BK MLADÁ BOLESLAV

Derby má jasného vítěze, Boleslavští svého soupeře jasně přestříleli a dokonce neinkasovali

19. 9. 2012
napsal Daniel Langer
BK Mladá Boleslav

4:0

2:0, 1:0, 1:0

HC Benátky nad Jizerou

Statistiky

Branky a nahrávky: 2. Rys (Koudelka), 15. Výborný (Němeček), 30. Výborný, 44. Nouza (Vrbata). Rozhodčí: Schmejkal - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:7, navíc Kasík (MBL) a Vlach (BEN) 5 mnut + trest do konce utkání za hrubost. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2110. Střely na branku: 45:25.

BK Mladá Boleslav

Will - Němeček, Pojkar, Kasík, Jindra, Chaloupka, Drábek, Šmach - Nouza, Vrbata, Mikulík – Pabiška, Výborný, Jiránek – Demel, Koudelka, Rys – Škumát, Loskot, Lenc

HC Benátky nad Jizerou

Vošvrda - Vitásek, Šimek, Ulrych, Říha, Štich, Kajínek, Vála, Kolmann - Kliment, Skořepa, Vlach, Jonák, Plodek, Skalický, Bortňák, Král, Jech, Špaček, Bulíř, Vantuch

M l. B o l. - Po nezdaru v Šumperku si nejeden z fanoušků pokládal otázku, jak se dokáží boleslavští hokejisté popasovat s neúspěchem v dalším utkání. A Bruslaři dali jasnou odpověď. Především v úvodní třetině jasně ukázali, kdo je v Pojizeří pánem a svému soupeři víceméně nepůjčili kotouč. Postupně se hra vyrovnávala a Benátky si dokázaly vytvářet zajímavé šance, narážely ale na bezchybného Willa, který si připsal při svém prvním startu v základní sestavě čisté konto.

Na svého soupeře vlétli Bruslaři od úvodních minut jako uragán. Vošvrda se v brance hostí ani příliš nestihl rozkoukat a už musel lovit kotouč ze své sítě. Koudelka našel zpětnou přihrávkou Jiřího Ryse a ten přesnou střelou přes obránce otevřel skóre střetnutí. Boleslavští v tlaku neustávali a pokud by se v hokeji sledovala statistika držení puku, nebylo by to něco, co by pro oko benáteckého fanouška bylo příjemnou záležitostí. Na dvoubrankový rozdíl mohl celek z města automobilů odskočit zásluhou Nouzy, jenž přesprintoval z rovnováhy vyvedeného obránce a razantně zakončoval. Jeho rána ale skončila před betony Vošvrdy a jen díky důrazné obraně tentokrát Benátky přežily.

To už ale o několik momentů později neplatilo. Němeček napřáhl na modré a vyslal přesnou střílenou pobídku na Davida Výborného, pro něhož už nebyl problém nastavit hůl a poslat černý kousek pryže pod horní tyč. V patrně největší šanci hostí se ocitl Skořepa, jeho pozice zády k brance ale nebyla z těch čistě gólových a tak mu nezbylo, než se pokusit jemně tečovat kotouč, s čímž ale pozorný Will počítal. Několik okamžiků před sirénou se ještě v dobré šanci zjevil na zadní tyči Vrbata, skákající kotouč ale usměrnit i díky usilovné práci obrany nedovedl. S dvoubrankovým vedením a o poznání spokojenější tak do kabin odcházeli hokejisté Mladé Boleslavi.

Ve druhém dějství tempo poněkud opadlo, především zásluhou Bruslařů, kteří se přeci jen začali vice soustředit na obrannou činnost. Tlak benáteckých hokejistů vygradoval v dvojnásobné přesilové hře, Will byl ale navzdory nedostatku práce pozornou oporou a všechny náznaky šancí zlikvidoval. Naopak to byli domácí, kteří mohli i ve vlastním oslabení skórovat. Jiránek se po kombinaci s Kasíkem dostal do velmi nadějné pozice, v poslední možné vteřině mu ale Bortňák přerazil hůl sekerou, za kterou by se nemusel stydět ani zkušený dřevorubec a alespoň dočasně tak ubránil své kolegy od inkasované branky.

Netrvalo ale dlouho a v pokračující přesilové hře Mladé Boleslavi už se skóre měnilo. David Výborný zachytil u hrazení vyhozený kotouč, chvíli se rozhlížel po volném spoluhráči a nakonec poněkud netradičně, ale účinně napřáhl od modré a černý kousek pryže se zastavil až v síťce. Benátky mohly vzápětí snížit, to když se Michal Bulíř dostal mezi kruhy k odraženému kotouči, šikovně se zbavil obránce, ale narazil na hbitě se přesouvajícího boleslavského gólmana. K zajímavé střele se dostal ihned po vhazování exboleslavský Jan Plodek, jeho pokus ale letěl přesně doprostřed domácí svatyně.

Závěrečné dějství začalo v podobném stylu, jako to prostřední skončilo. Rozháraná hra ve středním pásmu, nepřesnosti v rozehrávce. Přesto se Bruslařům podařilo přidat branku i v této fázi hry. Vrbata tvrdě nastřelil kotouč na Vošvrdu, ten zvládl pouze vyrazit před Tomáše Nouzu, jenž si stihl přehodit kotouč na střed hřiště a zakončit pod víko. O vzruch se postaral o chvíli později obrovitý David Štich, který si vyhédl o poznání subtilnějšího Radana Lence a vyzýval ho k nerovnému souboji. Po následném vyloučení na obou stranách uháněl na bránu Jiří Říha a podle názoru hlavního byl faulován. Zákrok byl potrestán trestným střílením. Říha s ním ale nenaložil dobře, při kličce ztratil rovnováhu a ani nezakončil.

Jak se blížil konec utkání, tím znatelněji rostla nespokojenost hostí a přibývalo až přehnaně důrazných zákroků. Takový hra ale na boleslavského hokejisty platila a začalo přibývat vzruchu před Willem. V tutové šanci se ocitl Král, Will byl ale neprůstřelný. Benátky v závěru předváděli zajímavé a pohledné kombinace, ty ale zastínily pokusy a napadání domácích hokejistů. Především zlobr Štich se neustále snažil vyprovokovat soupeře k bitce a nebál se ani obořit na personu, jakou bezesporu je David Výborný, byť neúspěšně.

Boxerskou vložku tak musel obstarat Jaroslav Kasík a hostující Vlach. Tu sice původně ovládal domácí obránce, postupem času ale převahu získával jeho benátecký soupeř a ten také na body nakonec pěstní výměnu vyhrál. Kasík si ale díky tomu nevysloužil o nic menší potlesk solidně zaplněných tribun a gratulace spoluhráčů. V největším závěrečném tlaku promáchl před odkrytou brankou Plodek a Will mohl slavit první nulu. Bruslaři si tak po něúspěšném tažení v Šumperku zvednuli sebevědomí jasným vítězstvím v prestižním derby.

Ohlasy trenérů

Jiří Slabý (BK Mladá Boleslav): Utkání mělo náboj od samého začátku, bylo to derby, jak má být. Po prohře se Šumperkem, jsme si dali jasný cíl – přistupovat k utkání s daleko větší vervou, a to si myslím, kluci zvládli perfektně. V dosavadních odehraných zápasech byla znát jistá nervozita, kluci si tolik nevěřili, dnes jsme hráli jednoduchý hokej, takový, jakým bychom se chtěli prezentovat. V závěru už byla znát jistá nervozita, ale bylo potřeba udržet nervy na uzdě, nenechat se vyprovokovat. Kluci to zvládli, nenechali si nic líbit, což je pozitivní. Věděli jsme, že soupeř bude chtít rozbít naši hru, což nás bude čekat v každém zápase. Brankář Will byl pro tento zápas naše jasná volba. Dobře se prezentoval už v Šumperku a v tuto chvíli s ním počítáme i do Kadaně.

Milan Černý (Benátky nad Jizerou): Byli jsme horším týmem. Lepší jsme byli snad jen v pěstním souboji Jardy Vlacha, ale to je málo. Dostali jsme první lacinou branku, které jsme šli naproti. Nevím, jestli to na nás dolehlo, avšak my byli horší i co se týče bojovnosti. Bez ní hrát nemůžeme. Několik šancí, které jsme si vypracovali, jsme nedokázali proměnit. Domácí dnes zaslouženě vyhráli.