BK MLADÁ BOLESLAV

Pracujeme na defenzívě, ví Marian Jelínek, kde Bruslaře tlačí brusle

19. 8. 2015
Autor: Vojtěch Balon, Jitka Čechová
M l. B o l. – Před blížícím se turnajem ve slovenském Martině jsme se rozhodli vyzpovídat jednoho z trenérů A týmu Mariana Jelínka (na snímku). Zkušený lodivod se rozpovídal o tom, proč tým z města automobilů inkasuje tolik gólů či o změnách a šířce aktuálního hráčského kádru Bruslařů. "Do Martina bereme devět obránců a třináct útočníků, stáhli jsme si zpět Lukáše Volfa, který se v Benátkách jeví velice dobře – stejně jako Roman Čermák, na toho ale bohužel nevyšlo místo. To samé platí i pro Jiřího Ryse v Ústí, takže je příjemné, že v případě potřeby je kam sáhnout," pochvaluje si.

Vaši svěřenci mají za sebou pět přípravných zápasů, jaké dojmy jste si z nich vy a váš kolega František Výborný odnesli?

Ty dojmy jsou dva. Jeden z nich je výsledkový: ve všech zápasech jsme vstřelili tři góly, ale vyhráli jsme jen jednou, což napovídá tomu, že máme problém v defenzívě. Se třemi góly bychom měli vyhrát více zápasů než jeden z pěti, ale inkasujeme příliš často. Na druhou stranu si uvědomujeme, že na výsledcích v této fázi sezóny ještě až tolik nezáleží. Nechci být alibista, samozřejmě chceme vyhrávat, ale tlak je především na herní výkon. Ten z ofenzívního hlediska není tak špatný, ale v obraně děláme spoustu chyb, což se projevuje ve výsledcích. Proto jsme se před turnajem v Martině zaměřili v trénincích na defenzívní činnost, abychom neinkasovali tolik branek. Takže řešíme taktické věci, detaily ve hře, signály, standardní situace a podobně.

Může to vyznít tak, že shledáváte tedy problém u obránců a brankáře?

Defenzíva není jen brankář a obránci, ale i útočníci. Jde o celé pojetí herního stylu. Je vidět, že máme hodně hráčů, kteří chtějí hrát ofenzívně a vytvářet si šance. Efektivita byla taková, jaká byla – opakuji, že tři vstřelené góly za zápas nejsou špatným výsledkem. Problém je ale v inkasování, na čemž mají podíl i útočníci, kteří budou muset daleko více pomáhat obráncům, dobruslovat (tzv. backchecking) a adresně si rozebírat své úkoly v obranné třetině. Beci musejí daleko zodpovědněji pracovat v okolí brány a o gólmanovi ani nemluvě. Zapracovat bude třeba na všech třech subjektech, není to o tom, že bych tady chtěl kritizovat gólmana nebo obránce.

Tým se přes léto změnil jen minimálně, nemělo by se tedy plynule pokračovat v tom, co fungovalo na konci loňského ročníku?

To je otázka názoru – jestli se změní pět klíčových hráčů, tak to za malý rozdíl nepovažuji. Odešel nám druhý centr (Michal Broš, pozn. red.), na jehož pozici přišli tři hráči, z nichž hledáme toho nejvhodnějšího. Radim Hruška i Tomáš Urban se jeví velice dobře, management odvedl velmi slušnou práci a dotáhl sem hráče, kteří by měli týmu pomoct. Že by to ale byl až tak malý zásah do toho mužstva, to se neodvažuji tvrdit. Trončinský má být jeden z beků do prvních dvou obranných dvojic, už to je poměrně velká změna. Odešel vlastně i centr, který řídil druhou přesilovkovou formaci, což je další citelný zásah.

Jaká je aktuální situace v brankovišti? Už se ví, že Martin Růžička má zdravotní problémy...

David Rittich udělal ve svém věku nutný pokrok a věříme, že bude podávat lepší výkony než v loňské sezóně, což je znát už po prvních pěti zápasech. Co se Martina Růžičky týče, tak tam jsou bohužel opravdu menší zdravotní problémy. Doufáme, že bude do týdne až deseti dnů stoprocentně v pořádku. I na Slovensko odjíždí s tím, že by měl odchytat alespoň jedno utkání.

Zmínil jste odjezd na Slovensko. Co si od třízápasového Mountfield Cupu slibujete?

Bereme devět obránců a třináct útočníků, stáhli jsme si zpět Lukáše Volfa, který se v Benátkách jeví velice dobře – stejně jako Roman Čermák, na toho ale bohužel nevyšlo místo. To samé platí i pro Jiřího Ryse v Ústí, takže je příjemné, že v případě potřeby je kam sáhnout. Chceme, aby se protočili všichni hráči. Turnaj nám umožní vidět tým v mnohem náročnějším vytížení tří zápasů za sebou, navíc je mančaft stále pohromadě, což napomůže aspektu týmovosti, který ještě chceme doladit. Postoj hráčů, když jsou pohromadě na hotelu je jiný, než když vám hodinu po zápase utečou za rodinami.

Děkujeme za rozhovor.