BK MLADÁ BOLESLAV

Jubilejní 50. ročník Memoriálu Gustava Lachmana vyhráli Bruslaři

31. 12. 2022
Autor: Zdena Bobková
M l. B o l. – Jubilejní 50. ročník Memoriálu Gustava Lachmana pořádal Bruslařský klub opět v době svátečních dní, v termínu 27. a 28. prosince 2022 na zimním stadionu v Mladé Boleslavi. Turnaj, který se pouze s jedinou přestávkou, způsobenou nepříznivou epidemiologickou situací v roce 2020, pořádá nepřetržitě od roku 1971. Vítězství vybojoval domácí tým BK Mladá Boleslav, hráči ročníku 2011, kteří po vítězství v základní skupině, tak i napříč napínavými a vyrovnanými vyřazovacími boji, zdvihli nad hlavu putovní pohár pro vítěze tohoto turnaje.

Domácí tým pod vedením trenérského dua Václav Drábek – Jan Málek postoupil do vyřazovacích bojů z prvního místa. V základní skupině své zápasy zvládl, zaváhal pouze v zápasech se Spartou, kde rozhodovaly až samostatné nájezdy (6:5sn) a ze zápasu s Třincem bral pouze bod za prohru v samostatných nájezdech – 5:6sn.

V semifinále Bruslaři změřili síly s českobudějovickým Motorem, se kterým ten den už navíc hráli. Ve středu dopoledne odehráli na velké hale poslední souboj ve skupině právě s nimi. O výhře 3:2 navíc rozhodli dvaadvacet vteřin před koncem základní hrací doby.

Semifinálový souboj měl obdobné parametry. Oba týmy si nedarovaly ani centimetr ledu a vyrovnaná bitva nakonec dospěla za stavu 3:3 až do prodloužení. Boleslav měla zpočátku otěže zápasu ve svých rukou, ale Motor dokázal vyrovnat a dokonce duel i otočit. Boleslavským nevyšla dvojnásobná přesilovka, a tak na konci druhé části sáhli k odvolání brankáře. A právě gól v power play přinesl kýžené vyrovnání. O své výhře pak rozhodli v nastaveném čase a mohli slavit postup do finále - 4:3pp.

Ve druhém semifinálovém utkání se utkaly dva pražské týmy, HC Sparta Praha postupovala do vyřazovacích bojů ze druhé pozice a vyzvala třetí tým, HC Letci Letňany. Letci duel zvládli lépe a do finále postoupili díky výhře 4:2.

V boji o bronz pak změřily síly poražení semifinalisté, tedy týmy Českých Budějovic a pražské Sparty. Pražané v duelu vedli už 2:0 ale hráči Motoru dokázali duel srovnat a dovést jej až do prodloužení, resp. do nájezdů, v nichž nakonec rozhodli a mohli slavit bronzové medaile.

Vrcholem celého turnaje byl finálový zápas mezi domácí Mladou Boleslaví a týmem HC Letci Letňany. K vidění byl velice bruslivý a aktivní hokej, ale časem už byla na některých hráčích pražského výběru znát i menší únava. Není divu, sedmý zápas hraný ve dvou dnech, to je pořádná nálož pro všechny. Bruslaři zabrali hned v úvodu a odskočili brzy na rozdíl 2:0. Svůj náskok si pak už pečlivě hlídali a nedovolili soupeři vytvořit si souvislý tlak před vlastním gólmanem. Finálový duel nakonec vyhráli vysoko 6:1 a stali se jubilejními 50. vítězi tohoto tradičního hokejového turnaje. Putovní pohár pro vítěze se tedy po pěti letech vrátil zpátky domů do Mladé Boleslavi.

Bezprostředně po skončení finálového duelu se předávala ocenění, medaile i poháry. Z řad BK Mladá Boleslav se vyhlášení a předávání cen účastnili bývalý profesionální hokejisté Radim Vrbata a Marek Schwarz.

Účastníci 50. ročníku

BK Mladá Boleslav, HC Motor České Budějovice, HC Oceláři Třinec, HC Kometa Brno, HC Sparta Praha, HC Letci Letňany

Tabulka po základní hrací části

1. BK Mladá Boleslav, 12 bodů (skóre 27:22)

2. HC Sparta Praha, 10 bodů (skóre 26:21)

3. HC Letci Letňany, 9 bodů (skóre 25:19)

4. HC Motor České Budějovice, 6 bodů (skóre 21:19)

5. HC Kometa Brno, 6 bodů (skóre 25:31)

6. HC Oceláři Třinec, 2 body (skóre 19:31)

Zápasy o umístění a play off

Semifinále 1: BK Mladá Boleslav – HC Motor České Budějovice 4:3pp

Semifinále 2: HC Sparta Praha – HC Letci Letňany2:4

O 5. místo: HC Kometa Brno – HC Oceláři Třinec 5:2

O 3. místo: HC Motor České Budějovice – HC Sparta Praha 4:3sn

Finále: BK Mladá Boleslav – HC Letci Letňany 6:1

Konečné pořadí týmů na turnaji

1. místo – BK Mladá Boleslav

2. místo – HC Letci Letňany

3. místo – HC Motor České Budějovice

4. místo – HC Sparta Praha

5. místo – HC Kometa Brno

6. místo – HC Oceláři Třinec

Nejlepší hráči turnaje

Nejlepší brankář – Samuel Vrchota, HC Motor České Budějovice

Nejlepší obránce – Filip Linhart, HC Letci Letňany

Nejlepší útočník – David Skořepa, BK Mladá Boleslav


Sestava BK Mladá Boleslav (ročník 2011)

Kobrle, Mensator - Souček, Šourek, Dvořák, Mucha, Nedorost, Poláček - Skořepa, Hlinský, Schwarz - Svoboda, Kvaizar, Koza - Lofaj, Havlík, Růžička, Svačina

Trenéři: Václav Drábek a Jan Málek


Veškeré informace k turnaji a podrobné zápasové a hráčské statistiky najdete na portále Sportnect v prokliku na tomto odkaze.


Pořadatelé děkují řadě podporovatelů a partnerů – firmě ŠKOENERGO s. r. o. a statutárnímu městu Mladá Boleslav, dále firmám ŠKODA AUTO a. s., FORVIA inspiring mobility, STŘÍDA SPORT s. r. o., PCT, s. r. o., BE Team s. r. o., Tepelná čerpadla – voda – topení Jan Klouček, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, Kofola, a. s., Gastop s. r. o. a H-INTES s. r. o.


FOTOGALERIE medailových klání a závěrečného ceremoniálu ZDE:

×
Odehrané v 17:45 | JUN
Mountfield HK
BK Mladá Boleslav