Představujeme soupeře v přípravě: Slovan Bratislava a Karaganda
Slovenský účastník KHL přes léto lovil v extralize
Osminásobný slovenský šampion se nejvyšší hokejovou soutěž u našich východních sousedů rozhodl opustit v roce 2012, v Kontinentální hokejové lize má tak za sebou už šest sezon. Do vyřazovacích bojů se ale bratislavský celek probojoval pouze dvakrát, hned při své premiérovém ročníku a také na jaře roku 2016. Výraznou stopu Orli v play-off nezanechali, v obou případech padli hned v osmifinále, když shodně, tedy poměrem 0:4 na zápasy, nestačili nejprve na moskevské Dynamo a o tři roky později ani na věhlasnější CSKA. Celkem pět sezon u kormidla Slovanu strávil Miloš Říha starší, jeho doposud poslední štace v hlavním slovenském městě skončila loni v říjnu, kdy byl odvolán z důvodu nepovedeného začátku ročníku. Nějakou chvíli si tedy devětapadesátiletý rodák z Přerova od své práce odpočinul, v červnu se ale stal novým trenérem českého národního týmu, když dostal přednost před Filipem Pešánem a Václavem Varaďou.
Pokud jde o post kouče Orlů, tak pro nadcházející ročník vedení klubu sáhlo po Vladimíru Országhovi, současném asistentovi Craiga Ramsayho u slovenského reprezentace. KHL si v dresu Slovanu od začátku září nově vyzkouší pětice hráčů, kteří ještě na jaře působili v Tipsport extralize. Obranné řady vyztuží Mário Grman, Lukáš Klok a Adam Jánošík, hodně si v Bratislavě budou slibovat především od Rudolfa Červeného, autora čtyřiačtyřiceti kanadských bodů v uplynulé sezoně, a Marka Čiliaka, jenž podruhé v řadě dotáhl brněnskou Kometu k zisku titulu. „Na Slovanu je skvělá atmosféra, bude mi to připomínat Brno. Pro mě je to v tuto chvíli nejdůležitější," nechala se slyšet brankářská jednička Slovenska na posledním světovém šampionátu. Během přípravného období se Belasí střetnou hned s pěti českými soupeři. Kromě Mladé Boleslavi, kterou, stejně jako Brno, vyzvou dvakrát, je čeká ještě měření sil s Pardubicemi, Olomoucí a Vítkovicemi.
Exotický nádech dodá přípravě souboj s Karagandou
Saryarka Karaganda je poměrně mladým klubem, byla totiž založena až v roce 2006. Pár let to trvalo, od sezony 2009/10 ale tento klub začal patřit k tomu nejlepšímu, co kazašská nejvyšší soutěž nabízela. Právě na konci již zmíněného ročníku, během něhož s přehledem ovládla základní část, se Saryarka mohla radovat ze zisku titulu. Špatně si hokejisté Karagandy nevedli ani v nadcházejících dvou sezonách, a i když na překvapivé prvenství už navázat nedokázali, dvě bronzová umístění se rovněž dají považovat za solidní úspěch. V roce 2012 se vedení klubu rozhodlo pro změnu soutěže a celek ze čtvrtého největšího kazašského města začal nově působit ve VHL, jakési ruské a eurasijské obdobě zámořské AHL. Také do ní Saryarka, která momentálně působí jako farma Avangardu Omsk, vlétla jako uragán, když hned ve své první sezoně skončila těsně pod vrcholem, o rok později už ale nenašla konkurenci. Od té doby Karaganda dvakrát vypadla v semifinále a jednou ve čtvrtfinále, pokaždé si vylámala zuby na týmu Toros Neftěkamsk, na jaře tohoto roku se pak s play-off loučila už mezi šestnácti nejlepšími, když poměrem 3:4 na zápasy podlehla Metallurgu Novokuzněck. Také svěřenci trenéra Kramarenka se rozhodli část své přípravy strávit v České republice, kde sehrají čtyři duely, v nichž postupně vyzvou Plzeň, Mladou Boleslav, Chomutov a Hradec Králové.