NEJ momenty extraligové sezony 2015/2016
Základní část
Předsezónní očekávání a cíle Bruslařů byly velmi opatrné – majitelé klubu, vedení i trenéři se obraceli k předešlé sezónně 2014/2015 a přáli si, aby byla i ta nastávající stejně úspěšná a určitým cílem bylo vyhnutí se nepopulárnímu play-out. „Nemáme od vedení jasně stanovené cíle. Chceme hrát hezký hokej. To se nám loni dařilo – lidé nás za náš styl chválili, i když body si za to nekoupíte, že,“ nechal se na předsezónní konferenci slyšet trenér František Výborný. Před právě proběhlým ročníkem také jeho syn, David Výborný, prohlásil, že to bude jeho opravdu poslední zápasová šňůra v kariéře. To, že jeho slova byla myšlena opravdu vážně, nikdo nezpochybňoval. Avšak konec kariéry nebyl pravda nejšťastnější. Ale nepředbíhejme…
Bruslaři vstoupili do sezony těsnou výhrou 2:1 nad Pardubicemi, když deset vteřin před koncem třetí třetiny vstřelil vítězný gól Tomáš Urban. A jakoby už tím dali Mladoboleslavští jasně najevo, že souboje s nimi budou vyrovnané, tvrdé a rozhodně s nimi jakožto s týmem musejí soupeři počítat. Už od začátku se drželi na předních příčkách extraligové tabulky, a i když přišlo pár slabších období, prakticky z první osmičky nevypadli.
Vyrovnané souboje a často vydřené a pravidelné body však v sezoně znamenaly také to, že Bruslaři po posledním 52. kole skončili na šestém místě s 83 body, což automaticky znamenalo jistou místenku v play-off. Svěřenci trenérů Františka Výborného a Mariana Jelínka za základní část vyhráli celkem 27krát, z toho 7krát v prodloužení. Prohráli 25krát, z toho 9krát ale brali minimálně bod za prohru v prodloužení či v nájezdech, bez bodu pak zůstali 16krát. Před domácími diváky sehráli 26 zápasů a z tříbodového zisku se radovali hned 14krát – platilo tedy pravidlo „můj dům, můj hrad“, doma navíc bodovali dvakrát v prodloužení a dvakrát v nájezdech, jen čtyřikrát je doma soupeři dokázali obrat takříkajíc o vše.
A z čí holí to nejvíc pálilo? Jednoznačně právě z hokejek Bruslařského klubu – v průměru vystřelili 34krát za utkání, což je srovnatelné s Libercem (34,23) a Spartou (31,44). Nejčastěji střílejícím hráčem týmu byl bezesporu Tomáš Hyka,, který vypálil v průměru 4krát za zápas. Spolu s ním byli nejaktivnější Dominik Pacovský, Richard Jarůšek, Radan Lenc a ofenzivně ladění obránci Matěj Stříteský a Marek Trončinský. Nejvíce branek ale vstřelil Tomáš Urban. Tento čahoun využíval především svého důrazu a práce v předbrankovém prostoru, odkud skóroval celkem 17krát. Nejlepším nahrávačem pak byl Marek Trončinský, jehož jistota od modré a briskní rozehrávka mu přinesla celkem 25 asistencí u gólů.
Pojďme si ale celou základní část shrnout alespoň statisticky. Přeci jen, čísla někdy řeknou více než cokoli psaného. Mladá Boleslav si v základní části udržela perfektní formu například v Radegast Indexu, kde po 52 odehraných kolech skončila s 2.283 body na prvním místě, o 29 bodů před druhým HC Vítkovice Steel. Lví podíl na tomto vítězství měl Tomáš Voráček, který se s 264 body umístil na druhé pozici, hned za Janem Výtiskem z Liberce, který s 314 body jasně vyhrál. Spolu s Jiřím Kučným a Janem Holubem tak měla Boleslav hned trojí zastoupení v radegastové první desítce!
Nejvíce vytěžovanými hráči pak byli Matěj Stříteský, Jakub Klepiš a Marek Trončinský, kteří odehráli v průměru více jak 21 minut za zápas. Zato v přesilovkách Bruslaři více tápali – ačkoli celkově jich měli k dispozici hned 252 (což je druhý největší počet v rámci základní části). Jejich využití ale tak úderné nebylo a s procentem 15,08 patřili na celkové desáté místo.
V mladoboleslavské brance se během sezony vystřídali hned tři gólmani – jednička David Rittich (48 zápasů, průměr 2,53 inkasovaných gólů za zápas a úspěšnost 91,75%), Martin Růžička (9 zápasů, průměr 2,55 a úspěšnost 91,89%) a Milan Řehoř, který nastoupil k jedinému utkání 11. listopadu proti Zlínu – v zápase si připsal 22 úspěšných zápasů, při svém prvním startu vychytal nulu a kapituloval až v nájezdech. Mladoboleslavská jednička David Rittich se navíc stal i jedničkou mezi úspěšnými zásahy, kterých si připsal rovných 1335, což byl největší počet.
Příchody a odchody v průběhu sezony 2015/2016
Mladoboleslavský kádr se ztenčil ještě před prvním zápasem, kdy se zranila brankářská dvojka Martin Růžička a sportovnímu manažerovi to ihned přidělalo vrásky na čele, když musel shánět náhradníka na tuto pozici. Nakonec se k týmu přidal Lukáš Cikánek, který měl vyřízené střídavé starty z Kladna, a Milan Řehoř z Ústí nad Labem, jež měl až do listopadu vyjednané hostování.
Zranění však brzy potkalo i jistotu v obraně, na kterou tým hodně spoléhal, Václava Kočího, a postupně se přidala i další zranění u jiných beků, na která musel klub zareagovat a řady posílil Martinem Rýglem z Chomutova, který už s týmem dohrál celou sezonu.
O největší rozruch se však začátkem prosince postaral příchod Jakuba Klepiše z Třince, který přestoupil výměnou za Lukáše Žejdla, který dříve ukončil své hostování v týmu Bruslařů.
Pod celkovým soupisem by se pak dala přidat i kolonka „konec kariéry“. U té by bylo jméno kapitána Bruslařů Davida Výborného, který po faulu Bedřicha Köhlera v prvním čtvrtfinálovém utkání opustil s poraněným kolenem ledovou plochu a aktivní a velmi bohatá hráčská kariéra tak pro něj skončila. Bývalý kapitán Bruslařů však v Mladé Boleslavi nekončí a bude působit ve funkci sportovního manažera. Od hokeje si tak prozatím pohov nedá.
Čtyři pozvánky do národního týmu a jeden trénink!
Vše je jednou poprvé, ale v sezoně 2015/2016 v novodobé historii klubu si trenéři národního týmu povolali do svých řad povolali i hráče Mladé Boleslavi – obránce Tomáše Voráčka a Marka Trončinského a útočníky Tomáše Urbana a Richarda Jarůška. Své malé poprvé si na reprezentačním tréninku užil i gólman David Rittich, který s týmem trénoval před jeho odletem do Finska.
Play-off mělo grády
Jistým historickým úspěchem už byl fakt, že Mladé Boleslavi se podařilo postoupit do čtvrtfinále z šestého místa, tudíž měla účast i soupeře jistého. Zatímco Sparta s Libercem vyčkávali, jak dopadne předkolo, Boleslav už věděla, že se střetne s Mountfieldem HK. Už i sázkové kanceláře stanovili tento duel za jeden z nejvyrovnanějších a oba týmy je o tom záhy ujistily.
Hradec doma nejdříve přesvědčivě vyhrál 5:2, ale druhý úterní střet vyzněl vítězně pro Bruslaře, když donutili soupeře jen dotahovat. Zápas poté dospěl do prodloužení, které ale po dvaasedmdesáti sekundách utnul Marek Trončinský a vyrovnal celou sérii. Oba domácí duely byly neskutečně vyrovnané a oba celky si byly dobře vědomy toho, oč se hraje.
Zápasy v Mladé Boleslavi dvakrát nerozhodlo 60 minut ani další dvacetiminutovka prodloužení. A tak musely přijít nájezdy, které bývaly pro Bruslaře doslova noční můrou. V obou se ale parádně blýskli gólmani, kteří drželi naděje obou týmů a dva jediní přesní exekutoři – oba z mladoboleslavských řad. Ve třetím zápase rozhodl střelou pod břevno Richard Jarůšek a ve čtvrtém čtvrtfinále překonal Kacetla bekhendovým blafákem Jakub Klepiš. Bruslaři tak získali mečbol, který mohli v pátém duelu na ledě Hradce přetavit v historický postup do semifinále. Nervózní Boleslav ale na hradecký Mountfield nestačila a ten tak přesvědčivě vyhrál 4:2. Série se tedy opět stěhovala do Mladé Boleslavi, ale atmosféra v hale dokázala domácí tým tak vyburcovat, že v první třetině rozložila hru Hradce a vedla 3:0, ve druhé třetině přidal smrtící čtvrtou branku Tomáš Hyka a Boleslav se tak radovala z postupu do semifinále.
Semifinále mělo poměrně jasný průběh, Bílí Tygři Liberec čtyřikrát přesvědčivě vyhráli ve čtvrtfinále s Chomutovem a stejným poměrem si poradili i s Bruslaři. Nejblíže k vítězství měli Boleslavští v zápasech pod Ještědem, ten první skončil 4:3 z pohledu modrobílých. Nutno podotknout, že k obratu zaveleli Mladoboleslavští velmi pozdě, Klepiš s Pacovským se trefili dvě minuty před koncem, ale vyrovnat už bohužel nestačili. Druhý duel si Liberec pohlídal, ale o svém vítězství rozhodl až v poslední třetině, kdy odskočil Bruslařům na rozdíl tří branek – 5:2.
Oba domácí duely sehráli Mladoboleslavští s velkou ctí, ale zároveň už se na nich podepisovala únava i zranění. Zatímco Liberec hýřil energií a lehkostí, pohyb Bruslařů už nebyl tak snadný a na každou akci se hodně nadřeli. Třetí semifinále jasně ovládli Tygři v poměru 3:0 a ačkoli čtvrtý duel hráli domácí s vypětím všech sil, heroickým výkonem Liberec nepřetlačili a po prohře 2:5 pro ně tak veleúspěšná sezona skončila. I tak ale Mladoboleslavští nemusejí sklánět hlavy a na zaslouženou dovolenou odcházeli jistě se ctí, vždyť i tak je to obrovský úspěch!
A v neposlední řadě fanoušci!
Domácí návštěvnost v základní sezoně činila v průměru 3835 fanoušků na zápas. V play-off pak domácí návštěvnost byla o něco vyšší 4109 a v zápasech, kdy bylo oficiálně vyprodáno, se mohlo zdát, že fanoušků je v mladoboleslavské ŠKOENERGO Aréně daleko víc než oficiální maximum 4200! Hráči sami přiznali, že právě fanouškům patří největší dík za jejich podporu během celého roku. „Je to prostě něco neuvěřitelného a já jim chci strašně poděkovat, že při nás zůstali stát a pořád nám fandí i třeba v období, kdy se až tolik nedaří. Chci jim za to opravdu poděkovat a doufám, že si to užijí a budou dál s námi,“ nechal se v euforii po vyhraném šestém duelu s Hradcem slyšet útočník Lukáš Pabiška. Takže ještě jednou DÍKY a těšíme se na vás v sezóně příští – 2016/2017!