20. 9. 2009
HC Sparta Praha

3:2

0:0, 1:1, 2:1

Branky a nahrávky: 32. Ton (Výborný), 47. Ton (Langhammer, Netík), 55. Ton (Hlinka, Kratěna) – 40. Nouza (Sýkora, Šterbák), 54. Pabiška (Král). Rozhodčí: Kubeš, Svoboda R. – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:9, Kasík (MBL) trest do konce utkání za nesport. chování. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4216.

Chábera – Hudec, Černošek, Mrázek, Gulaši, Hanzlík, Vykoukal, Macholda – Výborný, Hromas, Hlinka – Kratěna, Ručinský, Koreis – Broš, Podlešák, Kafka – Lanhammer, Netík, Ton – Látal

Schwarz – Frolo, Jiruš, Žabka, Kasík, Šterbák, Duben, Čížek, Mocek – Bahenský, Vrbata, Handlovský – Pabiška, Král, Sup – Nouza, Sýkora, Boháč – Fabuš, Gajovský, Macho

P r a h a – Sparta bude pro Mladou Boleslav asi vážně tak nějak zakletá. V loňské sezoně v zápasech s ní nedokázala získat ani jeden bod a zatím to pokračuje i v ročníku 2009/2010. Tým z Holešovic šel během utkání pokaždé do vedení, Středočeši dokázali dvakrát najít na sparťanské góly odpovědět, na ten třetí z 55. minuty už nikoliv. Za Bruslařský klub skórovali Nouza a Pabiška, o všechny tři branky Sparty se postaral Ton.

Mladá Boleslav do utkání vkročila v hodně svižném tempu. Hned po vhazování zavezl puk do útočného pásma Bahenský a několik vteřin s ním nikým neatakován kličkoval mezi domácími hráči. Poté se ale hra na dlouhé dvě minuty přesunula více méně do středního pásma. Odtud pak podnikl výpad Netík, který předvedl parádní kličkovanou před Schwarzem. Brankář Středočechů schoval puk mezi betony. Na druhou stranu to zase zkoušel slibně našlápnutý Gajovský a to dokonce nadvakrát. Nejprve totiž pálil zpoza hráče a o pár vteřin později se ještě snažil dotlačit puk za čáru po střele Macha.

V polovině třetiny opět vynikl rychlým průnikem Bahenský a Chábera to tentokrát vůbec neměl snadné, protože měl zakrytý výhled. V přesilovce Sparty pak nebezpečně pálil Macholda, Schwarz ovšem zapracoval bezchybně lapačkou. Po vypršení trestu Boleslavi se mohl prosadit Handlovský, jenže očividně dost krkolomnou přihrávku od svého kolegy nečekal. Na Ručinského střelu Schwarz viděl a totéž se dá říct i o dorážce Boháče, kterou si protějšek mladoboleslavského gólmana pohlídal.

Boleslav hrála už jednu přesilovku v první třetině, nedopadlo to ale právě valně. Druhou šanci dostala hned na začátku prostřední dvacetiminutovky. V početní výhodě si dokázala vytvořit tlak, který vykrystalizoval v ostrou střelu Vrbaty. Jenže v oslabení se vydal na druhou stranu Hlinka a Král byl tak přinucen vžít se do role obránce, což zvládl perfektně. Dokonce ještě stihl o pár vteřin později předvést jednu z největších šancí, kotouč ale do sítě nakonec přece jen nedostal.

Na Spartu čekala rovněž početní výhoda, v níž dobrý přehled o hře ukázal Výborný a brankář Mladé Boleslavi měl hodně práce s tím, aby dokázal puk zkrotit a schovat kdesi pod svým tělem. Ve 32. minutě to už ale nezvládl a diváci na holešovském zimním stadionu se tak dočkali první branky. Petr Ton totiž zůstal před Schwarzem jen s Jirušem, kterého dokázal objet a zakončit. Spartu vstřelená branka hodně nakopla a boleslavský brankář se měl hodně co ohánět. Středočeši ale nepřestávali příležitostně hrozit, což se jim ve 40. minutě taky vyplatilo. Tomáš Nouza dostal parádní přihrávku od Sýkory a zvedl kotouč do horní části branky.

Sparta dohrávala na začátku třetí třetiny přesilovku a okamžitě se natlačila do pásma. Středočechům nezbývalo nic jiného, než se zuby nehty bránit. A to se navíc opakovalo. Ještě dvakrát. Sotva totiž Boleslavi vypršel jeden trest, už se začal na časomíře odpočítávat další. Středočeši po celou dobu nebránili vůbec špatně a domácí Spartě nedávali mnoho šancí nějak důrazněji se prosadit v útočném pásmu. Tři vteřiny před koncem trestu Sýkory ale Boleslavští udělali hned několik chyb, což byl jednoznačný signál pro Petra Tona, který si dorážkou za Schwarzova záda připsal už druhý gól v utkání.

Boleslav po inkasované brance citelně přidala, a tak se do dobře vypadající střelecké pozice dostal třeba Gajovský. Chábera v jeho případě ale schoval puk do napřáhnuté náruče. Hostující dokázali svůj tlak stupňovat, zatímco domácí občas chvílemi doslova přestávali hrát. Král si díky tomu vytvořit dost prostoru na to, aby se pokusil sám zakončit. S jeho střelou si ještě Chábera poradil, na další akci Tomáše Sýkory byl ale už krátký. Sparta jako kdyby pochopila, že dost zaspala, zamířila okamžitě dopředu. V 55. minutě završil Petr Ton hattrick. Pak navíc přišla další série trestů pro Boleslav a už takřka minimálně příležitost k vyrovnání. Boleslav prohrála 2:3.

František Výborný, asistent trenéra HC Sparta Praha: "My jsme podobně vyrovnaný průběh zápasu očekávali. Ze začátku nám chyběl pohyb, a když jsme se z útlumu dostali, Boleslav vždycky dokázala srovnat. S ní to jsou vždycky podobné, fyzicky náročné zápasy."

Jiří Šejba, asistent trenéra BK Mladá Boleslav: "Bylo to vyrovnané utkání. Bohužel jsme ve třetí třetině ztratili herní disciplínu a soupeř toho v pravou chvíli dokázal využít."