BK MLADÁ BOLESLAV

Do Boleslavi přijíždí pohasínající Kometa

1. 10. 2009
Autor: Jitka Čechová
M l. B o l. – V rámci 11. kola přivítá Mladá Boleslav na svém ledě tým Komety Brno. Zápas s extraligou zatím poměrně špatně protloukajícím se týmem, který ovšem v posledních dnech vydatně posílil, nás čeká v pátek 2. října a pro Středočechy to bude na nějakou dobu poslední domácí zápas. Příští tři utkání totiž odehrají na venkovních kluzištích. Zápas začíná v obvyklých 17:30.

Momentálně beznadějně poslední. Asi tak se dá jednou větou charakterizovat situace Komety po prvních deseti kolech letošního ročníku. S jediným bodem, který získali za to, že zápas s Vítkovicemi dotáhli do prodloužení, se krčí na čtrnácté příčce a na předposlední Litvínov ztrácí už osm bodů.

Extraligový nováček loni nepostoupil do nejvyšší soutěže sportovním způsobem. V první lize totiž skončil na druhé pozici, finálovou sérii prohrál s Ústím nad Labem 2:4 na zápasy, a tak si nakonec svou extraligovou příslušnost koupil od Znojma. A ačkoliv Brno před startem sezony 2009/2010 udělalo dost pro to, aby nezůstávalo pozadu, zatím se mu to ani trochu nedaří.

Ještě před letní přípravou kádr Komety opustili například Tomáš Hájek (Tábor), Jiří David (Znojmo) nebo Milan Kostourek (Skalica). V polovině září potom odešel Aleš Křetínský, který si zatím stále hledá nové angažmá. Po čtvrtém kole, v jehož rámci Kometa podlehla 0:4 Kladnu, navíc vedení brněnského klubu sáhlo ještě k radikálnějšímu kroku – odvolalo trenéra Vladimíra Kýhose.

Toho s okamžitou platností vystřídal až do té doby sportovní manažer mládeže Komety Pavel Pazourek. Co se kádru týče, krom toho, že Brno spojilo své síly se Znojmem, od kterého přebralo hned několik hráčů (například Jiří Dopita, Radim Bičánek, Roman Erat), přibrala do svých řad i Marka Vorla, který přišel z Ruska a Jakuba Šindela z Finska. Nejnovějšími posilami jsou obránci zvučných jmen Martin Richter a Jan Novák, ještě ve čtvrtek potom Kometa představila posilu z Českých Budějovic Ivana Humla.

Většina z nás se ještě určitě pamatuje na společnou prvoligovou minulost Mladé Boleslavi a Brna. Souboje týmů, které patřily na špičku druhé nejvyšší hokejové soutěže, byly vždy plné všeho, co správný hokej přináší, nechybělo napětí, ani vypjatější situace. Za vše určitě hovoří zatím poslední střet v rámci mistrovských zápasů, kdy hrála Boleslav ve své postupové sezoně 2007/2008 s Brnem semifinále. Rozhodnout musel až sedmý zápas, kdy Středočeši na domácím ledě vyhráli 2:1 po prodloužení. Do finále poslal svůj tým kapitán Richard Král, který později prohlásil, že série s Kometou byla možná to nejtěžší, čím si v dané sezoně prošli.

Kometa v létě odehrála dvanáct přípravných utkání, z toho pětkrát hrála s extraligovými celky. Vyhrála dvakrát – nad Zlínem 4:3 po prodloužení a nad Pardubicemi 4:3. Naopak prohrála s Vítkovicemi 1:3, Třincem 1:4 a Českými Budějovicemi 2:5.

Jak už vyplývá z těchto výsledků i z výsledků mistrovských zápasů, Brněnské hodně trápí produktivita. Jejich bilance činí 17 vstřelených a naopak tak trochu hrozivých 43 inkasovaných branek. Zatím střelecky nejaktivnějšími hráči jsou Roman Erat (3+4), Jiří Dopita (3+3) a Radek Dlouhý (3+1).

Brankářskou jedničkou je Jiří Trvaj, jehož procentuální úspěšnost je 88,85. Průměrně inkasuje téměř čtyři branky za zápas. Už třikrát do utkání naskočil i Alexandr Hylák, jehož statistiky jsou ještě o něco horší.

Do posledního zápasu proti Zlínu nastoupilo Brno v sestavě: Trvaj - Bičánek, Richter, Houdek, Zubíček, Vyrůbalík, Kántor, Ovčačík - Erat, Dopita, Ludvík - Davídek, Pucher, Selingr - Svoboda, Procházka, Dlouhý - Vondráček, Vorel, Brabenec

Mladá Boleslav zajížděla v rámci desátého kola na led Vítkovic, kde se jí střelecky příliš nedařilo. Ačkoliv po celou dobu marodkou oslabený kádr bojoval, nakonec vyšel gólově na prázdno a podlehl Vítkovicím 0:3.

Do posledního utkání proti Vítkovicím nastoupila Mladá Boleslav v sestavě: Schwarz - Žabka, Kasík, Šterbák, Duben, Frolo, Lehikoinen - Pabiška, Král, Sup - Nouza, Sýkora, Boháč - Fabuš, Vrbata, Handlovský - Ferebauer, Loskot