Junioři na Spartě prohráli. Teď mají dvě domácí šance

napsal Michal Miškovský, Petr Schwank
HC Sparta Praha

2:1

0:1, 2:0, 0:0

Branky a nahrávky: 29. Forman (Zacpálek, Kučera), 33. Žálčík (Kafka) - 8. Loskot (Antončík, Belay). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0.

Novotný - Vošmik, Kořínek, Veselý, Drvota, Husák, Přibyl - Žálčík, Kafka, Sovík - Kučera, Forman, Zacpálek - Tůma, Chára, Luňák

Will - Švaříček, Houser, Vrba, Čížek, Mikulaštík, Soukup, Sedláček, Arazim, Martínek - Lenc, Koudela, Protivný - Loskot, Belay, Antončík - Krejčík, Jiránek, Rys

P r a h a – Vstup do vyřazovacích bojů se juniorům BK Mladá Boleslav nepovedl. V úvodním duelu osmifinálové série s pražskou Spartou nastoupili na holešovické půdě a první polovina naznačila, že by mohlo jít o úspěšný zápas. Boleslavští vedli od osmé minuty zásluhou Marka Loskota, jenže pak domácí v rozmezí od 29. do 33. minuty skóre otočili dvěma brankami. Ve třetí třetině už se stav nezměnil a tým Pavla Arnošta se pokusí o obrat série v domácím prostředí. V pátek se hraje na malé hale Metrostav Arény od 17 hodin a případné třetí rozhodující utkání bude na programu rovněž v Mladé Boleslavi o den později (18:00).

Sparťané vyrukovali na soupeře s velkým tlakem, což dokazoval především permanentně zaměstnaný gólman hostí Will, jehož výstroj tlumila jeden svištící kotouč za druhým. Ve čtvrté minutě se mezi kruhy otevřel prostor pro střelu domácímu Zacpálkovi, jeho dělovka mířila přímo do brankářovy masky. Boleslavští odolávali mohutnému náporu jen za cenu zakázaných uvolnění. Na začátku osmé minuty se jim však poštěstilo vyváznout ze sevření holešovického celku a vsítit vedoucí branku. Antončíkovu střelu ještě gólman Novotný zpacifikoval, na dorážku Marka Loskota ale sparťanský srážce svatyně nedosáhl. Hbitý forvard neváhal, mazaně objel ležící jedničku domácích a uklidil puk do sítě.

Junioři ale nesložili zbraně a dál obléhali boleslavskou klec. Z úhlu marně hledal skulinku ve Willově postoji sparťan Kafka, po pěkné akci netrefil kotouč ideálně jeho spoluhráč Tůma. Hostující gólman se potil také při jedovaté pumelici Lukáše Žálčíka, kterou zcela eliminoval až na druhý pokus. Vysoké tempo, jehož rytmus od začátku diktovalo spíš domácí mužstvo, jako by se koncem třetiny vytratilo. Kotouč se dlouho klouzal ve středním pásmu, odkud jej chvíli před sirénou vysvobodil třetí sparťanský útok. Domácí, jmenovitě pak forvard Žálčík, v samém závěru pohrdli možností pramenící ze špatného střídání hostí. Osamocený Žálčík totiž s kotoučem nenaložil úplně dle svých představ.

Ještě před buly uvozujícím prostřední pasáž hry Pražané vlastní nedochvilností darovali soupeři výhodu jednoho muže. Sparťanskou střídačku sudí odměnil dvěma minutami za zdržování. Hosté však z nabídnuté přesilovky příliš šancí nevytěžili. V dobré pozici se ve 24. minutě ocitl zadák Soukup, jehož rána rozduněla Novotného betony. Na první gól v play-off čekali Holešovičtí bezmála půlhodiny. Ve 29. minutě se puk nachomýtal nebezpečně blízko Willova brankoviště, čehož bez váhání využil Miroslav Forman. Gólman hostí odolával dlouho, domácí forvard ale nakonec objevil místo, kudy kotouč propasírovat za jeho záda.

O čtyři minuty později Holešovičtí dokonali obrat. Na trestné lavici pykal středočeský kaptián Houser za faul spáchaný na domácího Lukáše Žálčíka. A byl to právě on, kdo v následné přesilovce usměrnil skotačící kotouč do sítě. Boleslavští se ke konci třetiny ještě nadechli k odporu, jejich snahu však přerušil hvizd rozhodčího ukončující druhé dějství hry.

Začátek poslední dvacetiminutovky opticky režírovali sparťané, avšak bez výraznějšího střeleckého pokusu. Záhy poté ujížděl vstříc sparťanskému gólmanovi střelec úvodní branky Loskot, svojí akci ovšem nedotáhl do konce, neboť jej zezadu za hranicí pravidel zbrzdil zadák Kořínek. Sudí okamžitě překřížil paže na znamení trestného střílení. Blafák Loskotovi nevyšel ideálně, Novotný jeho záměr přečetl a zabránil tak vyrovnání. Kotouč za jeho záda neproklouzl ani z následné tlačenice, kdy se většina hráčů shlukla ve sparťanském brankovišti ve snaze objevit neposedný puk.

Domácího gólmana vyváděla z klidu především dvojice Belay-Loskot, která se několikrát proháčkovala až k zakončení. V 55. minutě Will v duchu opět děkoval své masce, která se tentokrát postavila do cesty projektilu vypálenému z hole Davida Tůmy. Po zbytek klání již Pražané kontrolovali dění na ledě, Středočeši nezpůsobili viditelnější rozruch ani odvoláním brankáře. Blíž další fázi vyřazovacích bojů se tak po těsném vítězství 2:1 nacházejí svěřenci kouče Gefferta, jimž k postupu stačí už jen jediná výhra.