BK MLADÁ BOLESLAV

První barážové vítězství patří Boleslavi, Ústí porazila 3:0

29. 3. 2009
napsal Jitka Čechová
BK Mladá Boleslav

3:0

1:0, 0:0, 2:0

HC Slovan Ústečtí Lvi

Statistiky

Branky a nahrávky: 2. Klimenta (Boháč), 58. Vrbata (Sýkora, Schnabel), 59. Důras (J. Novák, Boháč). Rozhodčí: Jeřábek, Fraňo – Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:9, Zíb (MBL) 10 minut OS. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4100 (vyprodáno). Střely na branku: .

BK Mladá Boleslav

Schwarz – J. Novák, Kočí, Zíb, Moravec, Schnabel, Bauer - Nouza, Král, Handlovský - Klimenta, Boháč, Důras - D. Vrbata, Sýkora, Pšurný - Benda, Padělek, Gajovský

HC Slovan Ústečtí Lvi

Salfický – Macháček, Němeček, Kříž, Pojkar, Klobouček, Zeman, Novotný - Mikulík, Havlíček, Sklenička - Hovorka, Špirko, Heřman - Janků, Hanzl, Pazourek - V. Novák, Dragoun, Procházka

M l. B o l. – První barážové utkání nezklamalo. Podle očekávání byl k vidění ze začátku tak trochu nervózní, později docela ostrý hokej s neustálým podtónem obav o to, kdo to "rozsekne" jako první. Počáteční vyčkávání se nakonec vyplatilo Boleslavským, ve druhé minutě totiž otevíral skóre Klimenta. Tento nervózní stav vydržel vlastně celý zápas, ačkoliv domácí měli postupně dokonce čtyři dvojnásobné početní výhody. Poslední známky snahy a odporu Ústí ukončil v 58. minutě Vrbata, třetí branku přidával o minutu později Důras.

Ústí do utkání vstoupilo s typickým nadšením, Boleslav zůstávala přiměřeně klidná a vyčkávala. První útok Lvů se jal domácím okamžitě zatápět před Schwarzem, nebyl však připuštěn dál než na metr od mantinelu. Jakmile se formace vystřídaly, situace se zcela obrátila. Komando v čele s Boháčem bodovalo během pár vteřin, první barážový zářez si připsal Tomáš Klimenta. Ústecké prvotní nátlak rychle opustil a během krátké doby musel Salfický likvidovat hned několik šancí Boleslavi.

Domácí svoji pozici diktujícího týmu ztratili v momentě, kdy se nechali dvakrát za sebou vyloučit a Ústečtí měli téměř minutu dlouhou dvojnásobnou početní výhodu. Kromě tvrdé dělovky Němečka na modré, která šla ovšem o dobrý metr vedle, ale hosté nic moc nepředvedli a Schwarz si tak prakticky nesáhl na puk. Pár minut před koncem první dvacetiminutovky se pak situace obrátila, pět na tři hrála i Boleslav. Stejně jako Severočeši měli domácí problém vystřelit, a tak i tato možnost zůstala nevyužitá.

Stejně jako v první třetině, i v té druhé se snažili hosté na soupeře doslova vlétnout. A opět je to rychle přešlo v momentě, kdy se na ledě objevila druhá formace domácích. Boháč totiž nejprve ujížděl v samostatném nájezdu, ale přestřelil stejně jako dojíždějící Klimenta. Středočeši vzápětí na to nedokázali využít ani další přesilovku, popravdě to ani nevypadalo, že vůbec nějakou hrají. Ústečtí se i nadále pokoušeli o vyrovnání, ani únik Mikulíka ale na klidně působícího Schwarze nezabral.

U Salfického zase hrozil Nouza s Handlovským, druhý jmenovaný ale zakončoval přímo do gólmana hostů. Zhruba v polovině zápasu Ústí sehrálo zatím svoji nejlepší přesilovou hru, Boleslavští skoro celé dvě minuty nebyli schopní ani vyhodit. Vůbec největší šanci měl Janků, který zůstal u pravé tyčky nehlídaný, přihrávka mu ale nesedla přesně a Schwarz ještě stihl zasáhnout betonem. Lvi se po této přesilovce hodně zvedli a boleslavské obraně v nadcházejících momentech ještě hodně zatopili. Na stavu ale nic nezměnila ani rozpůlená přesilovka Boleslavi.

Do třetí třetiny si Boleslav přinesla přesilovku, a protože Ústí brzy faulovalo znovu, byla z toho brzy přesilovka dokonce dvojnásobná. Domácí ji ale zužitkovali stejně jako všechny ostatní početní výhody – tedy nijak. Na ledě se ale citelně přitvrdilo. Lvi, hnáni dopředu pocitem, že prohrávají jen o gól, a na druhé straně Boleslav snažící se své vedení navýšit nebo alespoň neztratit. Šancí na obou stranách tedy poměrně přibylo a činit se tak nejprve musel Schwarz před dojíždějícím Špirkem nebo na druhé straně Salfický proti teči Nouzy.

Boleslav měla možnost rozhodnout asi pět minut před koncem základní hrací doby, kdy hrála už počtvrté v utkání dvojnásobnou přesilovku. Sýkora, který dostal přihrávku od Krále doslova na stříbrném talíři, ale jen označkoval horní tyčku. O pár vteřin později zase Klimenta zakončil rovnou do Salfického lapačky. Aktivnější a dravější Boleslav nakonec veškeré snahy Lvů o vyrovnaní nemilosrdně uťala. Nejprve se v 58. minutě prosadil David Vrbata, o 70 vteřin později přidával na 3:0 Michal Důras. První kolo baráže tak nakonec jasně vyhrála Mladá Boleslav.

Ohlasy trenérů

Jaromír Šindel, trenér BK Mladá Boleslav: “Měli jsme z utkání trochu obavy, protože 14 dní bez ostrého utkání se mohlo projevit. Ale až na pár okamžiků, kdy něco zaskřípalo v defenzivě, jsme utkání odehráli slušně. Bohužel je naší sezonní nemocí přesilovka 5 na 3. Doufám, že to před dalšími zápasy zlepšíme. Každopádně jsme strašně rádi, že jsme to utkání zvládli. Soupeř je výborný a série bude hodně těžká.“

Miloslav Hořava, trenér HC Slovan Ústečtí Lvi: “Myslím si, že z naší strany nebyl výkon úplně optimální. Dělali jsme hloupé fauly v defenzivě a v ofenzivě jsme byli takoví bázliví. Proto jsme zápas prohráli. Když se nevstřelí gól, nedá se vyhrát. Domácí byli lepší a zaslouženě vyhráli.“