Čeká nás náročná sezona. Cílem bude udržet se v extralize, hlásí Tomáš Potěšil
Když jsme spolu mluvili na konci loňské sezony, říkal jste, že u mládeže bude nutné provést pár změn. Podařilo se to?
Ty změny se týkaly hlavně obsazení trenérských postů. Nejvíc se to týkalo hlavně staršího dorostu, kde fungovali dva trenéři, kteří jinak měli svá zaměstnání jinde. Domnívám se, že v této kategorii to tak už prostě nemůže fungovat. Takže jsme angažovali pana Jana Křivohlávka z Havířova, který trénoval jak dorostenecké tak juniorské týmy, takže má bohaté zkušenosti. Povede jednak mladší dorost a poté také společně se mnou juniory. Jsem přesvědčen, že je to správná volba.
Jak hodnotíte šance mladších ročníků v následující sezoně?
Bohužel tu v minulých letech byla taková koncepce, jaká tady byla a její následky prostě z roku na rok jen tak nezměníme. Jak starší, tak mladší dorost hrál na dorazové ročníky. Tím pádem máme ve starším dorostu nedostatek hráčů ročníku ´94, což je ročník, který by měl starší dorost táhnout. V mladším dorostu máme sice dostatečný počet, ale ročník ´96 je poměrně výkonnostně slabší a málo hráčů hrálo loni stabilně extraligu mladšího dorostu. Čeká nás hodně práce, ale od toho tady jsme a uděláme všechno pro to, abychom se nemuseli do poslední chvíle strachovat o existence v extraligových soutěžích. Chceme hrát v těchto kategoriích důstojnou roli a uděláme pro to maximum.
Jak k takovým problémům vůbec dojde?
Jak už jsem řekl – špatná koncepční práce. Minulé vedení nechávalo trenérům až příliš volnou ruku, takže si kádr sice postavili, ale bez nějakého většího pohledu do budoucna. Já jsem na to upozorňoval už loni, ale přišel jsem do Boleslavi relativně pozdě a ty týmy už se nějakým způsobem tvořily, takže jsem do toho už nemohl tolik zasáhnout. Kdybych to měl shrnout, tak trenéři prostě viděli aktuální výkonnost hráčů a je jasné, že starší kluk bude logicky o něco lepší než ten mladší. Jak jsem řekl, hodně nadějí vkládám do trenéra Křivohlávka u mladšího dorostu, ale zázraky neumíme dělat nikdo. Každopádně musíme doplnit ročník ´94 a ´96 o několik hráčů. Problém je, že je musíme koupit a to je samozřejmě o penězích.
A jak to vypadá s juniory? Jaká byla jejich letní příprava?
Kdybych měl nějakým způsobem porovnat tu loňskou a tu letošní, tak v minulém roce jsme měli v letní přípravě nějakých šestnáct hráčů, dalších zhruba pět jich trénovalo s "A" týmem. Ten mančaft byl nějakým způsobem hotový, uspořádaný. Byli tady hráči ročníku ´90, ´91 a ´92 plus Tomáš Hyka a Jakub Frolík z dorostu. V průběhu srpna se pak tým jen vhodně doplnil o dva až tři hráče. Všichni ti kluci byli velmi dobře připravení, takže jsme mohli vyjet na led a věnovat se jen a pouze hře. Kdybych měl shrnout, jak to vypadá dnes, tak do juniorů přišli hráči ročníku´93 z dorostu a osm hráčů z jiných klubů. Hodně hráčů bydlí mimo Boleslav takže neabsolvovali poctivě letní přípravu a hodně hráčů se zapojilo do přípravy až v srpnu, takže také neznáme jejich kondiční připravenost.
Přepokládám, že ty změny v kádru jsou skutečně markantní…
Jsou. Jiránek s Lencem se uchytili v "A" týmu – před tím samozřejmě klobouk dolů. Soukup s Belayem jsou pro změnu v Litoměřicích. Hyka s Willem šli pokoušet štěstí do Ameriky. Celkem odešlo s loňské juniorky dvanáct hráčů, kteří by i letos mohli ještě za juniorku věkově hrát. A ty musíme nahradit. Kádr jsme museli doplnit o hráče z Letňan a jiných oddílů tak, abychom byli konkurence schopní. Musíme si ale uvědomit, že základem by měl být ročník ´93, což je přesně ten ročník, který se loni tak tak udržel se starším dorostem v extralize. Podle toho asi bude celá ta následující juniorská sezona vypadat. Spoléhám na kluky ročníku ´92 Ryse, Koudelu, Mozíka a další. Že tým potáhnou a pomůžou mladším klukům se adaptovat tak, aby byli pro juniorku přínosem.
Jaké cíle si tedy pro nadcházející sezonu dáváte?
Nemá smysl si něco nalhávat, je jasné, že budeme prakticky ve všech těch kategoriích hrát o záchranu. Myslím, že nejvíc v tom budeme plavat, i když se samozřejmě můžu mýlit, ve starším dorostu, protože tam ty hráče prostě nemáme.
V letošní sezoně vznikly akademie, můžete je více přiblížit?
Vytvořilo se jich šest a získaly je takové týmy, jako jsou třeba Karlovy Vary, Chomutov, Liberec a další. Tyhle akademie mají zajištěno, že nesestoupí. Původně to bylo dokonce nastaveno tak, že by nešly ani do baráže. Takže si představte, že by bylo reálné, že tým, co by skončil jedenáctý z osmnácti, by šel hrát baráž. Kluby bez statutu akademie se proti tomu pochopitelně ozvaly. Takže teď je to nastaveno tak, že i klub, který má status akademie, může jít do baráže s vítězem ligy, ale když by prohrál, tak nesestupuje, a soutěž se rozšíří o dalšího účastníka.
Jak se dá status akademie získat? Je to něco, k čemu by se mohla dostat i Mladá Boleslav?
V nejbližší době podle mě ne. Určitě se ale budeme snažit akademii získat. Je to nicméně běh na dlouhou trať. Akademie získali kluby, které mají vybudované nové moderní haly s potřebným zajištěním, které dnešní hokej nutně žádá. Dvě plochy, kabiny mládeže na úrovni extraligových "A" týmů. Dále materiální zajištění, ubytování na úrovni, stravovací podmínky pro hráče, sauny, výřivky a další. Prostě profesionální přístup a podmínky. Byl vydán technický předpis pro získání akademie, který musí každý žadatel splňovat a svazová komise po důkladné kontrole statut akademie schválí. Myslím si, že do budoucna bude status akademie nutností pro setrvání v nejvyšších mládežnických kategoriích. Bez pomocí města a sponzorů ale akademii určitě nebudeme moci získat.
Děkujeme za rozhovor.