BK MLADÁ BOLESLAV

Zápas oslabených Bruslařů s Vítkovicemi rozhodla třetí třetina

19. 12. 2023
napsal Lukáš Chuchválek, foto: Petr Kotala
HC VÍTKOVICE RIDERA

2:0

0:0, 0:0, 2:0

BK Mladá Boleslav

Statistiky

Branky a nahrávky: 47. Kalus (Lakatoš), 52. Fridrich (Raskob, Barinka). Rozhodčí: Jeřábek, Šír – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 1:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 293. Střely na branku: 25:29. Zblokované střely: 14:23. Hity: 4:3. Vhazování: 35:27. Průběh utkání: 2:0.

HC VÍTKOVICE RIDERA

Klimeš – Percy, Raskob, Mikuš (A), Grman, Auvitu, Kovář, Jeřábek – Kalus, Krieger, Lakatoš (C) – Fridrich, Barinka, Vondráček – Bukarts, Chlán, Peterek – Dej (A), Claireaux, Razgals

BK Mladá Boleslav

Růžička – Pyrochta (A), Pavlík, Gewiese, Osburn, Jánošík (C), Bernad, Štibingr – Skalický, Hradec, Lantoši (A) – Gardoň, Järvinen, Krivošík – Rohdin, Závora, Malínek – Dvořáček, Zvagulis, Půček

O s t r a v a – Ve 28. kole Tipsport extraligy se Boleslav postavila na ledě Ostravar Arény dvanáctému celku, Vítkovicím. Kádr pro rozsáhlou marodku doplnila hned čtveřice juniorů a celé dvě třetiny držel bezbrankový stav. Rozhodla jediná chyba ve třetí třetině, kterou domácí celek využil a vedení již nepustil.

Po startu zápasu se Bruslaři sunuli ke Klimešově brance, jenže ten Järvinenovi ani Krivošíkovi nedovolil zakončit do sítě. Na opačné straně kluziště mířil nepřesně Willie Raskob. Další šance na obou stranách byly zmařeny skvěle fungujícími obranami, případně se bojovalo o každý centimetr ledu v rozích kluziště či ve středním pásmu. Pak se ale Vítkovice probraly k ofenzívě a Jan Růžička si musel poradit s pokusy Burkatse a Raskoba. Chvíli trvalo, než se tento zámek podařilo Bruslařům prolomit a osvobodit se, přičemž se ke střele dostal Matti Järvinen.

Dobře si počínal u pravé tyče Jan Závora, jemuž puk utekl mimo o centimetry. Následovalo přelévání hry ze strany na stranu a horko bylo chvílemi i před Růžičkou. Za Klimešovou bránou zabojovali Pavol Skalický spolu s Vojtěchem Hradcem a po návratu po zakázaném uvolnění mířili vysoko nad. Do úniku mohl zamířit Róbert Lantoši, jemuž však unikla prudká přihrávka z hole. Následoval brejk Kaluse s Grmanem, kteří ve výhodné situaci nedokázali nakonec vůbec vystřelit. Do konce třetiny byly k vidění další šance na obou stranách, všechny však zůstaly nevyužity.

Na úvod druhého dějství zahrozil Marek Kalus, kterému zabránil v následující dorážce Gewiese. Bruslařům se zprvu nedařilo vůbec se usazovat v útoku a hráli zbrkle. Z toho pak vyplynula šance Razgalse, jež skončila v Růžičkově výstroji. Pak konečně něco vepředu předvedli i Bruslaři a mladík Zvagulis s Dvořáčkem neuspěli proti Mikušovi, jenž jim zabránil vyslat střelu na bránu. Pěkné šance na obou stranách měli i Bukarts nebo Järvinen. V dalších pasážích obrany nikomu nic nedovolovaly a před Růžičkou nedostal šanci ani kapitán domácích Dominik Lakatoš.

Srdeční tep mnoha lidem srovnal či rozhodil Mario Grman, jemuž se povedlo se svou dělovkou překonat Růžičku, ale puk narazil do horní tyče brankové konstrukce. Na opačné straně se snažil o protažení do útoku Matěj Gardoň, ale nedostal se k zakončení. Dobrou příležitost připravil Järvinen pro Gewieseho, jenž o kousek minul tyčku Klimešovy branky. Pořádnou hrubici pak vyrobila boleslavská defenzíva a pustila do brejku Rastislava Deje s Razgalsem, když první jmenovaný trefil ve stoprocentní příležitosti Růžičkovo rameno a kotouč skončil v ochranné síti. Podobně velkou šanci spálil Závora, jemuž se nepovedlo dojet obtížnou přihrávku do předbranového prostoru, kde na něj zívala prázdná branka. Po zmaření takových příležitostí nebylo divu, že stav i po čtyřiceti minutách zůstával bezbrankový.

Do vedení mohl poslat Bruslaře Filip Pavlík, k němuž se odrazil kotouč po předešlé střele, avšak Lukáš Klimeš se stihl právě včas přemístit a zabránit tomu. Klimeš si na nedostatek práce nemohl stěžovat ani v dalších momentech, ale nakonec se domácí osvobodili z nátlaku a Lakatoš na druhé straně prověřil Růžičku. U mantinelu Kalus ostře dohrál Štibingra a zároveň bylo pískáno vyhození puku mimo boleslavským hráčem. Vůbec první přesilovku tohoto zápasu od 44. minuty si tedy zahrály Vítkovice a s průběhem nemohli být spokojeni ani diváci ani sami vítkovičtí hráči. Po srovnání stavu hráčů se uvolnil Dominik Lakatoš, jehož přízemní střelu dokázal Růžička vytěsnit mimo. Pro puk si dojel v rohu kluziště Lakatoš, jenž nahrál do předbrankového prostoru Marku Kalusovi, aby ten nedal Růžičkovi šanci.

V dalších momentech museli Bruslaři útočit, avšak Lantoši pálil v situaci, kdy hráči Vítkovic přistupovali k boleslavským hráčům dost natěsno, nad. Jakmile se Vítkovice ubránily, šly energicky vpřed a Raskob přes boleslavského obránce chytře přihrál na Petra Fridricha, jenž doklouzal za obranu a zamířil do uprázdněného prostoru u pravé tyče, kam se Růžička, povyjetý směrem k Raskobovi, neměl šanci přesunout. Za rozhodnutého stavu se již hosté soustředili na obranu, ale nezabránili šancím. Například Hradec si odvážně stoupl před brankáře a nepříjemně tečoval. V závěru hrála Boleslav svou jedinou přesilovku a v power-play, tedy při poslední šanci se zápasem něco udělat, neuspěla.

Ohlasy trenérů

HC VÍTKOVICE RIDERA:

Jiří Veber: Jsme šťastni za tři body a vítězství, které se pro nás vůbec nerodilo lehce. Pro diváky to asi nebyl krásný hokej, ale pro nás jsou teď důležité ty body a také fakt, že jsme neobdrželi branku.

BK Mladá Boleslav:
Václav Pletka: Hodnotí se mi to špatně, protože jsme zase neodehráli špatný zápas a nemáme ani bod. Musíme se naučit hrát zápas zodpovědně na 0:0, protože když uděláme chybu, soupeř ji hned potrestá. To se stalo vlastně i tady. Růža (Jan Růžička, pozn. red.) nás držel, chytil samostatný nájezd. My jsme pak udělali další chybu a soupeř nás hned potrestal, potom ještě jednu a byl z toho druhý gól.