Základem úspěchu dobrá parta. Jaká byla druhá polovina sezony?
Větší krize se nedostavila, Bruslaři opět přispěli na dobrou věc
Na konci prosince a na začátku ledna, tedy zhruba v polovině základní části, vyhrála Mladá Boleslav jen dvě z devíti utkání. Trenér Pavel Patera ale ve čtvrtečním rozhovoru uvedl, že toto období jako krizové rozhodně nevnímal: „Hráli jsme v Liberci, v Plzni, na Spartě nebo v Hradci. Z těchto čtyř zápasů jsme třikrát remizovali, dvakrát padli na samostatné nájezdy a jednou zvládli prodloužení. To bylo takové zkreslující. Nějaká větší krize nás letos nepostihla." Vyloženě nespokojeni museli Bruslaři být jen se dvěma domácími vysokými prohrami před druhou reprezentační přestávkou. Litvínov i Zlín překonali jinak velice pevnou defenzivu Středočechů hned šestkrát, hráči těžce kousali především kolaps ze třetí třetiny duelu s chemiky, kdy ztratili zdánlivě komfortní vedení 4:1 a nakonec padli 4:6. „Silná mužstva vědí, jak takové výpadky překonat, takže doufám, že to rychle otočíme a zase odehrajeme dobré zápasy. Máme silný tým a myslím si, že můžeme uspět i v play-off," nepodléhal panice slovinský útočník Žiga Jeglič.
Již třetí sezonu v řadě se mladoboleslavský klub rozhodl jeden ze zápasů věnovat charitativním účelům. Domácí souboj s karlovarskou Energií odehráli Bruslaři ve speciálních dresech. Výtěžek z jejich aukce a zároveň z prodeje speciálních kalendářů, které hráči nafotili v útrobách Klaudiánovy nemocnice, byl věnován chirurgickému oddělení k nákupu nového EKG přístroje. Akce se opravdu povedla, dohromady se podařilo vybrat 182 553 korun. „Celé to bylo dobře připravené. Jedná se o rekordní částku, což nás ohromně těší. Počítám s tím, že i příští rok uskutečníme něco podobného a samozřejmě budeme doufat, že tento výtěžek opět překonáme," neskrýval spokojenost předseda představenstva a spolumajitel klubu Jan Plachý. Na konci ledna se všechny extraligové celky zapojily do akce Legenda legendám. Do první třetiny utkání čtyřicátého kola nastoupily v dresech s podobiznou některé z významných hokejových osobností minulosti. Mladá Boleslav si vybrala svého odchovance a trojnásobného vítěze Stanley Cupu Jiřího Hrdinu. Celková suma z dražby dresů se vyšplhala na 1 741 014 Kč. Nadační fond Ivana Hlinky, který by letos oslavil jubilejní sedmdesáté narozeniny, věnoval výtěžek bývalým či současným hokejistům v tíživé životní situaci.
Závěr sezony bez výraznějších změn v kádru
Bruslaři nebyli na konci přestupového období nijak přehnaně aktivní, mužstvo zůstalo až na pár výjimek pohromadě. „Z důvodu nárůstu zápasů v druhé polovině sezony, kdy se převážně bude hrát třikrát týdně, jsme kádr rozšířili už během listopadu, prosince, takže teď chceme nechat tým v klidu hrát. Kvalitních volných českých hráčů zase tolik není, za zahraniční hráče se nemusí platit tabulky. Když jsme měli prostor v povoleném limitu počtu zahraničních hráčů, tak jsme toho zkrátka využili. A já osobně moc nekoukám na to, jestli nám tu hraje Čech, Slovák, Slovinec, Kanaďan… Dívám se optikou člověka, který potřebuje přivést určitý typ hráče. Hráče, který nám pomůže vyhrávat zápasy," osvětlil podniknuté kroky sportovní ředitel Radim Vrbata. Mladá Boleslav se rozloučila se dvěma útočníky, kteří ještě loni patřili k oporám týmu. Lukáše Žejdla v sezoně sužovaly zdravotní problémy, všestranný centr se navíc nepotkal s ideální formou, a proto odešel na hostování do Hradce Králové. Celek z města automobilů trochu překvapivě opustil také Michal Vondrka, který posílil o záchranu bojující Pardubice.
„S Michalem jsme se sešli a všechno probrali. Finální rozhodnutí jsme nechali na něm. Byla to otevřená diskuse, kdy se vyložily všechny karty na stůl, probraly se všechny varianty a možnosti a nakonec se vybrala ta nejlepší pro všechny,“ okomentoval odchod kapitána Jan Plachý. V médiích se zároveň řešila situace okolo budoucnosti dalších zkušených hráčů, Jakub Klepiš, Martin Ševc či Marek Hrbas se ale nakonec nikam nestěhovali. Vzhledem k nepříznivému vývoji zdravotního stavu Jana Růžičky muselo vedení sehnat kolegu pro Gašpera Krošelje. Volba padla na Justina Peterse, který během krátkého angažmá v Liberci nijak zvlášť neexceloval, v Mladé Boleslavi se ale rozpomenul na solidní výkony z loňského ročníku a ukázal se být velice platnou posilou. Bývalý kanadský reprezentant v dresu Středočechů vyšponoval svou úspěšnost zákroků téměř k dvaadevadesáti procentům (91,81 %), vychytal sedm vítězství z jedenácti zápasů a dočkal se dvou čistých kont.
Krátce před vypršením přestupového okna doplnil mužstvo ještě zkušený útočník Lukáš Kašpar. Bruslaři zároveň začali skládat kádr pro nadcházející sezonu. Nový roční kontrakt podepsal Gašper Krošelj, na prodloužení spolupráce o dva roky se vedení domluvilo s Martinem Pláňkem, Pavlem Kousalem a Ondřejem Najmanem. „Gašper už druhou sezonu potvrdil svoje kvality, navíc je na něm vidět, že je tu spokojený. Nebylo nad čím váhat. Martin je v nejproduktivnějším věku, předvádí dobré a především stabilní výkony. Pavel i Ondřej jsou jasným příkladem toho, jak mladý hokejista může a měl by růst. Od příchodu k nám udělali obrovský progres. Je u nich předpoklad, že by jednou měli převzít vedoucí role v týmu," prohlásil Radim Vrbata. Najman (12+13), Kousal (6+11) i o rok mladší Oscar Flynn (4+10) dělali trenérům radost, svým maximálním nasazením či výborným pohybem si získali sympatie fanoušků. Často zmiňované srovnání s úspěšnou lajnou Hyka, Musil, Lenc je zcela na místě. Nezbývá než doufat, že všichni tři budou ve svém hokejovém růstu pokračovat a třeba už v příštím ročníku nakouknou do národního týmu. Dveře do kabiny A-týmu mají otevřené i další mladíci, trenéři dali v závěru sezony prostor třeba šestnáctiletému Gabrielu Szturcovi, který naskočil do čtyř zápasů.
Nejúspěšnější základní část a nový král bodování
Závěrečná čtvrtina základní části byla pro Bruslaře tou nejúspěšnější, o čemž svědčí jen tři prohraná utkání a šestadvacet získaných bodů. Svěřenci Radima Rulíka a Pavla Patery během ní poprvé v sezoně porazili rivala z Liberce, předvedli několik povedených obratů, zvládali vyrovnaná utkání a hned třikrát uspěli v samostatných nájezdech, což byla v minulých letech věc naprosto nevídaná. Mladá Boleslav nezvládla v tomto ročníku pět partií trestných střílení za sebou, tuto nelichotivou bilanci přerušila až šestnáctého února na ledě Litvínova. A že se nejednalo jen o ojedinělý výstřel ukázala střetnutí s Hradcem Králové a Vítkovicemi. Středočechům v poslední čtvrtině základní části velmi dobře fungovaly také přesilovky, čtrnáct branek ze třinácti utkání a úspěšnost 24,56 % budiž jasnými důkazy. Pokud se zaměříme na týmové statistiky, Bruslaři excelovali především v defenzivě. Ze všech účastníku Tipsport extraligy inkasovali nejméně gólů (124) a zároveň se mohli pyšnit i nejlepší hrou v oslabení (86,10 %).
Vedoucí branku vstřelili Středočeši jen v devatenácti zápasech, z tohoto hlediska byli společně s Kladnem a Pardubicemi ze všech nejhorší. Častokrát tedy museli otáčet nepříznivě se vyvíjející skóre, v těžkých momentech ale ukázali obrovskou vnitřní sílu. Největší slabinou týmu i nadále zůstává hra na vhazování, horší úspěšnost vyhraných buly měly pouze Vítkovice. Po dvaapadesáti kolech ale záleží jen na jednom číselném ukazateli, a tím je počet získaných bodů. Mladá Boleslav jich posbírala dvaadevadesát, čímž o devět bodů vylepšila dosavadní maximum z ročníku 2015/16. Nezůstalo jen u jednoho překonaného rekordu. Fantastických šest měsíců má za sebou Pavol Skalický, který se díky pětačtyřiceti kanadským bodům (18+27) stal historicky nejproduktivnějším Bruslařem v základní části naší nejvyšší hokejové soutěže.
Slovenský útočník překonal třeba i Davida Výborného nebo Richarda Krále, dost možná dvě největší hráčské osobnosti boleslavského klubu v novém tisíciletí. V tabulce produktivity této sezony skončil Skalický, s pětadvaceti kladnými body nejlepší hráč ve statistice +/-, na sedmém místě, z cizinců si vedl lépe pouze liberecký Libor Hudáček (31+29). „Nejdůležitější je, že se nám dařilo jako týmu. Dobře jsme bránili, dařilo se nám vyhrávat těžké a vyrovnané zápasy, což je směrem k play-off určitě pozitivní," zůstal skromný útočník s osmadvacítkou na zádech. Absolutorium zaslouží také Gašper Krošelj. Slovinský gólman působil mezi třemi tyčemi velice jistě, vyvaroval se propadům formy a patřil k největším hvězdám Mladé Boleslavi. Jeho skvělé výkony potvrzují i statistiky: s průměrem 2,18 inkasovaných branek na utkání se umístil na druhé pozic za Dominikem Hrachovinou a co se procentuální úspěšnosti zákroků týče (91,95 %), skončil mezi brankáři šestý.
„Čtvrté místo po základní části je výsledkem práce, kterou jsme započaly už v létě. Tým se dobře složil, základem je dobrá parta. Máme spoustu mladých kluků, kteří toho zatím moc neodehráli, ale jejich jména budou určitě po této sezóně známá. Naší hlavní zbraní je dobrý pohyb, i soupeři říkají, že jsme jedním z nejlépe bruslících týmů. Ve čtvrtfinále půjdeme za vítězstvím, zápas od zápasu. Pokud chceme udělat úspěch, musíme porazit všechny," zhodnotil historicky nejúspěšnější ročník Jakub Klepiš. Kdo ví, jak by probíhaly vyřazovací boje. Možná by se Bruslaři rozloučili už ve čtvrtfinále, možná by ŠKOENERGO Aréna zažila atmosféru finálové série. To už se nikdy nedozvíme. Nezbývá než doufat, že se situace v České republice i ve světě co nejdříve uklidní. Věřme, že se všichni, kterým na hokeji v Mladé Boleslavi záleží, v září znovu sejdeme a navážeme tam, kde jsme skončili!