Ze střelecké bitvy v Brně se Boleslavští vrací s prázdnýma rukama a opět klesají ke dnu

23. 3. 2010
napsal Jitka Čechová, Martin Lísal
HC Kometa Brno

4:3

0:0, 2:1, 2:2

Branky a nahrávky: 34. Huml (Svoboda, Richter), 37. Dlouhý (Erat, Zubíček), 44. Zubíček (Dopita), 45. Svoboda (Huml, Brabenec) – 23. Fabuš (Boháč, Macho), 45. Handlovský (Vrbata), 51. Bahenský (Fabuš, Macho). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Guth, Rittich. Vyloučení: 4:6. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7125.

Hovi - Houdek, Bičánek, Novák, Ovčačík, Richter, Mojžíš, Zubíček - Erat, Dopita, Dlouhý - Varaďa, Divíšek, Hubáček - Šindel, Huml, Brabenec - Svoboda, Procházka, Ludvík

Schwarz - Duben, Žabka, Jindra, Lehikoinen, Kasík, Jiruš, Štěrbák - Nouza, Sýkora, Boháč - Pabiška, Král, Sup - Fabuš, Macho, Bahenský - Gajovský, Vrbata, Handlovský

B r n o - Bruslařský klub otevíral ve 23. minutě skóre, v přesilovce mířil přesně Fabuš. Hra v početní převaze se ukázala být důležitým faktorem, následné tři góly a tedy obrat vyprodukoval domácí celek právě za této herní situace. V čase 44:08 snižoval Handlovský, Boleslav se však radovala jen půl minuty. Na 3:4 dával deset minut před koncem ještě Bahenský, to bylo ale ze střeleckého arzenálu již všechno. A protože Karlovy Vary porazily v prodloužení Kladno, ocitla se Mladá Boleslav zpátky na posledním místě.

Úvodní třetina se nesla ve snižném tempu, oba týmy se snažily útočit a hra se tak rychle přelévala ze strany na stranu. Ofenzivu na sebe vzalo několik hráčů, v tmavém dresu Boleslavi to byl zejména Tomáš Sýkora, který v první desetiminutovce vyslal směrem k Hovimu čtyři kotouče, ani jeden se však nezastavil o síťku. Na druhé straně operovali silou tornáda Hubáček s Divíškem, oba jmenovaní několikrát rozebrali obranu Boleslavi, ale stejně jako v případě Sýkory ani tady jejich manévry nepřinesly změnu skóre.

Po nepřesné rozehrávce Komety mohl tuto neefektivitu trestat Bahenský, ale jeho střele z ideální pozice chyběla razance, Hovi betonem vyrazil. V závěru ožila i první formace Komety, Dopita se snažil procedit puk z úhlu, z dobré pozice střílel i Erat, ale Schwarz byl pozorný. Boleslavský gólman vystavil v první třetině stopku deseti střeleckým pokusům Komety, Hovi na druhé straně zasahoval osmkrát. O tom, jak si oba vedli, svědčí skóre po této části hry - 0:0.

Do druhé části vstupovala Kometa v početní výhodě, na lavici hanby seděl Lehikoinen. Příliš nervózní ale být nemusel, půlená přesilovka Kometě nevyšla, naopak – po vzájemném souboji před Schwarzem putoval na trestnou lavici Varaďa a Boleslav přesilovou hru využít dokázala. Po sérii přihrávek se prosadil stejný hráč jako v minulém zápase na ledě Ronda Peter Fabuš. Mohlo být pro Kometu i hůře, ale brejk tří na jednoho nezakončili hosté optimálně a další početní výhodu nevyužili, takže Pavel Zubíček na trestné příliš netrpěl.

Brno dokázalo odpovědět až ve třetí početní výhodě. Faul Žabky potrestal dobře postavený Ivan Huml, který vrátil do sítě vyraženou Richterovu střelu. V mezihře hrozil Dlouhý a po něm Koma, neuspěli, nicméně důrazný útočník Dlouhý se nakonec přeci jen první branky od listopadového zápasu se Spartou dočkal. V další početní výhodě vypálil Erat, Schwarz dokázal jeho ránu jen vyrazit a Radek Dlouhý kotouč nekompromisně napálil do sítě – 2:1. Odpovědět mohl před sirénou Fabuš, ale tentokrát na Hoviho nevyzrál.

Poslední třetina přinesla strhující vyvrcholení skvělé podívané, v play-out letos ještě neviděné. Hned po pár vteřinách mohl skórovat Erat, ale ještě neuspěl. Ovšem v následné přesilové hře napřáhl Pavel Zubíček a publikum aplaudovalo. Bek, který se proti Zlínu nepříjemně zranil a dlouho byl mimo hru, trefil přesně horní roh branky a Brno vedlo o dva góly. Ne však dlouho, po 40 vteřinách našel po chybě obrany odpověď Lukáš Handlovský a vrátil Středočechy do zápasu.

Ovšem po další půlminutě to bylo 4:2 - Jaroslav Svoboda trefil z voleje levý horní roh Schwarzovy klece a domácí diváci opět jásali. Hra se poté přelévala ze strany na stranu, gólmani čarovali a trenérům zřejmě hrůzou vstávaly vlasy na hlavě, neboť na úkor ofenzivy trpěla obranná fáze. V přesilové hře Boleslav pálila jako u Verdunu, ujala se ale až nenápadná rána Zdeňka Bahenského devět minut před koncem. Přes hodně hektické chvilky v závěru dokázala Kometa výhru udržet a výrazně se tak přiblížila záchraně.

Vladimír Jeřábek, trenér HC Kometa Brno: "První třetina byla hodně opatrná. Boleslav po úspěchu v Karlových Varech byla v pohodě a dostávala se do šancí. Mohli jsme si utkání lépe uhlídat, kdybychom neinkasovali kontaktní branku. Pronásleduje nás to celou sezonu, že po vstřelené brance polevíme. Dostaneme se ihned pod tlak. Boleslav stále po celý zápas žila a duel byl nervózní až do konce."

Jiří Šejba, asistent trenéra BK Mladá Boleslav: "Měli jsme utkání dobře rozehrané. Přišli jsme o ně kvůli zbytečným chybám a hlavně vyloučením. Domácí hokejisté je zužitkovali a potom už byl zápas z naší strany jen vabank. Musíme bojovat dál."