BK MLADÁ BOLESLAV

Barvy Bruslařů oblékne americký útočník Steve Moses

24. 4. 2024
Autor: Klub
M l. B o l. – Se souhlasem Komety Brno, odkud čtyřiatřicetiletý útočník do Mladé Boleslavi přichází, pouští Bruslařský klub do světa další přírůstek do své kabiny. Jedná se o Američana Stevea Mosese, který má bohaté zkušenosti z Evropy, přičemž v poslední sezoně je sbíral právě i v české extralize. Je držitelem bronzové medaile z Mistrovství světa v Praze 2015.

Steve Moses s sebou do Mladé Boleslavi přináší i jistá očekávání. Měl by výraznou měrou nahradit góly Róberta Lantošiho,“ říká sportovní ředitel Bruslařů Martin Ševc. Za Kometu v uplynulé sezoně nastřílel 23 gólů, což naznačuje, že se na českou soutěž dobře etabloval. Věříme, že podobné výkony bude předvádět i u nás,“ dodává.

Profil Stevea Mosese

Steve Moses začínal s hokejem v Bostonu. Prošel řadou mládežnických soutěží a před svým odchodem do Evropy má na svém kontě i několik zápasů v AHL. První jeho zahraniční štací byl finský Jokerit Helsinky, se kterým stihl odehrát domácí soutěž a poté po přesunu i mezinárodní KHL. V této lize vykazoval fantastická čísla a stal se dokonce jejím nejlepším střelcem (60 zápasů, 36+21). Sezona 2014/2015 pro něj byla asi vůbec nejlepší v kariéře, jednak vyhrál bodování a také s americkou reprezentací získal bronzové medaile na MS v Praze. Po třech letech finské anabáze se krátce navrátil domů, kde nastupoval v AHL. Velmi záhy se ale přesunul do ruského Petrohradu, kde strávil necelé dvě sezony a posléze se znovu objevil v AHL. Po 29 zápasech v této soutěži na začátku sezony 2017/2018 následoval návrat do oblíbeného Jokeritu, v něm tentokrát přidal dvě a půl sezony. Další dva roky strávil ve Švýcarsku, konkrétně v mužstvech Rapperswil a v Ambri Piotta. Jeho dalším působištěm byla znovu země tisíce jezer, Hämeenlinna. V ní v 55 zápasech posbíral 30 bodů za 13 branek a 17 asistencí. Výrazným způsobem se zapsal i v dresu zmiňované Komety Brno, kde v 58 zápasech zaznamenal 23 gólů a 13 asistencí.


Žádný tlak zvenku pro mě nebude větší než ten, který si na sebe vytvářím sám, říká Steve Moses

Steve, proč jste se před rokem rozhodl pro angažmá v České republice?

Už jsem delší dobu hrál ve Skandinávii, zahrál jsem si i ruskou soutěž. Před rokem a půl se celé prostředí evropského hokeje hodně změnilo a já se to rozhodl využít coby příležitost pro posun někam dál. Hodně českých hráčů už v Rusku nechtělo dále pokračovat a podobně to měli třeba Švédové nebo Finové. Po Evropě se to pak celé hýbalo, velké množství hráčů se navrátilo do svých domácích zemí a jejich soutěže se tím zkvalitnily. Zdálo se mi, že i česká liga se posouvá tím správným směrem a její úroveň se hodně zvedá. Jako hráč se chcete postavit čelem k výzvám a tohle výzva byla, mohl jsem si vyzkoušet novou ligu a znovu se potkat s kvalitními hráči, proti kterým jsem hrál třeba právě v Rusku. Měl jsem během kariéry pár českých spoluhráčů a vždy jsem s nimi velmi dobře vycházel. Když jsem si tohle všechno dal dohromady, věděl jsem, že to bude skvělá příležitost, a tak jsem zakotvil v Čechách.

Jak budete na svou první sezonu v Brně vzpomínat?

Byla to zábava a moc jsem si to užíval, hrát v Česku je skvělé. Všechno pro mě bylo nové, liga i způsob hry, a samozřejmě jsem potřeboval nějaký ten čas na to, abych se tomu přizpůsobil. Fanoušci v lize byli úžasní a hlasití, takže to mě moc bavilo. Lidi v téhle zemi zápasy prožívají a mají vášeň pro hru i svůj klub. To je asi ta největší změna oproti mé poslední sezoně mimo Českou republiku, protože fanoušci ve Finsku takoví nebyli. Individuálně jsem se svými výkony byl spokojený. Před dvěma lety jsem musel vynechat takřka celou sezonu kvůli vážnému poranění achillovky a další rok ve Finsku jsem se ještě stále necítil fyzicky stoprocentně v pořádku. Teď jsem ale neměl žádné problémy, byl jsem zdravý a povedlo se mi dát dost gólů. Konečně jsem viděl, že se vracím k té výkonnosti, kterou jsem měl před zraněním, a osobně jsem z toho měl obrovskou radost.

To jsou samá pozitiva. Proč jste se rozhodl pro změnu, tedy pro Boleslav?

Bylo to velmi složité a dlouhé rozhodování. V týmu jsem si udělal hodně přátel, takže nebylo lehké je opustit. Také jsem měl dobrý vztah s trenérem, respektuji ho a obecně bych chtěl všem v organizaci poděkovat, sezonu s nimi jsem si užil. Těch faktorů, které to ovlivnily, ale bylo víc. Především jsem cítil, že bych mohl v týmu zastávat ještě větší roli než doposud. Góly jsem dával a věřil jsem, že bych mohl hrát ještě o něco lépe. Chci ze sebe dostat maximum, tak by to měl mít každý cizinec. My cizinci musíme chtít být lepší než domácí, protože jedině tak si skutečně zasloužíme tu hrát. Přijít sem do Boleslavi je pro mě velká výzva a já se na ní moc těším.

Co od angažmá v Mladé Boleslavi čekáte a co konkrétního hovořilo právě pro nabídku Bruslařského klubu?

Vím, že tým byl v předchozích letech úspěšný. Samozřejmě poslední sezona se úplně nepovedla, ale vždycky, když jsme proti Boleslavi hráli, byly to velmi těžké zápasy. Mám také dobrý pocit z rozhovorů s manažerem Ševcem, líbí se mi, jakým směrem se klub ubírá. Je to skvělý pocit, být součástí té obrody a napomoci k tomu, aby se tým dostal na vyšší pozice než v loňské sezoně.

Myslíte si, že tady bude vzhledem k nepovedené loňské sezoně cítit větší tlak?

Upřímně si to nemyslím. To samé jsem říkal vloni touhle dobou, když jsem přišel do Brna. Tam mi také říkali, že tlak bude obrovský i ze strany fanoušků, kteří vyžadují úspěch. Já osobně sám na sebe a své výkony kladu větší tlak, než na mě mohou klást trenér s fanoušky dohromady. Nezáleží na tom, kde zrovna hraju. Po zápase si hledím jen sám sebe a řeším, jestli jsem tomu mohl dát ještě víc. Pokud cítím, že ano, tak se cítím strašně. Takže ve zkratce: žádný tlak zvenku pro mě nebude větší než ten, který si na sebe vytvářím zevnitř. Doufám, že se nám povede dělat fanouškům radost, aby na svůj tým mohli být hrdí a chodili v hojném počtu.

Nějaký ten týden už máte volno, kam se během něj chystáte vyrazit?

Chtěl bych se na nějaký čas podívat zpět do Spojených států. První měsíc tam budu trénovat spíše lehce a pak do toho s mým fitness koučem pořádně šlápneme na ledě. Léto je vždy náročné a obtížné, ale já si ten proces zlepšování sebe samého užívám. To je velmi důležité pro každého hráče, ale speciálně pro mě, když už jsem o něco málo starší a stále působím na té nejvyšší úrovni. Postavím se k tomu stejně jako před každou sezonou. Pár týdnů budu odpočívat a potom se do toho pustím.

Kdy se vrátíte zpět?

Už jsme si určili nějaké termíny, ten nejpozdější je začátek srpna. Samozřejmě ale budeme v kontaktu a v průběhu přípravy rozhodneme, který z nich dává největší smysl. Takhle to během mé kariéry probíhá už po několik let. V zámoří mám fitness kouče, který dobře zná mě i mé tělo, a pro mě je to ten vůbec nejlepší způsob, jak se na sezonu připravit. Navíc díky tomu získám i nějaký ten čas k tomu, abych se viděl se svou rodinou, prarodiči i známými. Stejně jako vždy se ale už těším na začátek nové sezony.


Statistiky Stevea Mosese