napsal Pavel Hrdina
HC Sparta Praha

5:4

2:1, 1:2, 2:1

Branky a nahrávky: 13. Tůma (Půna), 18. Merta (Forman, Veselý), 25. Žálčík (Vítek), 58. Hanták (Žálčík, Půna), 60. Sovík (Veselý, Tůma) – 4. Krejčík (Lenc), 23. Belay (Hájek), 31. Koudela (Belay), 41. Kadlčík (Protivný). Rozhodčí: Frühauf, Andrejsek. Vyloučení: 4:9. Využití: 1:0. Střely na branku: 35:35. Diváci: 67.

Novotný – Knap, Veselý, Sobotka, Drvota, Žovinec, Husák - Tůma, Půna, Hanták – Forman, Kejdana, Dvořáček – Žálčík, Sovík, Vítek – Merta.

Klimíček – Švaříček, Houser, Vrba, Mikulaštík, Soukup, Sedláček, Arazim, Martínek – Krejčík, Kadlčík, Lenc – Jiránek, Rys, Protivný – Hájek, Belay, Koudela.

P r a h a - Dobrý začátek, špatný konec. Tak dopadl zápas 24. kola Noen juniorské extraligy na ledě pražské Sparty pro juniory Mladé Boleslavi. Světlé momenty přebilo množství zbytečných vyloučení, kvůli nimž Středočechům nezbyly v závěru zápasu síly na odvrácení drtivého finiše Pražanů. Bruslařský klub tak odjíždí domů bez bodů, na které to vypadalo ještě v 58. minutě.

Na začátku byli aktivnější hosté, kteří šli už ve tvrté. minutě do vedení zásluhou svého kapitána Lukáše Krejčíka. Sparťané nikam nespěchali, pomalu se rozehřívali. Až do desáté minuty brankáře Jana Klimíčka pořádně neohrozili. Postupem času ovšem přeřadili na vyšší rychlostní stupeň a v čase 12:12 bylo vyrovnáno. Nahrávku Půny využil David Tůma ranou mezi betony. Boleslavským jako by v tu chvíli ujel vlak, borcům ve světlých dresech vůbec nestačili a museli se schylovat k faulům. Přestože sparťané nedokázali využit dvě dvojnásobné přesilovky, nakonec odcházeli do kabin šťastnější. Skóre na stranu Sparty převrátil šťastným odrazem od brusle David Merta tři minuty před první sirénou.

Chuť do útočení domácí nepřešla ani po přestávce, byli to však Středočeši, kteří srovnali na 2:2. Nešťastný sparťanský obránce Sobotka srazil puk do Novotného brány a vyrovnáno byli i na šťastné góly. Trefa byla připsána Martinu Belayovi. Vyrovnaný stav nevydržel dlouho, domácí Lukáš Žálčík propálil Klimíčka výstavní ranou skoro od modré. Od trenéra Gefferta dostali sparťanští junioři nejspíš pokyn držet puk na hokejkách a trochu uklidnit hru, to se jim taky dařilo. Hokejisté z města automobilů ovšem zhruba v polovině zápasu zabrali, a i když střela Protivného nenašla svůj cíl, v 31. minutě srovnal po samostatném úniku blafákem David Koudela. Boleslav měla do konce třetiny ještě pár přesilovek, ty ale odehrála bez nápadu a po druhé třetině byl stav vyrovaný 3:3.

Kdo si skočil o druhé přestávce pro kafe a přišel pozdě, neviděl gól Libora Kadlčíka, který využil mezery mezi Novotného betonem a pravou tyčkou. Oba týmy pokračovaly v bojovném herním projevu, ojedinělou šanci Sparty spálil aktivní Žálčík v 44. minutě. Zdálo se, že hosté mají utkání pod kontrolou, nikam se netlačili a kromě důrazných osobních soubojů moc hokejové krásy k vidění nebylo. Domácí se však po šťastně ubráněném náporu soupeře v 57. minutě zmohli na mohutný finiš. Filip Hanták překvapil Klimíčka z následného protiútoku. Hned po něm Půna nastřelil horní tyč, smůla ho však mrzet nemusela. Za něj upravil na konečných 5:4 pro Spartu Robert Sovík. Ten po samostatném úniku zamíchal s pukem a zkušeně zakončil pod víko.

Pavel Geffert, trenér HC Sparta Praha: "Jsem rád, že se vyhrálo. V posledních třech minutách jsme otočili stav, což je paráda vzhledem k tomu, že máme v sestavě šest dorostenců."

Tomáš Černík, asistent trenéra BK Mladá Boleslav:" Po super začátku jsme se několika vyloučeními dostali ze hry, padly dva góly. Potom jsme se zvedli, hráli jsme už bez vyloučení a tlak nebyl tak velký. Bylo dobré, že jsme na začátku třetí třetiny otočili na 4:3. Závěr jsme si ale vlastními chybami zkazili, když domácí hráči jeli třikrát během posledních dvou minut sami na bránu."