BK MLADÁ BOLESLAV

Úterý ve znamení derby, Bruslaři změří síly s Kladnem

1. 3. 2020
Autor: Vojtěch Tůma
M l . B o l . - Padesát minut nedělního utkání to vypadalo, že si Karlovy Vary odvezou z města automobilů plný bodový zisk. Mladoboleslavští hokejisté se ale nadechli k famóznímu obratu, díky dvěma přesilovkovým zásahům srovnali a v prodloužení urvali vítězství zásluhou Žigy Jegliče, který zkompletoval hattrick. Středočeši se v tabulce vyhoupli na druhou příčku, ovšem vzhledem k její vyrovnanosti se ve zbytku základní části mohou stále propadnout až na páté místo. V úterý 3. března míří svěřenci Radima Rulíka a Pavla Patery na Kladno. Rytíři balancují nad propastí, k udržení extraligové příslušnosti potřebují bezpodmínečně zvítězit a zároveň doufat v zaváhání některého ze svých konkurentů. Úvodní vhazování padne v 17:30.

Kladno hlavním aspirantem na sestup

Když svěřenci trenéra Čermáka v polovině ledna zvítězili 8:4 na Spartě a 5:2 doma nad brněnskou Kometou, asi málokoho napadlo, že by se jich boje o záchranu vůbec mohly týkat. V tu dobu na předkolo play-off oprávněně pomýšlející Rytíři hráli ve velké pohodě a hlavně před vlastními fanoušky představovali nebezpečí pro všechny extraligové soupeře. Devatenáctého ledna ale prohráli právě s Bruslaři 2:5 a zároveň započali velice nelichotivou sérii jedenácti zápasů bez výhry, během nichž získali pouze jeden bod za porážku v prodloužení s Karlovými Vary. Zatímco Kladno sbíralo jeden nezdar za druhým, jeho největší konkurenti, tedy Pardubice, Litvínov a Vítkovice, se začali herně zvedat a pravidelně bodovat. Sečteno a podtrženo, dvě kola před koncem jsou Středočeši poslední a na tři výše zmíněné celky ztrácejí tři body.

Rytířům nehraje do karet ani bodová bilance z vzájemných utkání s těmito (5:7 s Pardubicemi, 6:6 s Vítkovicemi a 1:8 s Litvínovem, se kterým se střetnou v pátečním závěrečném kole základní části, pozn. red.). Kladno tedy proti Mladé Boleslavi potřebuje získat minimálně o bod více než jeden z tohoto tria. Pokud by i nadále ztrácelo tři body, sestupu už se nevyhne a po roční odmlce si opět zahraje druhou nejvyšší hokejovou soutěž. Středočechům nelze upřít bojovnost. Ve čtvrtek dokázali ukončit déle než měsíc trvající sérii bez vítězství, když přetlačili Spartu 4:2. V neděli na skalp celku z hlavního města navázali a poměrem 2:1 uspěli v Brně. Těsnou výhru vychytal Rytířům Adam Brízgala, který na poslední chvíli nahradil zraněnou jedničku Denise Godlu. Rozhodlo se o tom při rozbruslení, kdy Denis odjel a bylo vidět, že to nepůjde. Tíha tam byla. Naskočil jsem v situaci, kdy se prostě musí vyhrávat. Chtěl jsem sobě i ostatním ukázat, že na extraligu mám. Výhra potěší," řekl po zápase mladý gólman, který většinu sezony strávil v Českých Budějovicích.

Oproti ostatním týmům si Kladno na konci přestupového období, zřejmě i kvůli nedostatečným finančním prostředkům, nepočínalo aktivně. Zatímco další celky ze spodku tabulky přivedly několik nových tváří, Středočeši se pouze domluvili na prodloužení spolupráce se zkušeným centrem Petrem Vampolou. Naopak se rozloučili s Jakubem Valským, který se po skončení hostování u extraligového nováčka vrátil do Liberce, a Martinem Réwayem. Slovenský útočník a kdysi obrovský talent evropského hokeje dostal od Rytířů šanci po vleklých zdravotních problémech, svými výkony ale vedení nepřesvědčil. Místo hráčského kádru se trochu netradičně rozrostl ten trenérský, novým asistentem byl jmenován Jiří Tlustý: „Moje úloha má být taková, že bych měl dohlížet na to, aby se dodržovaly herní detaily, na kterých pracujeme na tréninku. V této fázi sezony to bude moc důležité."

Sestavy z posledního kola

Rytíři Kladno: Godla – Nash, Austin, Kehar, Lakos, Barinka (A), Zelingr, Zajíc – Jágr, Stach, Zikmund – Melka, Vampola, Strnad (C) – Redlich, Machač, O’Donnell – Hajný, Kaut (A), Š. Bláha

BK Mladá Boleslav: Krošelj (33. Peters) – Hrbas, Ševc (C), Dlapa, Pláněk (A), Bernad, Fillman, Hrdinka – Skalický, Zbořil, Klepiš (A) – Zohorna, Jeglič, Šťastný – Lunter, Bičevskis, Kašpar – Flynn, Najman, Stránský

Statistiky

ČEZ stadion | 3. 3. 2020 17:30

Rytíři Kladno 51. kolo BK Mladá Boleslav
14. místo, 57 bodů umístění 2. místo, 89 bodů
125:169 skóre 150:121
8:4 (Sparta) nejvyšší výhra 7:3 (Vítkovice)
1:7 (Třinec) nejvyšší prohra 2:6 (Sparta)
3 utkání bez vstřeleného gólu 5
2 utkání bez inkasovaných gólů 4
17,10 % využití přesilových her 18,38 %
33 góly v přesilových hrách 34
80,40 % ubráněná oslabení 85,39 %
4 góly v oslabeních 4
Brady Austin, 39 bodů nejproduktivnější hráč Pavol Skalický, 44 bodů
Brady Austin, Ladislav Zikmund,
Jaromír Jágr, všichni 15 branek
nejlepší střelec Pavol Skalický, 17 branek
Brady Austin, 24 asistencí nejlepší nahrávač Pavol Skalický, 27 asistencí
André Lakos, +1 nejlepší hráč v +/- Pavol Skalický, +24
Ladislav Romančík, -16 nejhorší hráč v +/- Lukáš Kašpar, -17
Brendon Nash, 60 minut nejtrestanější hráč Martin Ševc, 52 minut
Brendon Nash, 126 bodů Radegast index Pavol Skalický, 107 bodů
Adam Brízgala 91,84 %
Denis Godla 90,87 %
Lukáš Cikánek 87,87 %
úspěšnost brankářů Jan Růžička 95,73 %
Gašper Krošelj 91,95 %
Justin Peters 89,26 %
Radek Haas 88,73 %
Adam Brízgala 2,50
Denis Godla 3,05
Lukáš Cikánek 4,12
průměr inkasovaných gólů na zápas Jan Růžička 1,35
Gašper Krošelj 2,18
Justin Peters 2,94
Radek Haas 4,17