BK MLADÁ BOLESLAV

Baráž začíná už v neděli, pojďme nahlédnout do ústecké kuchyně!

27. 3. 2009
Autor: Jitka Čechová
M l. B o l. – Ani ne po roce je tu opět baráž a stejně jako loni se v ní představí ti samí aktéři. Mladá Boleslav na svém ledě v rámci prvního zápasu v neděli 29. března přivítá tým HC Slovan Ústečtí Lvi. Atraktivní série o všechno – tedy o bytí a nebytí v nejvyšší hokejové soutěži – odstartuje v 17:00 a sledovat jej můžete jak pomocí on-line přenosu, tak na mbradio.cz.

Hořká příchuť loňské baráže

Jedno z největších zklamání, ne-li rovnou to největší, zažil ústecký klub a jeho fanoušci 19. dubna roku 2008. Zatímco se toto datum zapsalo zlatým písmem do mladoboleslavské hokejové kroniky, na severu Čech by jej nejraději vymazali ze své historie. Poslední prohra posílající Lvy zpátky do první ligy byla jasná a nekompromisní – 1:7. V celkovém znění baráž Severočechy vyšla na 1:4 na zápasy.

Do posledního utkání přitom Ústí nastoupilo ve značně pozměněné sestavě. Tehdejší generální manažer David Šaffer poslal šest hráčů ze základního kádru na údajnou předčasnou dovolenou a už tak dost rozčarovaní fanoušci museli spolknout další hořkou pilulku. Z oné šestice "odstavených" hráčů se tři do mančaftu vrátili – Pavel Janků, Václav Novák a David Pazourek. A všichni tři shodně tvrdí, že baráž s Mladou Boleslaví pro ně představuje obrovskou motivaci.

Na severu Čech potřebovali nový impulz

Zhruba dva týdny po loňské, pro Ústí více než nešťastné, baráži v klubu generální manažer David Šaffer skončil a na jeho místo nastoupil Robert Kysela, který se okamžitě chopil práce. Věděl, že ho nečeká nic snadného. Jako jeden z prvních cílů se rozhodl k týmu přivést trenéra Miloše Hořavu, což se mu podařilo. Jako dlouhodobější cíl potom stanovil návrat do extraligy. Dle svých slov do tří let.

Klub potom také začal posilovat své řady. Zatímco tým opustili například Marek Hovorka (který se ale zase v průběhu sezony vrátil), Jakub Evan nebo brankář Petr Přikryl, jako posily přišli Zbyněk Sklenička, Dušan Salfický nebo třeba do té doby boleslavský Milan Mikulík, pro kterého bude mít letošní baráž určitě také zajímavou příchuť.

Ústí čekal nesnadný úkol – postavit se zpátky na nohy

Nejspíš každý, kdo jenom trochu sleduje českou hokejovou scénu, s napětím očekával, jak se Lvi rozkoukají v první lize. Jak rychle dokážou překousnout to zklamání. Ale už příprava pro ně nehovořila špatně. Z jedenácti přípravných utkání jich šest vyhráli. Poradili si například s extraligovým Kladnem nebo Litvínovem, s Boleslaví ale prohráli 0:4.

Ústečtí se v základní části snažili přesvědčit okolí, že se z toho zklamání dokázali oklepat. A dařilo se jim to. Lvi prohráli ze 46 kol pouze osmkrát a jen s jediným týmem prohráli v jejich rámci dvakrát – s Vrchlabím. Do play-off tak Ústí zamířilo z neochvějné první pozice, na druhé Brno mělo totiž náskok deseti bodů.

Ve čtvrtfinále Lvi zakopli jednou, semifinále a finále zvládli v šesti zápasech

V případě ústeckého čtvrtfinále přišlo malé překvapení. Do play-off se totiž probojoval nováček – Benátky nad Jizerou. Z tabulkově nejhorší pozice tak vyšly na nejlépe postavené Severočechy, kteří nakonec celou sérii vyhráli 4:1. Zaváhali ve čtvrtém zápase, kdy už měli na dosah postup a na ledě Benátek prohráli drtivých 0:4.

V semifinále narazil Slovan na Hradec Králové, se kterým to od začátku vypadalo na pořádnou bitvu. Východočeši totiž první zápas na ledě Ústí vyhráli a v tom druhém prohráli nešťastně až v samostatných nájezdech. Lvi pak museli spolknout ještě jednu prohru, dokud Hradec nakonec neporazili 4:2 na zápasy.

Ve finále se setkaly dva nejlepší týmy letošního prvoligového ročníku – Kometa Brno a právě Ústí nad Labem. Slovan se v něm ocitl o chlup rychleji, Kometa totiž svou účast potvrdila až v rozhodujícím sedmém zápase proti Chomutovu. Finálová série začínala na ledě Ústí a oba zápasy vyhráli domácí. Brno, velice silné naopak ve svém království, pak stav vyrovnalo na 2:2. Severočeši doma nezklamali ani do třetice, zatímco Kometa ano. Šestý – pro ni rozhodující – zápas totiž ve svém Rondu prohrála v prodloužení.

Statistika nuda je, má však cenné údaje aneb na koho si dávat pozor

Bodově nejúspěšnějším hráčem základní části byl Martin Šagát (18+19), jen o gól hůř skončil Rastislav Špirko (17+19). Hodnost nejproduktivnějšího obránce si vysloužil Jan Klobouček (10+13). Hlavní postavou mezi tyčemi byl Dušan Salfický, který nastoupil do 29 zápasů. Ve většině případů mu záda kryl Radek Fiala.

V rámci play-off se nejvíce dařilo Janu Heřmanovi (7+6) a Pavlu Janků (4+9), formu si ze základní části přenesl i Rastislav Špirko (8+4). Převážnou většinu času strávil v brance opět Dušan Salfický, jehož procentuální úspěšnost byla 91,5 a počet průměrně obdržených gólů za zápas něco přes dva.