkovat. Beze slova dělali vše, co bylo potřeba.

Jak se to uzavření velké haly dotklo režimu na zimním stadionu?

Ta omezení dopadla úplně na všechny. Jediné, co se všem těm kategoriím umožnilo, byla možnost chodit do svých šaten. Z velké haly se na dva týdny stalo jedno velké staveniště a firma jim umožnila průchody ke svým šatnám, vyšla nám vstříc. Netrvali na tom, abychom zimák uzavřeli jako staveniště. Snažili se svoje práce dělat tak, aby tam byl neustále nějaký koridor, aby žáci mohli chodit do šaten a mohli chodit na tréninky. Logicky se zvýšila vytíženost malé haly, a to od šesti od rána do večerní 23. hodiny. Bité na tom byly soukromé pronájmy, kterým se pronájem zkrátil, nebo někdo vypadl úplně, střídaly se, nebo se nájemci spojili. Veřejné bruslení, které se snažíme pro občany dávat na velkou halu, bylo na dva týdny také přeloženo na malou halu.

Doplnění k omezení mladších kategorií nám vysvětlil Martin Škaloud, sekretář mládeže: "S mládeží jsme měli velké štěstí. Pomohla nám reprezentační přestávka a taky fakt, že de facto všechny kategorie zrovna hrály venku. Jediný „problémový“ zápas byl snad jen ten, který juniorka odehrála v Jičíně. Zápasy mladších kategorií se nám povedlo vměstnat na malou halu. Samozřejmě všem kategoriím ubyly tréninky, těm starším přibližně jeden týdně, malým dětem někdy i dva."

Montáž nových mantinelů je tedy dokončena, stejně tak i nový led. Jak budou postupně následovat další práce, třeba montáž a malování reklam?

Reklamy na mantinely se montují v noci, kdy na hale nejsou žádné tréninky. Led je sice v provozu, ale budou na něm probíhat jen tréninky, takže vše bude zatím bez reklam. A to z toho důvodu, aby se nový led více zpevnil. Čerstvě nanesené reklamy by se roztrhaly a poškodily. Na úterý 22. listopadu je domluvená firma na malování reklam na ploše. Dopoledne tedy odtrénuje A tým, my připravíme led a může se začít malovat. Ten den bude hala opět uzavřena. Od středy 23. by měla být hala zase v plném provozu.

Děkujeme za rozhovor.

×
Odehrané v 16:00 | MUZ
BK Mladá Boleslav
HC Olomouc