napsal Tomáš Taybner, foto: Vít Golda
HC Kometa Brno

2:3p

1:0, 1:0, 0:2 – 0:1

Branky a nahrávky: 11. Okál (Zbořil, Moses), 26. Vincour (Gazda, Ščotka) – 46. Hradec (Pitule, Lintuniemi), 60. Pyrochta (Lintuniemi, Lantoši), 63. Lintuniemi (Roman). Rozhodčí: Šír, Obadal – Šimánek, Zíka. Vyloučení: 0:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 564. Střely na branku: 38:28. Zblokované střely: 21:11. Hity: 5:8. Vhazování: 31:23. Průběh utkání: 2:0, 2:2 – 2:3.

Furch – Ďaloga, Gazda, Ščotka (A), Moro, Hrbas, Osburn, Kaňák – Zaťovič (C), Cingel, Flek – Pospíšil (A), Kollár, Kratochvíl – Okál, Zbořil, Moses – Kohout, Vincour, Boltvan

Novotný – Pyrochta (A), Bernad, Jánošík (C), Pavlík, Gewiese, Lintuniemi, Štibingr – Skalický, Roman, Lantoši (A) – Dvořáček, Järvinen, Rohdin – Krivošík, Malát, Závora – Hradec, Pitule, Stránský

B r n o – Poslední cesta před třetí reprezentační pauzou zavedla Bruslaře do brněnské Winning Group Areny. Domácí si zde v rámci 43. kola Tipsport extraligy během čtyřiceti minut vybudovali dvoubrankový náskok 2:0 a dobrou výchozí pozici pro třetí třetinu. V ní ale první extraligovou trefou snížil Hradec, v závěru pak srovnal Pyrochta. Tím ale Mladoboleslavští neskončili, v prodloužení jim bonusový bod vystřelil Lintuniemi.

Na brněnském ledě nebylo v úvodních minutách k vidění příliš mnoho šancí. To se mohlo změnit po prvním vyloučení zápasu v 8. minutě, které měl na triku Gewiese. Kometa se sice držela v pásmu, za dvě minuty však Novotného nepřinutila cokoliv dělat a nevystřelila. V 11. minutě už ale ano. Zbořil po pravém křídle prošel do pásma a při přečíslení dvou proti Lintuniemimu naservíroval puk před odkrytou klec pro Zdeňka Okála. Za minutu nato měl na holi odpověď Dvořáček, jemuž nepřesnou rozehrávkou připravil šanci jeden z brněnských beků, boleslavský útočník ale jeho chybu nepotrestal. Bruslaři nicméně byli střelecky aktivnější, nakonec ale byli rádi, že v závěru neinkasovali podruhé. Na druhé straně totiž v poslední minutě Novotnému propadla bekhendová střela Fleka, puk naštěstí skončil na tyči.

V úvodu prostřední periody se do tlaku dostali domácí, blíže ke gólu byl ale Krivošík, jemuž se povedlo z levé strany natlačit až před Furcha, ne však zakončit. Bruslaře uvedený moment nabudil, vzrůstající herní převahu ale krátce poté utnul faul Stránského. Ten nakonec přišel Středočechy draho, protože Kometa svou druhou přesilovku využila vzdor velké obětavosti čtveřice v zeleném. Krátce před návratem vyloučeného hráče Gazda z levé strany svižnou ranou trefil nastavenou hůl Tomáše Vincoura a ten kotouč usměrnil přesně. Nejblíže ke snížení stavu měl Skalický, jenž ale po brejku z levé strany zakončil jen do Furchova betonu. A tak domácí vedli po čtyřiceti minutách 2:0.

Bruslařům se povedlo snížit a to ve 46. minutě. V krátkém časovém sledu dvakrát nebezpečně pálil z modré Lintuniemi a po jeho druhé ráně se k dorážce z levého kruhu dostal junior Vojtěch Hradec. Mladík s devítkou na zádech využil zmatků před brankou a pohotovou dorážkou si připsal svou první trefu v extraligové kariéře. Domácí mohli opět odskočit, z přečíslení zakončující Kohout ale u levé tyčky narazil na beton Novotného. V dalším průběhu třetího dějství se Bruslaři museli spíše bránit, a tak nemohli na další korekci stavu ani pomýšlet, v závěru se navíc o dvě minuty času připravili faulem Järvinena. Hosté to ale nakonec přeci jen dokázali a hříšník Järvinen v tom sehrál velkou roli, když před brankou Furchovi dokonale zastínil výhled na ránu Filipa Pyrochty - 2:2. To všechno v čase 59:37.

V úvodu prodloužení mohl obrat dokonat Malát, jehož v samostatném úniku vychytal Furch. Krátce na to ještě z pravé strany pálil Pyrochta, jeho druhý souboj s brněnským brankářem ale tentokrát vyzněl ve prospěch domácího borce. Nakonec ale Bruslaři přeci jen slavili, na potřetí už to vyšlo. Roman krosem z levé strany našel u pravé tyčky Alexe Lintuniemiho a ten puk neomylně pověsil pod víko - 2:3. Do reprezentační přestávky tak mladoboleslavští hokejisté vstoupí s dvanáctibodovým náskokem na poslední Kladno.

HC Kometa Brno:

Jiří Otoupalík: Když takhle ztratíte utkání, tak samozřejmě nemůžete být spokojení. Je jasné, že jsme zklamaní. Ve druhé a třetí třetině jsme měli takových šancí, že z nich prostě gól dát musíme, abychom se uklidnili a odskočili. Boleslav hrála trpělivě a čekala na svou příležitost. Nakonec nám to soupeř srovnal dvacet vteřin před koncem. Většinou pak vyhrává ten tým, který to srovná a to se také stalo. Boleslavi se to podařilo a odváží si dva body z Brna.

David Havíř: Měli jsme dobrý vstup do utkání, byl tam pohyb a byli jsme silní na kotouči. Prohrávali jsme 0:1 po tom, co nám bek vystoupil k mantinelu a domácí to výborně sehráli dva na jednoho. Vstup do druhé třetiny už tak dobrý nebyl. Kometa po gólu na 2:0 ožila a hrála výborně. My jsme tu třetinu vlastně jen přežili. V té třetí jsme chtěli dát kontaktní gól, což se nám povedlo. Paradoxně tam ale soupeř mohl využít tři šance a bylo by hotovo. My ale pořád věříme, hrajeme jako play off a bojujeme do poslední minuty a v power play se nám podařilo dát vyrovnávací gól. V prodloužení jsme byli lepší, měli jsme tam více vyložených šancí a za tím bodem jsme si šli víc. Gratulace do kabiny. Naše play off tím stále pokračuje.