BK MLADÁ BOLESLAV

Boleslav celý zápas dotahovala, Boháč srovnal těsně před koncem a následně rozhodl v prodloužení

10. 4. 2011
napsal Daniel Langer, Zdeněk Kamínek ml.
HC Slovan Ústečtí Lvi

4:5p

2:2, 2:1, 0:1 - 0:1

BK Mladá Boleslav

Statistiky

Branky a nahrávky: 1. Hampl (Alinč), 17. Diviš, 28. Poživil (Pajič), 37. Kloz - 4. Vrbata, 19. Marušák (Macháček), 31. Matějovský (Hay, Bahenský), 70. Boháč (Marušák). Rozhodčí: Šír, Trombík - Gebauer, Tošenovjan. Brankový videorozhodčí: Lípa. Vyloučení: 9:8, navíc Boháč (MBL) 10 min. NESP. Využití: 1:1. Diváci: 6 415. Střely na branku: 33:27 (8:8, 14:6, 5:4 - 6:9). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:5. Zakázaná uvolnění: 5:4. Ofsajdy: 3:3. Vyhraná vhazování: 34:38 (11:17, 9:10, 10:4 - 4:7).

HC Slovan Ústečtí Lvi

Francouz - Němeček, Pojkar, L. Poživil, Vobořil, Gureň, Sklenička, Klobouček, K. Černý - Mikulík, Roubík, Ludvík - Janků, Alinč, Hampl - Čurilla, Pajič, Diviš - Kloz, R. Hanzl, Handlovský

BK Mladá Boleslav

Schwarz - Hay, Lehikoinen, Marušák, Macháček, Žabka, Chaloupka, Dudáš - Bahenský, Divíšek, Matějovský - Tvrdík, Štefanka, Macho - Vrbata, Plodek, Pabiška - Lenc, Hrdel, Boháč - od 41. navíc Demel

Ú s t í n. L. - Barážová série se v nedělním podvečeru přesunula do severočeského Ústí nad Labem. Boleslavští byli celý zápas o krok zpět, vedení se zdálo být nedosažitelné. Už to vypadalo, že Ústí si připíše vítězství, Bruslaři ale v power-play dokázali minutu před koncem vyrovnat. V prodloužení si oba týmy vyzkoušely přesilovou hru čtyř proti třem, brankáři však svoje celky podrželi. V prodloužení nakonec rozhodl šťastlivec Daniel Boháč a Boleslav se tak ujímá vedení v sérii 2:1.

Boleslavští začali utkání nejhůře, jak mohli. Už po šestapadesáti sekundách musel brankář Schwarz po pohledné akci ústeckých Lvů lovit kotouč ze své branky. Alinč se vydal za branku a Zbyněk Hampl neměl problém s proměnou jeho exkluzivní zadovky v první branku zápasu. Jenže domácí se z vedení nemohli radovat dlouho.

Už ve čtvrté minutě využil chyby ústecké obrany z trestné lavice se navrátivší David Vrbata, který si dlouhou kličkou položil Francouze a bekhendem zavěsil puk pod horní tyčku. Od vyrovnání následovala poněkud opatrnější pasáž, v níž byla na obou týmech znát především touha neudělat chybu, která by mohla vést k ohrožení vlastní branky. O něco více ze hry měla Mladá Boleslav, čistá gólová šance ale z mírné převahy nevyplynula.

Před koncem třetiny se tak jako blesk z čistého nebe prosadilo Ústí. Richard Diviš dostal od boleslavské obrany až příliš mnoho prostoru a svou cestu kolem branky zakončil přesnou střelou pod víko. Ani tentokrát ale nebylo domácí týmu přáno těšit se z vedení dlouhou dobu. Necelé dvě minuty před koncem napřáhl od mantinelu Jiří Marušák a jeho tečovaná střela protančila Francouzovou výstrojí až do branky.

Druhé dějství odstartovalo podobně jako to první, tedy tlakem Ústeckých. Nejprve měl Schwarz plné ruce práce se střelou Němečka, poté musel likvidovat zakončení Alinče po přečíslení tří proti dvěma. Dokonce ve vlastním oslabení dokázal po pohledné individuální akci nastřelit brankovou konstrukci Handlovský.

Ústecký tlak vygradoval v dvojnásobné přesilovce proti třem. Po dlouhé obléhání hostující branky se přesně do horního růžku trefil Lukáš Poživil. Severočeši navíc vše ještě stihli před vypršením prvního trestu a měli tak výhodu pokračující přesilové hry. V ní zazlobil ještě Alinč, který pod přesouvajícím se boleslavský gólmanem nastřelil další tyč.

Oba týmy poněkud ustoupily od technických fines a začaly se soustředit na tvrdý a účelový hokej, z čehož samozřejmě resultovaly nedovolené zákroky. Po jednom takovém putoval na trestnou lavici Handlovský a Bruslaři získali výhodu jednoho muže v poli. Tu dokázal už po pěti sekundách využít Radek Matějovský, jenž tečoval střelu Darrella Haye.

Další přesilovka už ale Boleslavi tolik nevyšla, Schwarz musel dvakrát po sobě akrobaticky vyrážet puk mířící mezi tři tyče. O chvíli později už ale boleslavský fantóm podobné štěstí neměl. Schwarz si šel pro puk, který nedokázal schovat do své výstroje a rychle se musel vracet do branky. To se mu sice podařilo, poté ale evidentně rozhozený vyrazil a volný Jan Kloz zasunul puk do branky.

Poslední třetinu zahájila Boleslav dvojnásobnou přesilovkou, jejíž většinu si přenesla z konce druhého dějství. S šancí ale naložila prachbídně, hosté se pomalu ani nedokázali dostat do útočného pásma.

V podobném duchu se nesl i zbytek třetiny. Boleslavští měli několik dobrých šancí ke korigování stavu, například čtyřminutový trest na straně domácích po nebezpečné hře vysokou holí jednoho z ústeckých hráčů. Zmar hostujícího týmu prezentoval Žabka, který se zbytečně vrhl na Mikulíka a faulem přibrzdil boleslavské snažení.

V závěru utkání Bruslaři odvolali brankáře. Nahození Žabky se pokusil Daniel Boháč ztlumit rukou, místo toho se mu ale kotouč šťastně odrazil od brusle do branky. Boleslav v hodině dvanácté vyrovnala a utkání směřovalo do prodloužení.

V něm chyboval trochu nejistý Francouz a Hrdel se na ústeckého brankáře ze strany řítil úplně sám. Boleslavský forvard se pokusil trefit mezi nohy, neuspěl. Za faul ve středním pásmu pykal Němeček, když Divíšek jen těsně minul tyčku po prostrčení mezi Francouzovými betony.

Podobnou šanci dostalo o chvíli později i Ústí po faulu Boháče. Handlovský, Vobořil, ani Černý rovněž nedokázali dostat nevyzpytatelný kousek černé gumy do branky. Sedm vteřin před koncem prodloužení zaúřadoval znovu Daniel Boháč a připsal svůj druhý gól bruslí, jenž byl zároveň vítěznou brankou. Bruslařský klub Ústí oplatil porážku z domácího ledu a ujal se vedení v sérii 2:1.

Ohlasy trenérů

Petr Rosol (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Mladá Boleslav měla dnes neuvěřitelné štěstí. Z pěti gólů dali čtyři vyloženě ´haluzácké´ a měli asi 12 nebo 13 střel na bránu. Co tam hodili, to tam spadlo, měli neuvěřitelnou kliku. Na psychiku je to hodně špatná porážka, ale já myslím, že hráči, když se na to podívají objektivně, tak uvidí, že jsme byli lepším mančaftem. Mladá Boleslav musí vyhrát ještě dva zápasy, aby nás porazila. A když budeme hrát jako dneska a budeme mít trošku kliku, tak je porazíme."

Vladimír Jeřábek (BK Mladá Boleslav): "Nepovedl se nám začátek utkání, udělali jsme obrovskou chybu v naší třetině, kterou potrestal Hampl. Naštěstí jsme brzy srovnali. Nenechali jsme Ústí dlouho ve vedení, obzvláště špatné by bylo, kdyby vstřelilo další branku. Tahali jsme bruslařsky stejně jako v prvním zápase za kratší konec, ale bylo důležité, že vždycky, když jsme dostali gól, tak jsme vyrovnali. Pak se to trošinku zlepšovalo, ale Ústí hrálo a hraje velmi dobře. Takovou tou buldočí snahou a jednoduchostí, o čem si pořád vyprávíme, že se jinak ten hokej hrát nedá, jsme vyrovnali nahozením na brankáře. V prodloužení mělo každé mužstvo přesilovku čtyři na tři, mohl to být rozhodující okamžik a já jsem rád, že poprvé v té sérii jsme nedostali ve třech gól."