BK MLADÁ BOLESLAV

První čtvrtinu soutěže zakončí Bruslaři na ledě úřadujícího finalisty

23. 10. 2018
Autor: Vojtěch Tůma
M l . B o l . - Pátou porážku v řadě už mladoboleslavští hokejisté nepřipustili. Proti Hradci Králové předvedli jeden z nejlepších výkonů dosavadního průběhu základní části, poprvé zvítězili pod novým trenérským triem a ukázali, že rozhodně není radno je odepisovat. Uteklo to jako voda, ale už v pátek 26. října bude mít naše nejvyšší hokejová soutěž za sebou úvodní čtvrtinu základní části. Bruslaři se stále krčí u dna tabulky, nedělní skalp lídra, na který se pokusí navázat na ledě třineckých Ocelářů, by pro ně však mohl představovat vítanou psychickou vzpruhu. Ve WERK ARENĚ padne úvodní vhazování v 17:00.

Oceláři ulovili žádané lotyšské eso

Třinci vyšel minulý ročník parádně, vždyť doputoval až do finále, kde nestačil na rozjetou Kometu. Václav Varaďa na své svěřence nešetřil chválou zcela oprávněně, všechny formace se prezentovaly atraktivním hokejem a každá z nich měla dostatek kvality na to, aby vzala zodpovědnost na sebe a rozhodla. Nadějné vyhlídky do budoucna neopustily Slezany ani přes letní přestávku, neodešel žádný z klíčových hráčů, o dům dál zamířili veteráni jako Tomáš Linhart či Jakub Petružálek. Ke zdárnému konci naopak ocelářské vedení dotáhlo jednu z největších přestupových bomb okurkové sezony, když ve svých řadách přivítalo Robertse Bukartse. „Hlavním důvodem byly ambice klubu. Třinec je v rámci České republiky dobrou značkou, má vždy vysoké cíle, silný kádr a konkurence na všech postech je opravdu velká,“ vysvětlil své rozhodnutí zkušený Lotyš, jenž v uplynulých letech táhl ofenzivu Zlína.

Osmadvacetiletý rodák z Jurmaly se sice chytal trochu pomaleji, nyní se ale rozehrál do téměř optimální formy. Své kvality zatím nemohl naplno předvést Marek Viedenský. Urostlý slovenský centr v úvodních čtyřech kolech nebodoval, poté už jej do hry nepustilo zranění, čímž se otevřela cesta třeba pro talentovaného Jana Hladonika, jenž se vrátil do Čech po roce stráveném v zámořské juniorské soutěži. Stále celkem početná třinecká marodka zahrnuje i klíčového obránce Vladimíra Rotha, který dokonce musel absolvovat operaci. Na tuto nepříjemnou skutečnost zareagovalo vedení klubu prozatím dočasným angažováním Martina Gernáta. „Jedná se o perspektivního obránce se zkušenostmi ze slovenské reprezentace. Věřím, že se mu u nás bude dařit, všichni budeme spokojeni a tříměsíční hostování prodloužíme do konce sezony,“ prohlásil sportovní ředitel Jan Peterek.

Třinečtí se po pomalejším vstupu do sezony začínají zvedat

Většina hokejových fanoušků si snad ani nepřipouštěla, že by úřadujícího finalistu mohly hned v úvodu ročníku potkat jakékoliv problémy. Jenže z prvních šesti kol urvala Varaďova družina pouhopouhé tři body a její věhlasná ofenziva dohromady nastřílela jen osm branek. Nečekaně utrápený začátek si vyžádal i zásahy do podoby kádru, na zkoušku do konce listopadu dorazil lotyšský zadák Guntis Galvinš, místo v sestavě naopak nezbylo pro Romana Vlacha. Devětadvacetiletý útočník se ve svém novém působišti, karlovarské Energii, parádně chytil a během šesti duelů posbíral čtyři góly a tři asistence. Místo něj Slezané sáhli po Ethanu Werekovi, jenž uplynulý ročník strávil v AHL na farmě týmu Ottawa Senators.

„Už dříve jsme se s Vencou Varaďou bavili, že bychom chtěli do týmu nějakého zámořského hráče. Ti jsou pověstní svým hladem po gólech a touhou vyhrávat zápasy za každou cenu, mají to ve svém hokejovém DNA,“ nechal se na adresu zatím produktivního Kanaďana slyšet Jan Peterek. Dost možná se na výkonech Ocelářů podepsala i absence několika opor. Kromě již zmíněného Rotha do úvodních zápasů nenastoupili ani Jiří Polanský s Martinem Růžičkou. Oba dva už jsou ale po zdravotních problémech zpět a Slezané začínají naplno projevovat své možnosti. Mezi sedmým a dvanáctým kolem zapsal Třinec, jehož produktivitu překvapivě vede kapitán Lukáš Krajíček, hned čtyři vítězství, získal třináct bodů a ze dna tabulky se vyhoupl alespoň na desátou pozici. Co na to Bruslaři?

Sestavy z posledního utkání

HC Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček (C), Gernát, Musil, Galvinš, Adámek, Doudera – Růžička (A), Marcinko, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský (A) – Hrňa, Werek, Bukarts – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala – Chmielewski

BK Mladá Boleslav: Krošelj – Hanzlík (A), Kurka, Kotvan, Bernad, Voráček, Pláněk, Dlapa – Šťastný, Klepiš (A), Skalický – Pacovský, Knotek, Vondrka (C) – Látal, Musil, Orsava – Pabiška, Najman, Procházka

Statistiky

WERK ARENA | 26. 10. 2018 17:00

HC Oceláři Třinec 13. kolo BK Mladá Boleslav
12. místo, 16 bodů umístění 13. místo, 12 bodů
29:28 skóre 27:38
6:1 (Pardubice)
nejvyšší výhra 4:1 (Hradec Králové)
1:4 (Liberec)
nejvyšší prohra 3:8 (Liberec)
1 utkání bez vstřeleného gólu 1
2 utkání bez inkasovaných gólů 1
22 % využití přesilových her 16,36 %
11 góly v přesilových hrách 9
1 góly v oslabeních 2
Lukáš Krajíček, 11 bodů nejproduktivnější hráč Jakub Klepiš, 11 bodů
Martin Adamský, 5 branek nejlepší střelec Jakub Orsava, Jakub Klepiš,
oba 5 branek
Lukáš Krajíček, Roberts Bukarts,
oba 7 asistencí
nejlepší nahrávač Jakub Klepiš, 6 asistencí
Lukáš Krajíček,
Martin Gernát, oba +5
nejlepší hráč v +/- Jan Hanzlík, +6
David Musil, -6 nejhorší hráč v +/- Tomáš Knotek,
Dominik Pacovský, oba -5
Jiří Polanský, 14 minut nejtrestanější hráč Jakub Orsava, 33 minut
Martin Gernát, 24 bodů Radegast index Jan Hanzlík, 29 bodů
Peter Hamerlík 92,31 %
Šimon Hrubec 92,26 %
úspěšnost brankářů Gašper Krošelj 88,95 %
Pavel Kantor 85,98 %
Peter Hamerlík 2,09
Šimon Hrubec 2,17
průměr inkasovaných gólů na zápas Pavel Kantor 2,86
Gašper Krošelj 3,24