Junioři v dramatickém utkání plném zvratů porazili Havířov 5:4 na nájezdy

napsal Aleš Procházka

5:4sn

2:0, 0:2, 1:1 - 0:1

HC AZ Havířov 2010

Branky a nahrávky: 2. Kotrba (Belay, Vrba), 7. Soukup (Janček, Loskot), 42. Belay, 56. Lacika (Krejčík, Janček), 65. Janček - 30. Hruška (Jindřich), 35. Chaloupka (Matysz, Hruška), 41. Slavíček (Hruška, Slavík), 60. Říčka. Vyloučení: 7:4. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 56.

Pucholt - Lacika, Čížek, Hanousek, Šimon, Mikuláštík, Vrba, Arazím, Soukup - Krejčík, Lenc, Kotrba, Janček, Belay, Vernek, Loskot, Milotínský, Vild, Jiránek, Rys

Strmeň (7. Vašut) - Slavík, Zientek, Krutil, Kopel, Pinka, Hruška, Jindřich - Wrobel, Pechanec, Chaloupka, Matysz, Protasenja, Šefčík, Klimša, Haas, Maruna, Videlka, Říčka, Slavíček

M l. B o l. - Utkání 18. kola extraligy juniorů hrané nezvykle na malé hale ovlivnila rozbitá dvířka od střídačky, o něž se zranil havířovský hráč a kvůli kterým byl zápas před druhou třetinou přerušen. V dramatické bitvě boleslavští junioři vedli 2:0, ale ve třetí třetině museli dotahovat náskok soupeře, načež je o tři body připravilo trestné střílení v poslední minutě základní hrací doby.

Do utkání vstoupili aktivněji hosté, už po několika sekundách navíc hráli přesilovku. V ní však gól nedali, naopak, obránce Vrba vyslal na zteč Martina Belaye, jenž se šikovně zbavil obránce, přihrál volnému Adamu Kotrbovi, jenž kličkou překonal havířovského brankáře. Vstřelený gól domácí mužstvo povzbudil a na ledě teď dominovali oni, po pěti odehraných minutách si také zahráli přesilovou hru. V ní soupeři pořádně zatopili a s úderem šesté minuty zvýšili náskok. Jančekovu přihrávku zpoza branky do sítě usměrnil Matěj Soukup. To už na brankáře Strmeně bylo moc a přepustil své místo mezi tyčemi Metoději Vašutovi.

Panteři ale rozhodně neskládali zbraně, stále byli před domácí brankou velice nebezpeční, navíc dostali v polovině první třetiny příležitost v podobě druhé početní výhody. Faul mladoboleslavského hráče však nejenže nepotrestali, ale vůbec se nedostali do zakončení. Závěr třetiny byl velice vyrovnaný, k výraznému ohrožení branky na té či oné straně však už nedošlo a největší rozruch tak vzbudilo zranění havířovského juniora o nedovřená vrátka na střídačku.

Později se ukázalo, že vrátka opravdu nejdou pořádně zavřít a po skončení přestávky hosté odmítli nastoupit, pokud vše nebude opraveno. Zápas tím byl na dobrou čtvrthodinu přerušen, až poté se utkání vrátilo do běžných kolejí. V úvodní pětiminutovce druhé části hry si hosté zahráli přesilovku, ale ani tentokrát nenašli recept na dobře organizovanou obranu domácích. Gól málem padl na druhé straně, když havířovský obránce špatně rozehrál a od Krejčíka se puk dokutálel až na brankovou čáru, odkud ho brankář Vašut včas odpálil. Následně přišlo další vyloučení na straně Středočechů, potřetí v zápase putoval na trestnou lavici autor první branky Soukup. Krátkou přesilovku 5 na 3 Panteři nevyužili a vzápětí byl vyloučen hostující Wrobel. Vyrovnaný počet hráčů na ledě nevydržel dlouho, ve 28. minutě fauloval domácí obránce Čížek, což znamenalo další krátkou přesilovku slezského mužstva. A i když si ani s touto možností neporadili nejlépe, mrzet je to nemuselo, poněvadž záhy dostal Lacika trest 2+10 min. a Havířovští mohli složit reparát. Podařilo se, ve 30. minutě snížil na 1:2 Antonín Hruška. Oba celky přitvrdily, počet vyloučení narůstal obzvláště na mladoboleslavské straně, za tvrdý zákrok v obranném pásmu si poseděl Vrba a Panteři v přesilovce bleskově vyrovnali.

Jen co se počet hráčů na ledě srovnal, získávali junioři z Mladé Boleslavi převahu, kterou ale nedokázali přetavit v branku. V závěru druhého dějství musel vytáhnout eso z rukávu Vašut, jenž svými zákroky pomohl mužstvu během přesilovky Boleslavských.

Ani třetí dvacetiminutovka nezačala z pohledu domácích nijak dobře, po pouhých 26 vteřinách dostal Pantery do vedení Bohumil Slavíček. Odpověď přišla ihned, Martin Belay se prosmýkl mezi dvěmi obránci a přesnou střelou vyrovnal. Stav se poté dlouho neměnil, skórem nepohnul ani únik Vilda po levé straně. V 54. minutě vzplály emoce po šanci hostí, kdy hráči v červeném ostře najížděli do brankáře Pucholta. Drobnější potyčku se podařilo rychle zažehnat, hned nato byl ale vyloučen havířovský hráč a domácí si zahráli přesilovou hru. A v ní přišla důležitá branka, Krejčíkovu střelu dorazil do sítě Mario Lacika. V samotném závěru bylo domácím ještě horko, Mikuláštík vyhodil puk za mantinel a v následné přesilovce měli Havířovští možnost srovnat. Nicméně mladoboleslavští junioři se ubránili a minutu před sirénou si trenéři Slezanů vzali oddechový čas. Zkusili štěstí v power play a risk se jim vyplatil, po závaru před Pucholtem bylo za Loskotovo úmyslné posunutí branky nařízeno trestné střílení. K němu se postavil Robert Říčka a jeho pokus se štěstím prošel za čáru.

Nečekané drama vrcholilo prodloužením, v němž se jako klíčová ukázala dvě slepená vyloučení Havířova, po nichž hráli domácí luxusní, téměř dvouminutovou početní výhodu, kterou však nedokázali využít a na řadu přišly samostatné nájezdy.

S prvním nájezdem si bravurně poradil Robert Říčka, jenž si předhodil puk a parádně překonal vyjetého Pucholta. Neméně obratně proškolil Vašuta kapitán Kotrba, střelci druhé série se neprosadili. Neuvěřitelnou věc předvedl havířovský exekutor Anatolij Protasenja, který opět až moc vyjetého Pucholta objel a netrefil úplně prázdnou branku! Utkání rozhodl úspěšným nájezdem Richard Janček a díky tomu domácí zvítězili 5:4 a získali dva body.