Výborný start sezóny, dorostenci si poradili se Slávií

napsal Vojtěch Červený
HC Slavia Praha

1:3

0:1, 0:1, 1:1

Branky a nahrávky: 47. Mikš (Slížek, Skyba) – 11. Novotný (Zhdanov), 30. Vasiak (Vrbata, Matějka), 46. Vasiak (Vrbata). Rozhodčí: Šmika – Žídek, Figer. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 72. Průběh utkání: 3:0, 3:1.

Štěpánek – Filip, Hess, Oh, Skyba "C", Verbeščuk, Švec, Malacha – Švancar "A", Ducháček, Holejšovský – Slížek, Egart "A", Malacha – Mach, Mikš, Keller – Janoušek

Martínek – Čermák "A", Dvořák J., Hora, Konvalinka, Piskač, Kříž – Chabada, Matějka "A", Hanyš "C" – Vasiak, Vrbata, Musil – Hrouda, Dvořák T., Zhdanov – Vovsík, Novotný

M l. B o l. – Dorostenci zahájil isezónu 2024/25 Extraligy dorostu na ledě pražské Slavie. Se soupeřem se již dvakrát střetli v přípravě a v obou případech si výhru odnesli Bruslaři. Ani tentokrát tomu nebylo jinak – svěřenci trenéra Martina Škalouda podali spolehlivý výkon, který jim zajistil vítězný vstup do nové sezóny.

První třetina prvního kola nového ročníků Extraligy dorostenců vyzněla lépe pro tým Středočechů, ti se již v úvodu dostali ke slibným šancím, svoji snahu však zužitkovali až během 12. minuty utkání, přesněji se jednalo o dvojici Ždanov - Novotný. Ždanov projel celé hřiště a předal do výborné pozice kotouč Tomáši Novotnému, který zavěsil do pravého horního rohu slávistické branky. Za necelé dvě minuty od branky Bruslařů mohli domácí smazat rozdíl ve skóre, sérií střel zasypali Martínka v brance Mladé Boleslavi, ale ke vstřelení branky to nevedlo. V závěru úvodní dvacetiminutovky se Slávistům naskytla možnost početní převahy, ale o možnost jejího využití se sami připravili, když se 23 vteřin později taktéž provinili podrážením a srovnali tak počet hráčů na ledě.

Do druhé dvacetiminutovky vstoupili o poznání lépe Slávisté, kteří se v jejím samém úvodu dostali k velkým šancím, nejprve Mikš prokličkoval hostující obranu a chtěl akci ještě vyšperkovat přihrávkou do volného prostoru na svého spoluhráče, tomu však během zpracování kotouč přeskočil hůl. Další šance opět patřila domácím, po ztrátě kotouče Slávisté rychle otočili hru a před brankou si vyměnili kotouč, z blízkosti proti Martínkovi neuspěli. Tlak Pražanů umocněný vyloučením Piskače vyvrcholil v 25. minutě, před brankou osamocený Keller nezužitkoval poskytnutý prostor. Za to naopak Bruslaři nedisciplinovanost soupeře nekompromisně trestali a při první větší šanci od úvodní branky se ihned prosadili, Vrbata našel křižnou přihrávkou u pravé tyčky zcela osamoceného Sviatoslava Vasiaka, jež se zakončením do poloodkryté klece neměl sebemenší problém. Sešívání se dostali do konce druhé dvacetiminutovky ještě k dvěma přesilovým hrám, žádnou se jim ale zužitkovat nepodařilo, do kabin se po 40 odehraných minutách šlo za dvoubrankového vedení pro hostující celek z Mladé Boleslavi.

Z úvodu třetí třetiny lépe vyšli Bruslaři. I přesto, že již během jejího začátku soupeři znovu nabídli přesilovou hru, tak to byli nakonec oni, kdo se radoval ze vstřelené branky, v oslabení na soupeře zatlačil Vrbata, vybojoval kotouč a připravil Sviatoslavu Vasiakovi, jehož jméno už dnes figurovalo na listině střelců, ránu z mezikruží, ta zaplachtila až za záda bezmocného brankáře Štěpánka. O necelou minutu později byl ale rozdíl ve skóre znovu o pouhé dvě branky, domácí Pražané zužitkovali početní převahu, v níž již jednou inkasovali a Tadeáš Mikš našel zblízka skulinku mezi tyčí a mladoboleslavským brankářem Martínkem. V závěru se k souvislému tlaku dostali hostující Bruslaři, ale žádnou větší šanci či branku se z tlaku vyprodukovat nepodařilo, Mladoboleslavští si tak z úvodního klání domů odváží tři body.

HC Slavia Praha:
Tomáš Kucharčík: Pro nás to byl těžký zápas, Boleslav je celek plný reprezentantů a my jsme se s tím snažili poprat. Ve druhé třetině jsme bohužel neproměnil několik vyložených šancí a utkání tak skončilo ve prospěch hostů. Bruslaři mají plno velkých a silných kluků, čehož dokázali využívat. Byla na jejich straně silová výhoda, hráli takový hokej. Pro nás to je poučení, že se v zápase musí občas hrát i jinak než jen hokejově. My jsme kluky upozorňovali i na přesilové hry, že jsou aktivní a chodí napadat a bohužel jsme to také nepojali správně.
Martin Škaloud: Sledovali jsme z naší strany nervózní zápas. Pro mnoho kluků se jednalo o první utkání v dorostenecké Extralize. Lépe jsme vstoupili do zápasu a zaslouženě jsme po dvaceti minutách vedli. Soupeř ve druhé části zlepšil bruslení, byl agresivnější a nám to dělalo problémy. Dovolím si říct, že v této pasáži měli navrch. Nás uklidnila branka na 0:2, po které jsme se dostali do pohody. Chtěli jsme hrát jednoduše, přímočaře do soupeřova pásma. To se nám dařilo s výjimkou druhé třetiny, kdy jsme byli laxní, a proto jsme dostali do hry domácí tým. V závěru utkání už jsme po třetí brance kontrolovali vývoj a zaslouženě jsme dnes vyhráli.