Šéftrenér hokejové akademie Jan Křivohlávek hodnotí sezónu
06.04.2018 | Lukáš Chuchválek

Šéftrenér hokejové akademie Jan Křivohlávek hodnotí sezónu


M l. B o l. - Všechny mládežnické kategorie zakončily sezónu 2017/2018 a k mikrofonu se postavil šéftrenér mládeže a trenér juniorky Jan Křivohlávek (na snímku). Pustil se do hodnocení uplynulé sezóny, při níž se téměř povedlo dostat všechny tři mužstva akademie do play-off, a také okomentoval pár slovy změny, jež nastanou v organizaci mládežnických soutěžích od příštího hokejového ročníku.

Pane trenére, mládežníkům končí sezóna. Hodnotíte ji jako úspěšnou, neúspěšnou, nebo jak?

Měli jsme za cíl dostat se do předkola play-off a pak samozřejmě dál, do hlavní části play-off. Před sezónou pro nás bylo hlavní nejprve to předkolo. Sezóna ve mně určitě zanechala trochu pachuť, protože tým se tvořil už od léta pomalu a v přípravném období na ledě jsem v jiných rozhovorech zmiňoval, že naše výsledky nebyly příliš přesvědčující, spíše naopak. Ale během měsíce, kdy jsme byli na ledě, jsme udělali velký kus práce a vydařil se nám hlavně vstup do soutěže. Šli jsme do sezóny s respektem a určitou pokorou vzhledem k výsledkům, které jsme předtím v přípravě měli.

Úvod sezóny se vám vydařil, zrekapituloval byste průběh celého ročníku a nejdůležitější momenty?

Dobrý start předznamenal celou sezónu, kdy jsme se v začátcích vedli tabulku, postupně jsme se pohybovali i v nižších patrech, ale byli jsme ve finále v postupové dvanáctce, nakonec se nám po výsledkově slabším období před Vánoci, tedy hlavně po Novém roce podařil postup do další části. V předkole se nám to pomalinku začalo sedat, navíc jsme byli doplněni o některé další hráče, začali s námi chodit kluci, co hráli v Ústí. Zapojili se Najman, Mlčoch, Hrdinka a Kousal. Myslím si, že to předkolo bylo hodně povedené, a to i když se první dva zápasy prohrály 4:5. Z naší strany jsme byli spokojeni s předvedenou hrou, ale inkasovali jsme mnoho gólů, a tak se nám ta utkání nepodařila dotáhnout do konce. V další části předkola jsme uhráli sérii dobrých výsledků, které nás katapultovaly až na druhé místo, a v posledním zápase jsme do Plzně odjeli v hodně kombinované sestavě, kam jsme jeli bojovat o první místo, které nebylo úplně ten cíl, důležité bylo, že se podařilo postoupit do play-off.

Čtvrtfinále play-off se však Boleslavi proti skvělému protivníkovi těsně nepovedlo. Jaké bylo?

Narazili jsme na Hradec Králové, z jehož juniorského týmu jsme měli respekt. Nikoliv strach, ale respekt, protože jsme s nimi v sezóně dvakrát prohráli, ale byly to vyrovnané zápasy s houževnatým soupeřem. Nakonec se to ukázalo i přímo během série, kdy ty výsledky převažovaly o jeden gól. Proto jsem na začátku říkal, že je ve mně taková ta pachuť, protože jsem v zápasech měl dobrý pocit z přístupu, z odvedené práce a všeho kolem, ale bohužel nám chyběly dva góly, po nichž by se série mohla přiklonit na naši stranu. Bohužel, na kdyby se však nehraje.

Bylo by možné, že by se série mohla vyvinout nakonec jinak, kdyby se učinila jiná rozhodnutí, co se týče hry, taktiky?

Nechtěl bych rozebírat taktiku. V takových zápasech opravdu rozhodují momenty a situace, kdy se nepromění šance, které jsme měli, a naopak soupeř je dokázal využít. Částečně je to i ve štěstí, ale nechtěl bych to soudit. Když už gól soupeře padne, můžeme sice tu chybu dohledat a najít, ale v tomhle nemělo smysl se pitvat, protože jsme naopak ty šance měli a mohli jsme ty góly dát my. Soupeř je dal a postoupil dál.

A jaké jste měli pocity, když jste se poprvé dověděli, že budete hrát play-off s Hradcem?

Nevybírali jsme si a samozřejmě, mohlo to být trochu v nás a myslím, že to nemuselo být ani tak zlé, že jsme s Hradcem v základní části dvakrát prohráli, z toho jednou v prodloužení. Výsledky 0:2 a 1:2 po prodloužení naznačovaly, že ta série nebude jednoduchá, a nakonec se to i ukázalo, když v té sérii byly výsledky 0:2, 2:3, 3:2, 1:2. Myslím, že na sebe narazila mužstva, nechci říct podobného stylu, ale vyrovnaná. Já jsem měl dobrý pocit a měl jsem dojem, že v těch zápasech jsme byli o chlup lepší, živější, ale znovu říkám, na kdyby se nehraje.

Co říkáte na sportovní výsledky ostatních mládežnických kategorií, nejprve starší dorost?

Byli jsme velmi blízko k tomu, že mohly poprvé postoupit všechny tři akademické kategorie do play-off, což by bylo parádní. Za celou dobu, co zde působím, se to nepodařilo. Staršímu dorostu to uteklo nakonec až v samém závěru, což byla obrovská škoda, protože by to pro nás všechny byl opravdu velký dílčí úspěch, ale u staršího dorostu bych mohl říct to samé co u juniorů, že ta utkání kolikrát rozhodl ten jediný gól, a ten výsledek jsme nepřeklopili na svoji stranu. O postup bojovali až do posledního zápasu. Nás to určitě mrzí, ale takový je sport.

A mladší dorost?

Mladší dorost měl výhodu, že zvládl dobře základní část, dostali se do postupové čtyřky, takže měli jisté play-off. V další fázi soutěže byli o některé hráče trochu oslabeni, útočníci Simon a Zajíček nastoupili za starší dorost. Takže se museli srovnat nejen s tím, ale v nástavbě také se zraněními, hlavně obránců, a tak ty výsledky nebyly úplně optimální. V závěru této fáze bylo ale vidět, že na tom kluci zapracovali, začali inkasovat daleko méně gólů a zlepšit výsledky v nástavbě bylo cílem přípravy na play-off, a to se myslím podařilo. Nakonec to play-off s Havířovem rozhodly až nájezdy. Nejprve jsme s Havířovem ještě v nástavbě třikrát prohráli a jednou prohráli v prodloužení, a proto jsme do série nevstupovali jako favorit. Doma jsme však dobře rozehrané utkání nedotáhli do zdárného konce, ale v druhém zápase v Havířově jsme dokázali zvítězit. Pak třetí utkání dospělo až do nájezdů a bohužel, štěstí se přiklonilo na stranu soupeře.

Tím jste mi nabídnul možnost nastolit tuto otázku, protože jsem nikdy nenesl s libostí, když mi po zápase, který dospěl do nájezdů, pak kterýkoliv trenér řekl, že je to loterie. Nemělo by to být spíš o dovednostech než o štěstí?

Loterie to je. V týmu můžete mít hráče, který vám dá z deseti nájezdů devět branek, a pak někdy přijde rozhodující moment a on ten nájezd nedá. Na tohle neexistuje nijaký univerzální recept. Jsou trenéři, kteří hráčům věří, že svůj nájezd mohou proměnit, a proto je vybírají. Někdy pak trenér šáhne po hráči, který nájezdy tolik nejezdí, a právě ten třeba může rozhodnout. Když se podíváte třeba na Nagano, tak se v nedávno natočeném dokumentu řešilo, že Kanaďani těžce nesli vypadnutí s Českem na nájezdy. Nebylo to dle nich fér a Theo Fleury říkal, že kdyby si Hašek a proti němu Patrick Roy zahráli scrabble, dopadlo by to, řečeno nadneseně, stejně jako ty nájezdy. Ale kdyby ten rozhodující nájezd proměnili oni, pak by vyhráli a toto by neřešili.

Když právě skončená sezóna vypadala tak nadějně, že všechny tři akademické týmy mohou jít do play-off a uspět v něm, dá se očekávat, že se takové výsledky bude dařit opakovat i v následujících ročnících?

Momentálně to nedokáži posoudit, protože došlo ke změnám soutěží. Přišli jsme od další sezóny o letošní kategorii juniorů a zbydou jen dvě soutěže. Junioři budou takový vylepšený starší dorost a mladší dorost bude papírově jen dorost. Tvoří se nové týmy a určitě budeme mít jako cíl to, co si myslím, že by mělo být cílem každého trenéra v každém klubu. Měl by to být cíl realistický a postup do play-off by v tom měl určitě být. Jedna věc je nějaké přání nebo cíl, ale myslím, že je ještě brzo říkat, jaká ta následující sezóna bude. Určitě nám hodně napoví příprava a o konkrétních cílech se můžeme bavit až ke konci přípravného období před startem soutěže.

Byli jste o takové změně informováni předem? Jak jste se o této novince dozvěděli?

Věděli jsme, že se něco chystá. Proběhly nějaké schůzky nás trenérů coby vedoucích akademií a metodické komise na reprezentačním úseku. S takovouto variantou jsem já osobně nepočítal, protože při schůzce vedoucích akademií se uvažovalo o zachováním dosavadní soutěže juniorů s tím, že by tam zůstali hráči ročníku ’99. Nakonec se rozhodlo, že příští ročník bude udělaný takto a my se s tím budeme muset nějakým způsobem srovnat a připravit se na další sezónu co nejlépe, aby týmy byly konkurenceschopné.

Mě nejvíce zarazilo, že juniorka bude nově složena z až tří ročníků. Když jsem o tom četl prvně, první věc, která mě napadla, byla obava o zdraví hráčů, hlavně těch nejmladších. Jaký je váš názor?

Jsou generace, které podobným modelem prošly, dříve jsme měli jen mladší a starší dorost. Tenkrát byla ještě trochu výhoda v tom, že po dorostu byla možnost pokračovat, když hráči přišli na vojnu. Pro nynější ročník to ale bude hodně těžké, protože bude přetlak hráčů na trhu. Uvidí se, kolik kluků se prosadí.

Vrátím se k původní otázce, zda byla sezóna úspěšná či neúspěšná, jen ji položím z jiného pohledu. Viděl jste v týmu hráče, kteří mají na to prosadit se v A týmu?

Mám radost z toho, jaký tým se tady vytvořil. To bylo vidět hlavně v předkole play-off i přímo v play-off s Hradcem. U kluků jsem cítil opravdu velkou sílu a soudržnost mužstva. Dobrá parta je vždycky základ a dobrý předpoklad pro nějaký úspěch. Že se série nepovedla, je už věc osudu, ale bylo to o gólech, které jsme nedali. To už je teď jedno, ale byli tam kluci, kteří v uplynulé sezóně začali přípravu v A týmu, které jsem zmiňoval dříve, tedy Kousal, Najman, a pak Oscar Flynn a další. Například Mára Mlčoch odehrál jako ročník ‘98 parádní sezónu. Dál záleží jenom na nich a také na tom, jakou dostanou šanci a jak s ní naloží. Myslím, že bude moc důležité, zda tu šanci dostanou a jak se s tou velkou konkurencí, která vznikne díky velkému počtu hráčů, vyrovnají.

Děkujeme za rozhovor.

 

Partneři

Aktuality

16.7.2018

Boleslav na 72. místě

Francouzský server passionhockey.com zveřejnil jako každý rok žebříček 250 nejlepších evropských klubů. Mladá Boleslav si oproti loňsku o čtyři příčky pohoršila a nachází se na 72. místě se 27,8 body. O počtu bodů rozhodují výsledky z domácí soutěže násobené koeficientem a případně se započítávají také výsledky z Ligy mistrů, kde Bruslařský klub loni chyběl. Z klubů z ČR je na tom nejlépe Kometa Brno na 6. místě. Žebříček pak vede ruský Petrohrad.

26.6.2018

Prodej zrušen

Prodej permanentních vstupenek je v úterý 26. června z technických důvodů zrušen. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vás opět ve čtvrtek 28. června.

31.5.2018

Fotbalová prohra

Bruslaři prohráli na svém soustředění na jihu Čech přátelské fotbalové klání s hokejisty Tábora v poměru 2:3. Ačkoliv výsledek v tomto případě určitě není tím hlavním atributem, doplňme, že branky dávali za Boleslav David Bernad a Lukáš Volf.

9.5.2018

Šťastný na MS skončil

Z Bostonu dorazí do dějiště MS útočníci David Krejčí a David Pastrňák. Bohužel to znamená konec pro novopečeného forvarda Bruslařů Davida Šťastného, který se tak nevejde na soupisku a z Dánska míří domů.

9.5.2018

Volf a Groh do Ústí

Spolupráce s Ústím nad Labem pokračuje i nadále a přináší i první výsledky - u prvoligových lvů budou v sezoně 2018/2019 hostovat útočník Lukáš Volf a brankář Dominik Groh.

3.5.2018

Pláněk na MS nejede

Na poslední chvíli vypadl z reprezentační soupisky nyní už boleslavský obránce Martin Pláněk. Na mistrovství světa se tak nepodívá. "I tak jsem došel dál, než jsem si na začátku sezony vůbec dokázal představit," říká vděčně.

Archiv aktualit

Twitter

Aktuality
mládeže

20.7.2018

Soupisky žáků

V rozcestníku mládeže jsou nově k dispozici kompletní soupisky žáků od 2. do 8. třídy. Soupiska prvňáků bude doplněna později stejně tak jako seznam hráčů akademie (dorost a junioři).

23.6.2018

Klikorka na kempu U18

Obránce Karel Klikorka se v termínu od 24. do 30. června 2018 zúčastní tréninkového kempu reprezentace do 18 let, který se uskuteční pod vedením hlavního trenéra Aloise Hadamczika v Kravařích.

2.3.2018

Mazancová v repre U16

Tereza Mazancová se v termínu od 11. do 15. března zúčastní třech přátelských zápasů ženské reprezentace do 16 let proti Japonsku. Akce se uskuteční na zimních stadionech v Lovosicích a Roudnici nad Labem.

1.3.2018

Utkání MD B odloženo

Utkání mladšího dorostu B, které se mělo hrát tuto neděli 4. března na ledě pražské Kobry, bylo odloženo. Náhradní termín utkání zatím nebyl stanoven.

18.2.2018

Flynn na turnaji

Boleslavský útočník Oscar Flynn se v neděli podílel na závěrečné výhře 9:2 reprezentace do 19 let v rámci Turnaje pěti zemí nad Německem. Zapsal si dvě asistence, byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Na turnaji celkově zaznamenal tři kanadské body (0+3). Česká republika se na turnaji v Hradci Králové nakonec umístila na druhém místě za Švédskem.

17.2.2018

Příprava juniorů

Boleslavští junioři, kteří se potýkají s marodkou některých hráčů, vyzvali ve čtvrtek v rámci přípravného zápasu Hradec Králové. Utkání se hrálo 2x25 minut s následným pětiminutovým prodloužením. Bruslaři vyhráli 6:3. O góly domácích se postarali Chujac, Pawliczek 2x, Straka, Kerda a Moravčík.

11.2.2018

Zápasy st. dorostu

Starší dorostenci postoupili do skupiny, ze které mají šanci dostat se do play-off. Jsou v ní čtyři týmy a dva z nich získají vstupenku do vyřazovacích bojů. Rozpis další skupiny zveřejníme v sekci "zápasy staršího dorostu" v pondělí.

2.2.2018

Flynn v repre U19

Útočník Oscar Flynn byl nominován na Turnaj pěti zemí reprezentace do 19 let, který se uskuteční v termínu od 11. do 18. února v nedalekém Hradci Králové.

28.1.2018

Junioři ve skupině B

Junioři sehrají dalších 10 utkání ve skupině B s názvem O účast v play off. První utkání sehrají Bruslaři s Pardubicemi. Přesný rozpis všech zápasů bude k dispozici v nejbližších hodinách na našem webu v sekci zápasy juniorů.

26.1.2018

Bruslaři v repre U16

Michal Simon a Tomáš Holoubek se v termínu od 22. do 23. ledna zúčastnili tréninkového kempu reprezentace do 16 let.

Archiv aktualit


Copyright © 2011-2018 BK Mladá Boleslav a.s. & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál | Webdesign: tellinger.cz