BK MLADÁ BOLESLAV

První čtvrtinu základní části zakončí Boleslav ve Zlíně

24. 10. 2019
Autor: Vojtěch Tůma

M l . B o l . - První středočeské derby této sezony vyznělo lépe pro mladoboleslavské hokejisty, kteří v napínavém souboji přetlačili kladenské Rytíře poměrem 6:3. Hned o čtyři góly se postarali obránci, do střelecké listiny se zapsal také sedmnáctiletý Karel Klikorka, pro nějž se jednalo o premiérovou trefu v české nejvyšší soutěži. Svěřenci Radima Rulíka a Pavla Patery se tak udrželi v kontaktu s čelem extraligového pelotonu, nyní je čekají tři zápasy v pěti dnech. V pátek 25. října se Bruslaři v repríze březnového předkola postaví Zlínu. Berani nevstoupili do nového ročníku vůbec dobře, pod staronovým trenérem Svobodou doufají v odlepení se ode dna tabulky. Začátek je naplánován na 17:30.

Začne Zlín pod Robertem Svobodou opět šlapat?

Berani po uplynulé sezoně, která pro ně skončila v předkole play-off, poněkud překvapivě sáhli ke změně na trenérském postu. Robert Svoboda se přesunul k mládeži, na jeho místo nastoupil Antonín Stavjaňa. „Každý trenér se po určité době okouká a je potřeba dát týmu nový impuls. Teď dozrál čas na změnu. Chceme udržet náš současný trend, být aktivní, hrát moderní hokej a posunout se ještě o krůček výš,“ okomentoval tento krok generální manažer Martin Hosták. Kádr zůstal pohromadě, Zlín během letní přestávky přivítal jen čtyři nové tváře. Obranné řady se rozrostly o Lukáše Buchtu, na zkoušku přišel ex-vítkovický Roman Szturc. Po čtyřleté pauze se do klubu svého srdce vrátil Bedřich Köhler, hodně si ševci slibovali od Rickarda Palmberga, jenž v loňském ročníku švédské nejvyšší soutěže posbíral solidních pětatřicet bodů. „Osobně jsem se na něj jel podívat, patřil k výrazným oporám svého týmu. Počítáme s ním na pozici centra do prvních dvou řad,“ vychvaloval seveřana Hosták.

Jako hlavní cíl pro nadcházející měsíce vyhlásil Zlín účast ve čtvrtfinále. „Mohu potvrdit, že rozpočet je celkem výrazně vyšší. Kádr jsme posunuli kvalitativně i finančně, za což jsem rád,“ nechal se slyšet bývalý expert České televize. Po dvanácti odehraných kolech už v Baťově městě tolik optimismu nepanuje. První pohroma přišla ještě před začátkem základní části, kvůli problémům s ramenem musel na operaci klíčový útočník Tomáš Fořt, který si na jaře hlasitě říkal o místo v nominaci na světový šampionát v Bratislavě a Košicích. PSG vstoupilo do sezony šesti porážkami v řadě, v utkání pátého kola proti kladenským Rytířům se navíc po střetu s Jaromírem Jágrem zranil brankář Libor Kašík. Náhradu získali ševci velice rychle, na tříměsíční hostování přišel Marek Čiliak, jehož v Kometě mezi tři tyče nepustil famózní Karel Vejmelka. Dvojnásobný extraligový šampion vychytal Beranům první vítězství v sezoně proti Pardubicím, jeho mladší kolega Daniel Huf posléze vynuloval Brno a vypadalo to, že vše se v dobré obrací.

Jenže následující tři duely zlínští hokejisté nezvládli, když nejprve podlehli Spartě 1:6, poté Třinci 2:5 a v Litvínově prohráli 1:5. Z letních posil se uchytil pouze Köhler, očekávaný tahoun Palmberg je momentálně na marodce a vzhledem k neuspokojivým výkonům už další starty v naší nejvyšší hokejové soutěži dost možná nepřidá. Vedení klubu na mizerný vstup do sezony zareagovalo rozvázáním smlouvy s trenérem Stavjaňou, střídačce po několikaměsíční pauze opět velí Robert Svoboda, jenž se ujal i pozice sportovního manažera. „Vůbec jsem neváhal. Mám tu kolegy, se kterými už jsem pracoval, jsou mi oporou. Vím, do čeho jdu a myslím si, že nám to zase bude dobře fungovat,“ řekl staronový kouč Beranů. V průběhu minulého týdne se poslední celek extraligy dohodl na spolupráci se třemi útočníky, ve žluto-modrém se ale po českých kluzištích nakonec prohání pouze jeden z nich.

Petr Pohl dal raději přednost angažmá v druholigových německých Drážďanech, talentovaného Samuela Bučka zase odradilo odvolání Antonína Stavjani, jenž u ševců nakonec zůstává v rolích kouče juniorů a šéfa akademie. Na krátkodobou zkoušku naopak dorazil Valentin Claireaux. A byl to i francouzský reprezentant, kdo se dvěma asistencemi podílel na tom, že ševci dovedli první zápas po Svobodově návratu na střídačku do vítězného konce, když přestříleli hradecký Mountfield 6:5. „Každá změna trenéra je pro tým určitým impulsem. Je to neskutečný pocit, protože jsme to strašně moc potřebovali urvat. Byly to velké nervy, ale nakonec se to povedlo,“ neskrýval nadšení Antonín Honejsek, s devíti kanadskými body nejproduktivnější hráč Zlína. Proti Bruslařům by měli Berani vyrukovat s další ofenzivní akvizicí, do první reprezentační přestávky bude v Baťově městě působit Slovinec Žiga Jeglič. „Odehrál skvělé zápasy na mistrovství světa, má zkušenosti z KHL. Jedná se o šikovného praváka, který nám pomůže s produktivitou a navíc ho můžeme využít jako pravé křídlo nebo i centra,“ uvedl Martin Hosták.

Sestavy z posledního utkání

PSG Berani Zlín: Čiliak - Ferenc, Freibergs, Nosek (A), Žižka (C), Gazda, Řezníček, Hamrlík - Ondráček, Sedláček, Kubiš (A) - Šlahař, Claireaux, Dufek - Honejsek, Fryšara, Herman - Kratochvil, Popelka, Dobiáš

BK Mladá Boleslav: Krošelj – Ševc, Kurka, Hrbas, Fillman, Dlapa, Pláněk (A), Klikorka – Skalický, Zbořil, Vondrka (C) – Pabiška, Žejdl, Klepiš (A) – Zohorna, Musil, Stránský – Flynn, Najman, Kousal

Statistiky

Stadion Luďka Čajky | 25. 10. 2019 17:30

PSG Berani Zlín 13. kolo BK Mladá Boleslav
14. místo, 9 bodů umístění 4. místo, 23 bodů
34:46 skóre 40:28
7:0 (Brno) nejvyšší výhra 5:1 (Litvínov)
1:6 (Sparta) nejvyšší prohra 3:5 (Karlovy Vary)
0 utkání bez vstřeleného gólu 1
1 utkání bez inkasovaných gólů 0
15 % využití přesilových her 16,28 %
9 góly v přesilových hrách 7
79,17 % ubráněná oslabení 89,13 %
2 góly v oslabeních 1
Antonín Honejsek, 9 bodů nejproduktivnější hráč Pavol Skalický, 12 bodů
Antonín Honejsek, Tomáš Žižka,
Bedřich Köhler, Jakub Šlahař,
všichni 4 branky
nejlepší střelec Pavol Skalický, 6 branek
Antonín Honejsek, David Nosek,
Ralfs Freibergs, všichni 5 asistencí
nejlepší nahrávač Pavol Skalický, Ondřej Najman,
oba 6 asistencí

Štěpán Fryšara,
Jakub Herman, oba +5
nejlepší hráč v +/- Pavol Skalický, +10
Pavel Kubiš, -12 nejhorší hráč v +/- David Šťastný,
Lukáš Pabiška, oba -2
Bedřich Köhler, 35 minut nejtrestanější hráč Lukáš Žejdl, 27 minut
Jakub Ferenc, 41 bodů Radegast index Ondřej Dlapa, 31 bodů
Libor Kašík 89,84 %
Daniel Huf 89,58 %
Marek Čiliak 87,58 %
úspěšnost brankářů Jan Růžička 95,73 %
Gašper Krošelj 91,51 %
Libor Kašík 3,04
Daniel Huf 3,43
Marek Čiliak 4,24
průměr inkasovaných gólů na zápas Jan Růžička 1,35
Gašper Krošelj 2,63