Čtvrtfinále řečí čísel: Kotala v životní formě, obránci pošetřili síly
Kotala nejlepším střelcem čtvrtfinále
Jméno prvního hráče, kterému se v tomto článku budeme věnovat, asi žádného boleslavského fanouška nepřekvapí — je jím Jakub Kotala. Hráč, který začal sezónu na hostování v prvoligovém Havířově a v průběhu základní části se párkrát nevešel do základní sestavy, do play-off vstoupil parádně. S parádní bilancí 5+2 byl vůbec nejproduktivnějším hráčem čtvrtfinále! Kotala svých sedm bodů nasbíral navzdory průměrnému času na ledě 15:33, což znamená 6,75 kanadských bodů za každých 60 minut strávených na ledě. I pohledem této statistiky byl Kotala jasně nejlepším hráčem čtvrtfinále, druhý Michael Špaček z Třince se dostal na hodnotu 6,08. Pro srovnání, druhý nejproduktivnější Bruslař David Šťastný za každých 60 minut na ledě vyprodukoval 4,61 kanadského bodu.
Kotala, který si premiéru v nejvyšší soutěži za Mladou Boleslav odbyl už v sezóně 2014/2015, byl také s 12 střelami na branku nejpilnějším střelcem Bruslařů. Je ale jeho obdivuhodná bodová exploze až takovým překvapením? V základní části Kotala nasbíral jen 9 kanadských bodů (3+6), to není mnoho. Ve statistice Corsi, která měří podíl střeleckých pokusů (všech, včetně těch nepřesných či zblokovaných) týmu, když je daný hráč na ledě, byl ale Jakub Kotala v základní části nadprůměrný:
BK Mladá Boleslav |
CF% |
|
Jakub Kotala |
na ledě (ON) |
55,4 % |
Jakub Kotala |
na střídačce (OFF) |
54,0 % |
Zdroj: hokej.cz
Dařilo se i Kotalovým spoluhráčům z nově vytvořené první formace. David Šťastný navázal na skvělé výkony ze základní části a připsal si 5 bodů (2+3), průměr alespoň bodu na zápas si udržel i mozek elitní útočné letky Bruslařů Adam Zbořil (1+3). Na druhou stranu, tito tři byli jedinými útočníky Mladé Boleslavi, kteří měli negativní bilanci +/-.Kotala, Šťastný i Zbořil jsou na čísle -1, tuto statistiku ale dost zkresluje fakt, že spoustu bodů nasbírali v přesilových hrách, které se do +/- nepočítají.
Naopak nejlepší podíl účasti na ledě měl obránce Petr Šidlík, který navázal na spolehlivé výkony v základní části (kdy měl +20) a proti Pardubicím ve čtvrtfinále nastřádal 3 plusové body.
Ševc své rekordy v času na ledě neatakoval
Co se času stráveného na ledě týče, jméno nejvytěžovanějšího Bruslaře ve čtvrtfinále není žádné překvapení — byl jím tradičně Martin Ševc. Ice time devětatřicetiletého veterána ale nebyl nikterak rekordní, s průměrem 22:20 na zápas mu ze všech účastníků čtvrtfinále patří až 15. příčka (nejvyšší hráč, liberecký Ronald Knot, měl průměrný čas na ledě 27:08). Zdá se, že trenéři Radim Rulík s Pavlem Paterou nechtěli Ševce v sérii s Dynamem vysílit a čas mezi jednotlivými obrannými dvojicemi rozdělili poměrně rovnoměrně. I teprve sedmnáctiletý David Moravec strávil každé utkání na ledě průměrně kolem 15 minut.
Nutno dodat, že podobně rozložili síly i Oceláři, kteří vyřadili brněnskou Kometu jasně 4:0 na zápasy. Jediným hráčem Třince, který se dostal nad průměr 20 minut za zápas, byl Martin Gernát (20:28). I s přihlédnutím k dlouhé herní pauze nás tak v semifinále čeká souboj dvou odpočatých týmů.
Stejně tak nás čeká souboj dvou týmů s pevnou obranou a jistými brankáři. Boleslavský Jan Růžička proti Pardubicím vychytal dvě čistá konta a svou úspěšnost zákroků vyšponoval na 96%. V brankovišti Třince dostal trochu překvapivě před Jakubem Štěpánkem přednost Ondřej Kacetl, který se blýskl úspěšností 96,33%!
Ve prospěch Třince hovoří umístění po základní části, ve vzájemných zápasech se ale více dařilo Bruslařům. Ti vyhráli ve všech čtyřech střetnutích a proti Ocelářům nasbírali 11 z 12 možných bodů! Jak je ale dobře známo, výsledky ze základní části se v play-off mažou, boj o Masarykův pohár je úplně jiná soutěž. Nezbývá než držet palce u televizních obrazovek a věřit, že Bruslařský klub poprvé ve své historii postoupí do finále!