BK MLADÁ BOLESLAV

Boleslavští marně dotahovali třígólový náskok Šumperku

15. 9. 2012
napsal Jitka Čechová, Zuzana Košťálová
Salith Šumperk

3:2

1:0, 2:1, 0:1

BK Mladá Boleslav

Statistiky

Branky a nahrávky: 11. Plášek (Vrdlovec, Staněk), 23. Kindl (Haas, Pastor), 37. Suchý (Pastor, Červenka) - 37. Výborný (Chaloupka, Jindra), 49. Mikulík (Loskot). Rozhodčí: Mrkva - Adamec, Poruba. Vyloučení: 5:5, navíc Demel (MBL) 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1261. Střely na branku: 20:31.

Salith Šumperk

Štůrala - Holík, Suchý, Sedlák, Tesařík, Pastor, Vrána, Gewiese - Staněk, Vrdlovec, Plášek - Červenka, Kindl, Haas - Blinka, Hlinka, Stoklasa - Cink, Skoumal

BK Mladá Boleslav

Lakosil (37. Will) - Chaloupka, Jindra, Němeček, Kasík, Pojkar, Drábek, Šmach, Beňovič - Nouza, Hrdel, Pabiška - Mikulík, Výborný, Vrbata - Demel, Kafka, Jiránek - Loskot, Lenc, Rys

Š u m p e r k – Stejně jako v zápase s Litoměřicemi, i tentokrát šel jako první do vedení soupeř Mladé Boleslavi. Jenže zatímco v prvním kole Středočeši nikdy neprohrávali o víc než jednu branku, tentokrát jejich manko narostlo na děsivé tři góly. Po polovině utkání tak Vlastimila Lakosila vystřídal mezi tyčemi Roman Will. Změna brankářů Bruslaře povzbudila, už za 17 sekund snížil David Výborný. Ve 49. minutě pak přidal další gól Milan Mikulík, a když už nic jiného, postaral se tak alespoň o dramatický závěr. Z něj nakonec ovšem stejně lépe vyšli domácí, těsné vedení totiž uhájili.

První zákrok si připsal Štůrala již dvacet sekund po začátku úvodní třetiny. Takovou testovací střelu na něj vyslal Tomáš Nouza. Od té doby se mladoboleslavští hráči usadili v útočném pásmu. I přesto dokázal v sedmé minutě zahrozit Adam Červenka, který vyslal takový "dloubák" od modré čáry a donutil tak k prvnímu zákroku i Vlastimila Lakosila.

Ačkoliv si hráči Mladé Boleslavi vytvořili velký tlak a Draky prakticky k ničemu nepustili, úvodního gólu duelu se nedočkali. Krom toho nechali otevřená zadní vrátka a do útoku se tak dostalo trio Staněk, Vrdlovec a Plášek. A Karel Plášek byl také na konci celé akce a vsítil tak vůbec první gól Draků v sezóně 2012/2013. Po tomto góle se Draci začali Mladé Boleslavi vyrovnávat. K nebezpečné šanci se dostal útok Hlinka-Blinka-Stoklasa a Lakosil se musel mít hodně na pozoru. Mladé Boleslavi nestačily ani dvě přesilové hry ke vstřelení vyrovnávacího gólu.

V jakém tempu Draci opouštěli kluziště po první třetině, tak v něm pokračovali i ve třetině druhé. Šumperk se ve třetí minutě druhé třetiny usadil v útočném pásmu a motal hlavy mladoboleslavským obráncům. Po střele Pastora od modré lajny a následné teči Haase, nedokázal Lakosil udržet kotouč a k dorážce se dostal Denis Kindl. Ale Středočeši neztráceli hlavu a zkoušeli překonat Štůralu ze všech možných pozic. Jednu takovou pozici si po díře v šumperské obraně vytvořil Jiří Rys, kterému se odkryla domácí svatyně. Jenomže Štůrala svým dalším skvělým zákrokem dokázal střelu zlikvidovat a kotouč ukryl do své náruče.

Recept na vstřelení branky nenašli ani Vrbata s Pabiškou. Jejich pokusy končily na výtečném Štůralovi. Potom samostatným únikem zahrozil David Výborný, jenomže i jeho akce znovu ztroskotala u Tomáše Štůraly. Na druhé straně se do šance dostal Hlinka s Cinkem. Hlinka na modré útočné lajně rukou zpracoval vysoký lob od Sedláka a rychlou bekhendovou přihrávkou hledal před brankou Cinka. Ten však bránu přestřelil. Draci se ve druhé periodě dočkali i třetího gólu, kdy se v přesilovce 4 na 3 dostal k puku Pastor. Nejdřív to vypadalo, že neví co s ním, ale po dlouhém rozmýšlení vyslal přesnou nahrávku na Jiřího Suchého a ten přesně vystřelil do protipohybu Lakosila.

Tento fakt donutil trenéra Františka Výborného ke střídání brankářů a do branky Mladé Boleslavi se postavil Roman Will. A Bruslaři se již brzy dočkali své první branky utkání. Puk si vyvezl až k útočné lajně David Výborný a na Štůralu vyslal přesně mířenou ránu. Na tento pokus už byl domácí brankář krátký a Výborný trefil levý horní růžek šumperské klece. Mladá Boleslav se tak rázem dostala znovu do hry.

V úvodu posledního dění ukázala Mladá Boleslav, že o body se chce ještě porvat, a uzamkla Šumperk v obranném pásmu. Jenomže o útočné pásmo se připravila vyloučením ve vlastních řadách a tlak opadl. Do první nebezpečné šance třetiny se dostali Draci. K volnému kotouči v útočném pásmu se dostal Daniel Vrdlovec a pospíchal na Willa. Pokoušel se o kličku na vyrážečku. Roman Will si tuto situaci pohlídal. O napínavost utkání se ještě následně postaral Milan Mikulík, který projel nenápadně šumperskou obranou a mezi betony, trochu se štěstím, vstřelil kontaktní gól.

Mladoboleslavští hráči se tlačili do brány, ale jejich pokusy mířily buď přímo do Štůraly anebo těsně míjely konstrukci brány. Těsně před vypršením oslabení Bruslařského klubu vytvořil obrovskou příležitost Karel Plášek. Vybojoval pásmo a následně vyslal přihrávku na Staňka, který prodloužil až na Vrdlovce. Ten se postaral o velký závar před Willem, ale Vrdlovcovi se nepodařilo kotouč do brány protlačit. Nepříjemný byl na druhé straně v útoku Pabiška s Výborným. Výborný vyslal zpoza brány přihrávku k tyči na Pabišku, ale Štůrala nakonec skákající kotouč zkrotil. Aby Mladá Boleslav dokázala utkání ještě vyrovnat, hodně otevřela obranu. Toho využil Plášek s Vrdlovcem a pelášili dva na jednoho. Will však stihl včas sklapnout betony a kotouč si pohlídal. Sedmnáct sekund před koncem základní hrací doby to František Výborný zkusil ještě se šesti hráči na ledě, ale důraz v obraně Draků nedovolil už žádnou šanci a tak se Šumperk postaral o překvapení druhého kola.

Ohlasy trenérů

Radek Kučera, Salith Šumperk: Musím poděkovat celému týmu, Tomášem Štůralou na úvod až po posledního hráče na soupisce. Mladá Boleslav možná byla hokejovější, ale my jsme do toho dali více srdíčka, bojovnosti.

František Výborný, BK Mladá Boleslav: Čekali jsme, že to bude těžké. Bohužel prohrávat 0:3, to už se těžko obrací, zvlášť v tomhle prostředí a s takovým nadšením, v jakém soupeř hrál. Jinak to bylo typické utkání ze začátku sezóny, domácí cítili motivaci proti celku, který ještě loni hrál extraligu. Atmosféra mi tu připomínala Vsetín z dob, kdy jsem tam jezdil se Spartou.