BK MLADÁ BOLESLAV

Sérii zápasů s hlavními favority začne Boleslav doma proti Kometě

16. 9. 2019
Autor: Vojtěch Tůma


M l . B o l . - Po domácím vítězství nad Pardubicemi zvládli mladoboleslavští hokejisté i první venkovní utkání nového extraligového ročníku. Na olomouckém ledě to byla, jako vždy, urputná bitva, kterou rozhodlo až prodloužení. Klíčový zákrok večera předvedl Gašper Krošelj a z okamžité protiakce přisoudil Bruslařům cenné dva body Lukáš Žejdl. V následujících kolech čekají svěřence Radima Rulíka a Pavla Patery všichni čtyři semifinalisté z posledního play-off. V pátek 20. září dorazí do ŠKOENERGO Arény Brno, poté se celek z města automobilů postaví Liberci, Třinci a Plzni. Středočeši s Kometou neprohráli už pět zápasů v řadě, tak doufejme, že dokážou tuto lichotivou sérii zase natáhnout. Začínáme v 17:30.

Kometa má za sebou léto plné událostí, vrátí se zpět na vrchol?

Po dvou získaných titulech skončili Brňané v jarním play-off už v semifinále, zisk zlatého hattricku jim překazili Bílí Tygři z Liberce. Hlavní příčina? Co se produktivity týče, Kometu celou minulou sezonu táhli především Petr Holík, Peter Mueller a Martin Zaťovič, kteří v součtu základní části a vyřazovacích bojů dohromady posbírali 173 bodů. Jenže k této elitní trojici se nikdo další nepřidal, Moravanům zkrátka scházel větší bodový příspěvek od ostatních útočných formací. Během léta udělalo vedení klubu vše pro to, aby se tatáž situace už neopakovala. Z Vítkovic získalo Brno Lukáše Kucseru, ale především Jakuba Lva, jenž v předchozích dvou ročnících pokořil třicetibodovou hranici. „Jsem přesvědčen, že u nás bude patřit ke klíčovým útočníkům. A to zejména v ofenzivní činnosti a v přesilovkách. Navíc je výhoda, že může hrát křídlo i centra," řekl Libor Zábranský, který v této sezoně už nepovede svou Kometu coby hlavní kouč.

„Vždycky jsem říkal, že budu tam, kde mě bude Kometa potřebovat nejvíc. Teď to necítím tak, že mě nejvíc potřebuje na střídačce. Zejména směrem k výstavbě multifunkční arény je moje účast nutná se stoprocentním nasazením,“ odůvodnil své rozhodnutí majitel klubu, kterého na postu trenéra nahradil Petr Fiala. „Máme spolu spoustu podobných názorů na hokej. Petr dlouhodobě prokazuje, že umí pracovat s mladými hráči, a i to je jeden z důvodů, proč jsem se pro něj rozhodl. Chceme pokračovat v trendu zabudovávání talentovaných mladých hráčů, kterých máme v klubu spoustu," dodal Zábranský. Kromě něj se s kabinou rozloučil také dlouholetý kapitán Leoš Čermák, který ukončil hráčskou kariéru. Martin Erat sice v létě absolvoval nespecifikovanou operaci, pověsit brusle na hřebík ale zatím nechce a doufá, že se, stejně jako loni, postupem času zapojí do extraligového kolotoče.

Bývalý hráč Nashvillu či Arizony k tomuto kroku dospěl ze dvou důvodů. Stále má chuť předávat zkušenosti mladším kolegům a velice jej láká obnovení spolupráce s Tomášem Plekancem, který dotáhl Kladno zpět mezi tuzemskou hokejovou elitu a poté se znovu dohodl na spolupráci s Brnem. „V loňské sezoně jsem zde strávil měsíc a věděl jsem tedy, do čeho jdu. V Kometě je velká šance hrát o titul, zároveň zde působí několik mladých hráčů, kteří jsou kvalitní. Rád je budu sledovat a rád bych jim pomohl během sezony v jejich hokejovém růstu,“ nechal se slyšet všestranný centr. Po pěti letech se do svého mateřského klubu vrátil útočník Pavel Jenyš, ze zámoří Kometa rovněž přivedla perspektivního obránce Filipa Pyrochtu, který na českých kluzištích naposledy oslňoval v dresu Liberce.

Brňané do tohoto ročníku znovu vstoupili s nejvyššími ambicemi. „Chceme co nejlepší umístění po základní části, abychom byli spokojeni my i diváci. Samozřejmě chceme získat titul, ale tohle přání má pět šest klubů. Šance jsou vyrovnané, ale za mě je největším favoritem Třinec,“ prohlásil nový trenér Fiala. Poté, co v rámci úvodního extraligového kola prohrála v Litvínově, si Kometa právě proti Ocelářům připsala první vítězství v základní části, obhájce titulu předčila v samostatných nájezdech. Zatím to partě okolo nového kapitána Zaťoviče trochu drhne v ofenzivní fázi, o čemž svědčí jen tři vstřelené góly ve dvou utkáních. Naopak obrovskou sílu má Brno tradičně mezi třemi tyčemi, kde válí Karel Vejmelka, který díky lépe zvládnuté přípravě odsunul na střídačku Marka Čiliaka, jednoho z hlavních hrdinů dvou nedávných tažení za Masarykovým pohárem.

Sestavy z posledního kola

BK Mladá Boleslav: Krošelj – Ševc (A), Hrbas, Dlapa, Pláněk, Bernad, Fillman, Kurka – Pabiška, Žejdl (A), Vondrka (C) – Skalický, Zbořil, Klepiš – Zohorna, Musil, Stránský – Flynn, Najman, Kousal

HC Kometa Brno: Vejmelka – Němec (A), Baranka, Štencel, Pyrochta, Bartejs, Gulaši, Mikyska – Mueller, Holík, Zaťovič (C) – Horký, Plekanec (A), Hruška – Kucsera, Lev, Orsava – Jenyš, Kusko, Plášek ml.

Statistiky

ŠKOENERGO Aréna | 20. 9. 2019 17:30

BK Mladá Boleslav 3. kolo HC Kometa Brno
5. místo, 5 bodů umístění 11. místo, 2 body
6:2 skóre 3:3
4:1 (Pardubice) nejvyšší výhra 2:1 (Třinec)
- nejvyšší prohra 1:2 (Litvínov)
0 utkání bez vstřeleného gólu 0
0 utkání bez inkasovaných gólů 0
0 % využití přesilových her 0 %
0 góly v přesilových hrách 0
1 góly v oslabeních 0
Lukáš Žejdl, Pavel Kousal,
Oscar Flynn, Martin Ševc,
všichni 2 body
nejproduktivnější hráč Jan Štencel, Jakub Orsava,
Tomáš Plekanec, Jan Hruška,
všichni 1 bod
Lukáš Žejdl, 2 branky nejlepší střelec Jakub Orsava, Jan Štencel,
Jan Hruška, všichni 1 branka
Martin Ševc, 2 asistence nejlepší nahrávač Tomáš Plekanec, 1 asistence
Martin Ševc, Lukáš Žejdl,
oba +3
nejlepší hráč v +/- Filip Pyrochta, +2
Adam Zbořil, -2 nejhorší hráč v +/- Ondřej Němec, Luboš Horký,
oba -3
Martin Ševc, Oscar Flynn,
Ondřej Dlapa, Jan Stránský,
všichni 4 minuty
nejtrestanější hráč 7 hráčů, 2 minuty
Martin Ševc, Marek Hrbas,
oba 6 bodů
Radegast index Martin Zaťovič, 9 bodů
Gašper Krošelj 96,77 %
úspěšnost brankářů Karel Vejmelka 95,45 %
Gašper Krošelj 0,98
průměr inkasovaných gólů na zápas Karel Vejmelka 1,45