napsal Pavel Petr

5:2

3:0, 1:2, 1:0

HC Olomouc

Branky a nahrávky: 5. Výborný (Bauer, Sýkora), 10. Koláček (Bauer, Paroulek), 17. Nouza (Zdráhal, Gombár), 34. Štrach (Paroulek), 60. Piecha (Rozsíval) – 27. Ministr (Kříž, Sochorek), 28. Kříž (Sochorek). Rozhodčí: Šír – Padevět, Špringl. Vyloučení: 10:10, navíc hostující Bouz 10 min.. Využití: 4:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1420.

Altrichter – Kolda, Sláma, Jindra, Štrach, Výborný, Bauer – Nouza, Zdráhal, Gombár – Paroulek, Koláček, Kadlec – M. Krupka, Piecha, Rozsíval – Eiselt, Sýkora, L. Krupka. Trenéři: Jiří Režnar a Petr Haken.

HC Olomouc

Žigárdy – Bartoň, Kříž, Vlček, Šafařík, Švrček, Vyrůbalík, Suchánek, Ondrušek – Slaninák, Sochorek, Smejkal – Bouz, Ministr, Žajgla – Šimo, Hubáček, Zbořil – Barták, Čuřík, Bordovski. Trenér: Kamil Přecechtěl.

Do souboje s posledním celkem tabulky šli domácí hokejisté v roli jasného favorita. Tu ale potvrzovali pouze v úvodní třetině. Tu vyhráli třígólovým rozdílem a zdálo se, že hosté odjedou ze Zlatopramen Arény s brankovou nadílkou. Opak však byl pravdou. Boleslavští jako by usnuli na vavřínech, upustili od hry produkované v první dvacetiminutovce a hosté vycítili šanci. Navíc se domácí nechávali zbytečně vylučovat a to nahrávalo Hanákům. Ti snížili na rozdíl jediné branky, ale poté už rozhodla zkušenost Mladé Boleslavi. Ale po pořádku.

Úvodní tlak domácích přinesl ovoce na konci 5. minuty. Pouze pět vteřin jim stačilo k využití přesilovky, kdy se od modré přesně trefil Výborný. V 10. minutě už v ochozech znovu bylo o poznání veseleji. Koláček ve středním pásmu sebral puk z hole Zbořila, položil si i Žigárdyho a s přehledem zvýšil na 2:0. Ještě před tím se však zapotil také strážce boleslavské svatyně Altrichter. Poradil si totiž se sólem Sochora. V 17. minutě přišla na řadu druhá domácí využitá přesilovka. Ve finále Zdráhal přesně načasoval přihrávku na nekrytého Nouzu a ten do odkryté branky upravil na 3:0.

První třetina tak diváky naladila na brankové hody, ale ty se ve druhé části nekonaly. Naopak Hanáci nesložili zbraně a během necelé minuty snížili na rozdíl jediného gólu. Nejprve při přesilovce čtyř proti třem projel boleslavskou obranou Ministr a poprvé rozsvítil červené světlo za Altrichterem. Vzápětí hrála Olomouc dokonce ve dvojnásobné početní převaze, pálil obránce Kříž a snížil na 3:2. To už bylo moc na trenéra Jiřího Režnara, který si vybral oddechový čas a pořádně svým svěřencům na domácí střídačce promluvil do duše. A zdálo se, že domluva přeci jen, alespoň na pár okamžiků, boleslavský tým probrala. Ve 34. minutě totiž Paroulek přenechal puk Štrachovi a ten s přispěním olomouckého gólmana zvýšil na 4:2. V závěru prostřední dvacetiminutovky hosté hráli opět v pěti proti třem a to bez sedmi vteřin rovné dvě minuty! Tentokrát naštěstí pro domácí bez gólového efektu.

O druhé přestávce bylo v boleslavské kabině pořádně dusno. Není proto divu, že domácí znovu zatlačili soupeře do jeho obranné třetiny. Jenže koncovka postrádala patřičný důraz. Od modré se neúspěšně o gólový zápis snažil Bauer, neuspěl Rozsíval a po akci Výborného ani M. Krupka číhající na svou šanci u tyče. Bekhendem to zkoušel také Zdráhal a Piecha s Rozsívalem následně netrefili ani opuštěnou olomouckou klec. Protože ani zdaleka ještě nebylo rozhodnuto, sáhli hosté k power play. Zkorigovat výsledek se jim ale nepodařilo. Navíc jejich naděje mohl definitivně pohřbít Sýkora, to by ovšem musel trefit prázdnou branku. Nakonec se ale diváci přeci jen páté trefy dočkali. To v okamžiku, kdy byl už Žigárdy zpátky na ledě. Do sirény chybělo pouhých šestnáct vteřin, do sóla se řítil Piecha a blafákem dal skóre konečnou podobu – 5:2.

Jiří Režnar, (trenér BK Mladá Boleslav): "Samozřejmě nechci, aby to znělo nafoukaně. Jasný cíl pro utkání s Olomoucí byl tři body a nic jiného. Také jsme k tomu tak ze začátku přistoupili. V první třetině se hráči soustředili opravdu jen na hru a na to, co jsme si řekli. První třetina skončila 3:0 a bylo to, myslím si, to správné. Jenže po přestávce bylo vše jinak. Ostatně, to jsme my Češi. Myslíme si, že za takového stavu to už půjde samo, soupeř bude pod tlakem a vzdá to. Opak byl pravdou. Přitom jsme hráče upozorňovali na to, že Olomouc nemá co ztratit. U některých hráčů to vypadalo tak, že si na led šli odpočinout a nastartovali to, co pak bylo. Přišla zbytečná vyloučení a my se třikrát bránili ve dvojnásobném oslabení. Místo toho, abychom za stavu 3:0 zápas kontrolovali a divákům ukázali krásné akce v pohybu, tak jsme se celou druhou třetinu museli bránit. Za to bych se chtěl lidem omluvit, protože koukat se na prostřední dvacetiminutovku, to skutečně muselo být spíše za trest. Před třetí třetinou jsme si něco v kabině řekli a zápas dotáhli do konce."

Kamil Přecechtěl, (trenér HC Olomouc): "Celé utkání rozhodlo úvodních patnáct minut, které jsme odehráli nebo spíše dochodili naprosto nedisciplinovaně. Tím jsme umožnili domácím získat třígólový náskok. Ve druhé třetině se hra malinko v našem provedení zlepšila. Samozřejmě to bylo i tím, že nás domácí tým trošku podcenil. Dvě rychlé přesilovky nás vrátily do hry. My se ale neustále potýkáme s problémem, jak vstřelit branku. Přestože jsme si šance vytvořili, využít jsme je nedokázali. Naopak domácí své šance využili a zaslouženě vyhráli."