napsal Štěpán Tomš

3:4

1:1, 1:2, 1:1

HC Sparta Praha

Branky a nahrávky: 20. Milotinský (Kotrba), 37. Kadlčík (Vrba), 44. Krejčík (Velechovský, Janček) - 8. Hanzl (Kutlák), 28. Morkes (Tůma), 39. Morkes, 53. Husák (Chára). Rozhodčí: Lacina – Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:6. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 80.

Hrubý – Lacika, Arazím, Houser, Šimon, Mikuláštík, Vrba, Čížek, Soukup – Protivný, Hájek, Krejčík, Lenc, Kotrba, Janček, Kadlčík, Velechovský, Belay, Vernek, Milotinský, Jiránek

Kocián – Vošmik, Kořínek, Veselý, Přibyl, Pohl, Hanzl, Drvota, Husák – Feferle, Tůma, Luňák, Morkes, Chára, Forman, Kutlák, Sovík, Antončík

M l. B o l. - Ani jeden z boleslavských týmů na Spartu nestačil. Po prohře dorostu a mužů na holešovickém ledě podlehli i junioři na domácím kluzišti. Jejich souboj byl však s hráči v rudých dresech nejvyrovnanější. Utkání nechyběla jiskra, góly, ani tvrdé souboje. Pražané si již nemohou dovolit ztrácet body, protože stále bojují o play-off. Jejich větší chuť a tah za vítězstvím byla v utkání znát, Boleslavští po celý zápas dotahovali a nakonec o jednu branku prohráli.

Zápas začal netradičně. Už po třech vteřinách zahrávali Boleslavští početní výhodu, neboť za hru vysokou holí usedl na trestnou lavici Tůma. Celou minutu a půl domácí sparťanskou klec neohrozili, za nedovolené bránění byl ale vyloučen ještě Kutlák a Sparťané se třicet tři sekund bránili ve třech. Domácím krátká dvojí přesilovka ke vstřelení branky nestačila. V klasické přesilovce již Janček od modré jen přestřelil. V plném počtu začali hrozit Pražané, Kutlák z mezikruží mířil jen do betonu Hrubého.

Během signalizace trestu nahodil na boleslavskou bránu puk znovu Kutlák a zaváhaní Hrubého využil pohotovou dorážkou Hanzl. V úvodu druhé poloviny prvního dějství měli Boleslavští další - tentokrát téměř dvouminutovou dvojnásobnou výhodou. To co ale domácí předvedli, se dá nazvat jedině neuměním, protože se buď připravili o příležitost sami, nebo se Sparťanům puk podařilo vyhodit. Pořádnou přesilovkovou ránu vypálil na Hrubého Pohl, boleslavský gólman byl však pozorný. Čtyřicet sekund před první sirénou vybídl krásně zpoza brány Kotrba Milotinského, jenž nezaváhal.

Druhou část odstartovala neuznaná branka v boleslavské síti. Hráčům v rudém se navíc nepodařilo využít ani jednu ze dvou slepených přesilovek, neboť Luňák mířil z dobré pozice jen do výstroje Hrubého. Třetí příležitost si už Sparťané mezi prsty proklouznuot nenechali. Přesně mířil Morkes po přihrávce Tůmy. Další početní výhodu Středočeši k vyrovnání nevyužili. Naopak dusno bylo před boleslavskou bránou. Chára však mířil z otočky těsně mimo.

Pět minut před druhou přestávkou usedl na trestnou lavici Forman za osekávání Hrubého. Výhodu využil Kadlčík dvě sekundy před jejím vypršením, když dorazil v nepřehledné situaci kotouč za záda Kociána. V závěru využil další sparťanskou přesilovku znovu Morkes poté, co na brankové čáře přetlačil ležícího Hrubého. Prostřední dvacetiminutovku vyhráli Pražané 2:1.

Do závěrečné dvacetiminutovky vstoupili domácí svižně. Sám před Kociánem byl chviličku Lenc, měl ale málo prostoru a puk se mu přes sparťanského gólmana zvednout nepodařilo. Pak byli Pražané potrestáni za hraní v šesti a domácí nabídnutou přesilovou hru využili velmi rychle. Nejprve předložil do perfektní pozice Janček Krejčíkovi, který neuspěl, po pár vteřinách už ale zcela odkrytou klec v další šanci trefil.

Ve vlastním oslabení ujížděl sám na bránu sparťanský Luňák, před bránou šel ještě do kličky a o puk přišel. Devět minut před koncem vyfasoval Kadlčík trest za úder na hlavu. V početní výhodě Tůma ještě neuspěl, nicméně za okamžik zamířil k tyči Husák a Hrubý na puk nedosáhl. Pár minut před koncem se domácí faulem znovu oslabili a v samotném závěru se jim vyrovnat nepodařilo, a tak všechny body putují do Holešovic.

Jan Vidner, asistent trenéra BK Mladá Boleslav: “Sparta hrála o play-off, kdežto mi to máme jisté. Jestliže dostaneme tři góly z vlastního nedůrazu, tak potom můžeme mít za deset dní konec sezóny. Teď už se hraje o všechno a Sparta nám to jasně ukázala. Rozhodly přesilové hry.“

David Volek, trenér HC Sparta Praha: “Bylo to kvalitní, svižné utkání. Splnili jsme to, co jsme během reprezentační přestávky trénovali. Kluci dodržovali ty maličkosti, které dneska rozhodly. Byli jsme důraznější, chtěli jsme vyhrát více než soupeř.“