BK MLADÁ BOLESLAV

Boleslav přehrála Vary a slaví první letošní domácí body

26. 9. 2014
napsal Daniel Langer
BK Mladá Boleslav

3:1

1:0, 2:0, 0:1

HC Energie Karlovy Vary

Statistiky

Branky a nahrávky: 11. Mikulík (Trška), 31. Pabiška (Výborný, Kučný), 38. Lenc (Vidmar) – 52. Kverka (Vachovec, Tomeček). Rozhodčí: Hodek, Horák – Bláha, Špůr. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3760. Střely na branku: 28:19.

BK Mladá Boleslav

Rittich – Hruška M., Kučný, Stříteský, Trška, Robar, Vidmar, Čermák – Hyka, Výborný, Pabiška – Mikulík, Broš, Klimenta – Látal, Musil, Lenc – Květoň, Vrbata, Bárta

HC Energie Karlovy Vary

Habal – Sičák, Harant, Redlihs, Tomeček J., Deyl, Šmach, Dvořák, Koblasa – Vachovec, Kverka, Duda – Pšurný, Balán, Hruška D. – Štáls, Skuhravý, Tomeček V. – Heizer, Hruška R., Gorčík

M l. B o l. - Předzápasové prognózy dávaly tušit, že se bude hrát hodně vyrovnané utkání. Energetici přijeli do města automobilů s defenzivní taktikou. Rittich mnoho práce neměl, což se ale nedalo říct o Habalovi. Skóre otevřel ve vlastním oslabení Mikulík a v přesilové hře navýšil Pabiška. Do konce druhého dějství se stihl mezi střelce zapsat i Lenc a s hosty to bylo hodně špatné. Alespoň čestný úspěch zapsal Jaromír Kverka, pro nějž to zároveň byla premiérová trefa v extralize. Radost Boleslavských už ale nezkazil.

Na domácím celku byla od úvodních minut vidět velká touha zlomit letošní prokletí ŠKOENERGO Arény a do třetice všeho dobrého i zlého si konečně připsat body. Pokud by se v hokeji měřila statistika držení kotouče, Bruslaři by v prvním dějství museli v tomto směru dominovat. Karlovarští hokejisté naopak působili až nezdravě zakřiknutě a soustředili se především na pevnou obranu. O tomto faktu také svědčilo to, že na Davida Ritticha poslali v první dvacetiminutovce pouze čtyři pokusy.

Opačné pocity prožíval na druhé straně kluziště brankář Habal, jenž musel být v nepřetržité permanenci. Středočeši dlouho nedokázali svou převahu vyjádřit střelecky, podařilo se jim to až netradičně v oslabení. Na modré čáře hosté ztratili puk a Milan Mikulík, ač unaven, vyrazil na zteč karlovarské svatyně. Situace nevypadala nijak zvlášť nebezpečně, boleslavský útočník měl totiž proti sobě tři bránící hráče. Ti mu ale dali trestuhodně mnoho prostoru a rychlý šikula z mezikruží překvapil Habala skrytou bekhendovou střelou do horního růžku.

Ani druhá třetina nepřinesla ze strany hostí výraznou změnu taktiky. Velkou příležitost měly Karlovy Vary v téměř dvě minuty dlouhé přesilovce pěti proti třem, svou luxusní výhodu ale brzy pouze zredukovaly díky dvěma nedovoleným zákrokům na hru třech proti třem. Znovu tak udeřilo na straně druhé, když se z trestné lavice navrátivší Lukáš Pabiška prosadil na brankovišti a dorazil Výborného dělovku zpoza kruhu. Na ledě mu na to stačilo pouhých šest sekund.

Do největší šance Západočechů se dostal Kverka poté, co proskočil mezi obránci, pozorný Rittich ale jeho blafák vystihl. Podobnou akcí se blýskl i boleslavský Klimenta, parádní zpracování na modré čáře ale vyšlo v niveč, protože Habal jeho nájezd zlikvidoval. Stejnou dávku štěstí už ale neměl o několik okamžiků později, kdy si podél mantinelu vyjel do střelecké pozice Radan Lenc a střelou zápěstím vymetl pavučinky v horním růžku branky.

Energetici nastoupili do závěrečného dějství honbou za vyrovnávací brankou. Ihned po vhazování se dostal do solidní šance David Hruška, jeho střelu ale Rittich refexivně vykopl betonem. Z protiútok zahrozili Hyka s Mikulíkem, prvně jmenovaný ale nadvakrát ztroskotal na Habalovi. Čestného zásahu se Vary ale přeci jen dočkaly. Své první extraligové branky se dočkal důrazný Jaromír Kverka, jenž se v brankovišti zorientoval nejlépe a mohl si zálibně prohlížet kotouč, který pro něj u rozhodčích vyprosil Radek Duda.

V samotném závěru si ještě hosté vzali oddechový čas a zkusili to bez brankáře, k ničemu to ale nevedlo. Bruslaři si přenesli herní pohodu i do posledních okamžiků střetnutí. Na odkrytou branku mířil Mikulík, jeho postup ale zastavil faul a odnesl s sebou i poslední naděje hostí. Bruslaři tak mohou slavit první letošní body získané na svém domácím kluzišti a společně s nimi mohli být spokojeni i divácí, kteří doprovázeli poslední sekundy za hřmotného skandování mexickou vlnou.

Ohlasy trenérů

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav): Předvedli jsme opět velmi dobrý start, až skoro mrazilo, jak to připomínalo předchozí dvě domácí utkání. Mohli jsme podle mého vést i výraznějším rozdílem, soupeře jsme přestříleli. Poté jsme se trochu zalekli, aby se historie neopakovala a soupeř nám vedení nesebral, to se ale naštěstí nestalo. Vary ve třetí třetině kousaly, ale vstřelily pouze jeden gól a to v pátek nemohlo stačit. Vypíchl bych skvělou akci Milana Mikulíka, to byla akce utkání a úžasný gól.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Hodně jsme se připravovali, abychom zachytili start utkání, ten nakonec opravdu nebyl z naší strany špatný. Prohráli jsme si to v podstatě sami, není se na co vymlouvat. Zlom nastal ve chvíli, kdy jsme prohospodařili dvouminutovou početní výhodu pěti proti třem. Poté padla druhá branka Boleslavi a přestože jsme se snažili, na body jsme už dosáhnout nedokázali. Soupeři gratuluji k zaslouženému vítězství.