BK MLADÁ BOLESLAV

Česká liga? Bude to o šikovnosti, mělo by mi to sedět, věří Juhamatti Aaltonen

4. 8. 2023
Autor: Redakce
M l. B o l. – Mistr světa z Bratislavy, bronzový medailista ze Soči a několikanásobný vítěz finské Liigy v úterý dorazil do Mladé Boleslavi. Řeč je o finském útočníkovi Juhamatti Aaltonenovi. Poslední dílek do skládačky kádru Bruslařů ve středu poprvé okusil led ve ŠKOENERGO Aréně a hned po tréninku si odbyl první rozhovor pro klubový web.

Proč jste se rozhodl pro angažmá právě v České republice?

Vlastně ani nevím. Hrál jsem tady už několikrát s národním týmem proti Čechům a také nějaké zápasy proti týmům z Prahy. Už je to ale nějaká doba. (úsměv) Řekl bych, že jsem na to byl zvědavý. Už jsem si vyzkoušel angažmá v Rusku, Švédsku, Finsku nebo Švýcarsku. Bude to pro mě další kapitola v mé kariéře, něco nového. Cítil jsem také, že by to mohlo být dobré.

Jak dlouho jste se pro nabídku Boleslavi rozhodoval?

Samozřejmě to nějakou dobu trvalo. Je mi už 38 let, myslel jsem si, že jsem odkázaný na to dohrát kariéru ve Finsku, kde jsem strávil poslední čtyři roky. Už jsem si ani nemyslel, že ještě odejdu. Jak už jsem ale řekl, byl jsem z nabídky odsud nadšený, a tak jsem na to kývl.

Jak obecně pohlížíte na český hokej?

Mám ho moc rád. Je tu mnoho šikovných hráčů, rádi si hrají s pukem a umějí i výborně přihrát. Zatím ještě nevím moc o lize jako takové, ale dokážu si představit, jak by mohla vypadat. Bude to o šikovnosti a to by mi mělo osobně hodně sedět.

Co si vybavujete se soubojů proti Čechům na mezinárodní scéně?

Pamatuji si celkem dost. Byly to výborné zápasy a mám na ně skvělé vzpomínky. Na mém prvním mezinárodním turnaji v Německu jsme s nimi prohráli ve čtvrtfinále po nájezdech, v Praze v roce 2015 jsme s nimi znovu prohráli ve čtvrtfinále. Párkrát jsme je ale také porazili. (smích) Vybaví se mi hlavně ta jejich šikovnost. Máte tu také hodně hokejových legend, některé dokonce stále hrají tuhle ligu.

Jak jste se připravoval během léta?

Nic speciálního. Posiloval jsem a chodil bruslit, přesně tak, jak jsem to po mnoho let dělal.

Přicházíte do Mladé Boleslavi jako mistr světa, u fanoušků proto určitě bude panovat velké očekávání.

Myslím, že to tak má každý cizinec. Týmy vědí, proč se pro nějakého hráče rozhodnou. Určitě cítím velkou zodpovědnost, jsem tu vlastně nejstarší. (smích)

Budete se snažit po svém boku vychovávat mladší hráče?

Oni se postupem času zlepší sami, všechno je to o zkušenostech a zápasech, to je ten klíč. Dále také o tréninku. Miluju hokej a budu se snažit, aby to fungovalo jako celek.

Už jste se potkal s trenéry? Víte, co od vás čekají?

Zatím jsme probírali hlavně to, jakým způsobem tady budeme trénovat. Jsem si ale jistý, že víme, co od sebe čekat. Proto cítím tu zodpovědnost.

Už jste se tu stihl rozkoukat?

Trochu ano, bydlení je fajn a stadion také. Je sice trochu starší, ale určitě tady bude dobrá atmosféra. Je pravda, že na tom ale moc nezáleží. Nejdůležitější je hokej, na zbytek se dá zvyknout. Zatím je ale všechno super.

Co od nadcházející sezony očekáváte vy osobně? Tady v Boleslavi jsme například ještě nikdy nevyhráli ligu…

Páni, to je velký cíl takhle na začátek. (úsměv) Samozřejmě nikdy nevíte, co se může během sezony stát, takže to je těžké říct. Osobně bych si to tady chtěl celé užívat, ať už hokej, město nebo výlety po okolí. Určitě ale také věřím, že budu pro tým důležitý, posbírám nějaké body a pomůžu tak týmu k dobrým výsledkům. Že bych ale měl přesně dané cíle v počtu gólů nebo že bych tu chtěl být nejproduktivnějším hráčem, to ne.

Už jste stihl poznat své nové spoluhráče?

Pár už jich znám. Samozřejmě se znám s Mattim (Matti Järvinen, pozn. red.), s Timim (Timem Söderlundem) jsem si dokonce zahrál ve Švédsku. Ale je tu i pár dalších známých tváří, proti kterým jsem v minulosti hrál. Časem se ale určitě poznám se všemi. (úsměv)

Děkujeme za rozhovor.