Boleslav drží domácí neporazitelnost, přemohla Olomouc!

napsal Zdena Bobková

4:2

2:0, 1:2, 1:0

HC Olomouc

Branky a nahrávky: 4. Pabiška (Němeček, Výborný), 11. Pabiška (Výborný, Nouza), 21. Demel (Mikulík, Němeček), 51. Nouza (Toman, Výborný) – 23. Králík (Ministr), 37. Vodný (Janáček, Diviš). Rozhodčí: Minář, Jeřábek – Ondráček, Bejček. Vyloučení: 5:5. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3730. Střely na branku: 30:19. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2.

Valent – Jindra, Chaloupka, Němeček, Toman, Kasík, Pojkar, Žabka, Bohunický – Mikulík, Koudelka, Demel – Nouza, Výborný, Pabiška – Hrdel, Vrbata, Kafka – Rys, Jiránek, Ondřej

HC Olomouc

Kašík (21. Halász) – Bartoň, Ondrušek, Kříž, Staněk, Kadela, Valenta, Janáček, Lhotský – Diviš, Řípa, Kucsera – Rác, Kolouch, Vodný – Kucharczyk, Herman, Selingr – Králík, Ministr, Lehečka

M l. B o l. – Dřina a pevné nervy, tak přesně to Bruslaři potřebovali a měli v pátém barážovém utkání proti celku HC Olomouc, jež na domácím ledě porazili 4:2. Bruslaři zvládli výborně první třetinu, ve které si dva přesné zásahy připsal Pabiška. Na začátku druhé části zvyšoval Demel, čímž vyhnal Kašíka, doposud nejlepšího brankáře baráže, z brány. Kohoutům se poté ještě podařilo snížit zásluhou Králíka a Vodného, ale konečnou trefu si připsal boleslavský Nouza, který tak Bruslařům pojistil tři body do tabulky.

Už od prvních minut bylo znát, kdo je ve ŠKO-ENERGO Aréně pánem. V první větší šanci se ocitl domácí Pabiška, ke kterému sklouzl kotouč, ale ten jej ve změti hokejek netrefil. Mladoboleslavští se ale gólu dočkali záhy. Boleslav si v útočné třetině vytvořila tlak, který vygradoval trefou Lukáše Pabišky, ke kterému se odrazil kotouč a on puk zacílil přesně do mezírky u pravé olomoucké tyče. Olomoucké obraně v osmé minutě utekl Rys, který na Kašíka zkusil blafák, který však skončil těsně vedle levé tyče. Pak se ale ke slovu dostala i Olomouc, jenže Hanáci svou šanci trestuhodně spálili, když na Diviše zírala odkrytá klec, ale ten ji přestřelil.

Boleslav měla v první třetině možnost hrát třikrát přesilovou hru a Bruslaři zužitkovali hned tu druhou, kterou proměnil opět Lukáš Pabiška, který chytře číhal před bránou a doklepl přihrávku Davida Výborného. Boleslav byla v laufu, takže ihned po druhé brance přitlačila na Olomouc, které povolila obrana a vpustila do pásma Ryse, který zkoušel Kašíka obalamutit blafákem, ale mladý gólman si jeho pokus dobře pohlídal. Olomouc poté dostala možnost hrát přesilovou hru, ale Kohoutům se přesilovka příliš nepovedla. Na konci třetiny ještě fauloval olomoucký Janáček, ale Bruslaři v tlaku na Kašíka nic nevymysleli, a tak třetina skončila 2:0 pro domácí. Celkový pocit byl asi ten, že Boleslav přišla na to, že se s Kohouty dá hrát.

Zatímco prvních padesát vteřin rozdělené přesilovky Bruslaři nezužitkovali, dalších 33 téměř ihned. Boleslav se po buly dostala do pásma, a kombinace Mikulíka s Tomášem Demelem nesla ovoce. Poslední jmenovaný nastřelik Kašíkův beton a puk se trochu nešťastně svezl až do sítě. To už bylo na olomouckého mladíka příliš, a tak přepustil místo v bráně Tomáši Halászovi.

Boleslav soupeře tlačila i nadále, ale Bruslaři během druhé třetiny udělali dvě zásadní chyby, které Kohouti dokázali zužitkovat. Lukáš Králík si zcela nepokrytý sjel až před Valenta a správně uklidil puk za jeho záda. Olomouc poté dostala možnost hrát minutu a 37 vteřin dvojnásobnou přesilovku. Olomoučtí si v ní ale na výborně chytajícího Valenta nepřišli. Naopak ten ukázal, že je v bráně jako rovnocenná náhrada za nemocného Willa a všechny pokusy hostí pokryl.

Pak se hrálo dlouho nahoru a dolů. Souvislý tlak, který Bruslaři vyvíjeli v první třetině, na Olomouc náhle neplatil a Kohouti utkání zdramatizovali. Boleslavští obránci pozapomněli na Michala Vodného, který zdvihl kotouč a střelu namířil nad Valentovo rameno.

Ve třetí třetině Bruslaři skoncentrovali síly a zocelili své obranné řady, takže se Olomouci příliš nedařilo kombinovat v jejich pásmu. Na hře obou týmů bylo znát, že se hraje o důležité body, takže i herní projev byl velmi opatrný. Olomouc dostala příležitost zahrát si přesilovku, a málem se jí podařilo srovnat stav utkání, ale Kolouchovi sjel puk z hole a ten tak vůbec neodkázal zakončit. Na druhé straně se hákováním provinil Kříž a jen dosedl na trestou, mohl se zvedat. Tomáš Nouza prudkou střelou od modré propálil vše, co stálo mezi jeho hokejkou a sítí Halászovy brány a Boleslav tak odskočila na rozdíl dvou branek.

Jenže Olomouc se rozhodla ještě se nevzdat. Milan Ministr si vzal na modré puk a přes tři obránce s ním uháněl na Valenta. Jeho úmysl byl však příliš přímočarý a Valent jej dobře přečetl a puk vytěsnil. Kohouti se ale poté usadili v pásmu Mladé Boleslavi a Valent si připisoval jeden úspěšný zákrok za druhým. Jenže Boleslav už žádný zvrat v zápase nedopustila a puk až téměř do konce držela výhradně na svých hokejkách.

Marian Jelínek, BK Mladá Boleslav: V první třetině jsme dominovali, myslím si, že jsme měli dát víc gólů. Pak jsme si to sami zdramatizovali tou nešťastnou brankou. Soupeř hrál hodně nepříjemně. Když už udeřil, vždy to smrdělo gólem, přestože to nebylo až tak často. Všechny šance měli hosté nebezpečné, naštěstí se nám podařilo odskočit o dva góly a to si myslím, že ve třetí třetině rozhodlo.

Petr Fiala, HC Olomouc: My jsme si nezasloužili nic uhrát, protože jsme hráli v první třetině mizerně. Výkon byl hlavně první dvacku trapný, ale zase musím říct, že z ničeho to najednou bylo 3:2, měli jsme tam tři šance, jednu tyčku a najednou se to zdramatizovalo a rozhodly přesilové hry. Naši byli bez šance a domácí z nich dali dva góly. Byli produktivní a velice nebezpeční, vyhráli zaslouženě.