Napínavý zápas až do konce – junioři proti Hradci rozhodli v prodloužení

napsal Zdena Bobková

4:3p

1:2, 1:0, 1:1 - 1:0

Mountfield HK

Branky a nahrávky: 20. Motloch (Průšek),24. Motloch (Borovec), 50. Rypar (Němec), 61. Motloch (Průšek) – 4. Michálek (Hnik, Pilař), 5. Miškář (Orság), 54. Orság (Miškář). Rozhodčí: Hrubý – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 72. Střely na branku: 29:42. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3pp.

Groh – Mattis, Tůma, Žalud, Marček, Červinský, Prokop – Průšek, Pätoprstý, Rypar, Kerda, Borovec (C), Planý, Němec, Sedmík (A), Motloch

Veselý (21. Kouba) – Brádler, Lier, Košař, Bureš, Havránek, Hronek – Malík, Hnik, Miškář (A), Šimůnek, Drašnar, Michálek, Havelec, Matouš, Chalupa, Orság, Gančarčík (A), Pilař (C)

M l. B o l. – Krátce po sobotním poledni se proti sobě postavily celky juniorů Mladé Boleslavi a hradeckého Mountfieldu. Oba soupeři hráli o jediné – o co nejlepší postavení pro vyřazovací boje play-off. Boleslavští však do zápasu nevstoupili vůbec dobře, po čtyř minutách prohrávali o dvě branky. Silou vůle a obrovským nasazením však dokázali zápas otočit a v něm i chvíli vést. Hradec však šest minut před koncem třetí třetiny srovnal na 3:3 a utkání se tak muselo prodlužovat. V něm se hosté nestačili ani rozkoukat, po sedmi vteřinách skóroval Motloch a bylo rozhodnuto! Kýžený druhý bod zůstává doma v Mladé Boleslavi a Bruslaři se v osmifinále utkají s někým z dvojice Třinec – Sparta (vše se rozhodne až v podvečer, po sečtení všech výsledků a konečné verzi extraligové tabulky). Utkání se skvěle povedlo <strong>Lukáši Motlochovi</strong>, který si v něm připsal hattrick.

Jak už bylo napsáno v anotaci, domácím se vůbec nepovedl vstup do utkání. Ve čtvrté minutě Hradečtí ujeli do přečíslení a na konci pěkné kombinace stál Jan Michálek, který našel volnou skulinku u pravé tyče a hosté vedli 1:0. Jen o 50 vteřin později ale udeřili Východočeši znovu. Tentokrát Groh zasáhl proti střele Jakuba Orsága, jenže ji jen vyrazil a pro domácí – bohužel – přesně na hůl Patrika Miškáře a rázem to bylo už o dvě branky. Bruslaři poté působili lehce zaskočeným dojmem. Zajímavou šanci dokázal přichystat Sedmík, který nabral rychlost a přenechal zakončení Borovcovi, ten však neměl klid pro zakončení. Hradečtí si pak zanedlouho zahráli přesilovou hru. Při ní dokázali soupeře uzamknout v pásmu, ale do výraznější šance je domácí tým nevpustil a Groh si rovněž žádný chybný zákrok nepřipsal.

Bruslaři si po vypršení hradeckého trestu ale rovněž zahráli přesilovku. V ní se do velké šance dostali Průšek, a po chvíli i Motloch, ale ani jednomu z hokejistů se nepodařilo trefit skákající kotouč a dopravit ho do sítě. S koncem první třetiny však domácí tlačili o něco více a hradecký gólman se tak musel řádně otáčet. Nejprve tvrdě pálil Kerda, proti jeho střele ale Veselý zasahovat nemusel, šla těsně nad břevno. Z protiútoku zahrozil Michálek, ale pouze do lapačky. Před koncem třetiny se střelou do horního růžku prosadil Lukáš Motloch. K brance mu sice lehce dopomohla tyč, ale i ta je součástí hry. Boleslav poté ještě vyfasovala trest, přesilovka Hradce se tak překulila do druhé části hry.

Ta hostům ale příliš nevyšla, ačkoli byli v pásmu, efektivitě nešla naproti četnost střelby, a tak početní výhoda vyšla naprázdno. Do brány se navíc od druhé třetiny postavil starší dorostenec Štěpán Kouba, který vystřídal Františka Veselého, který se v první třetině zranil a do zápasu tak už nezasáhl. Jisté výhody menších zkušeností Kouby v juniorské soutěži tak využili znovu domácí, konkrétně opět Lukáš Motloch. Brankář hostí nedokázal přerušit hru a boleslavský forvard zvedl puk a vyrovnal. O poznání opatrněji se tedy pokračovalo dál. Dle pokynů hlavních koučů se bojovalo především o střední pásmo a k vidění nebyli ani žádné unáhlené výpady. Ve slibné šanci se ocitl hradecký Michálek, který nedokázal zakončit a ani nikdo z jeho spoluhráčů nedotlačili puk za brankovou čáru. V závěru druhé třetiny byli pak mírně aktivnější hosté, a to i navzdory přesilové hře domácího týmu. Skóre se ale do přestávky neměnilo, a tak se do šaten odcházelo za stavu 2:2.

Aktivitu si Mountfield přenesl i do závěrečné části hry, který častěji pobýval v útočném pásmu Boleslavi. Obrana i brankář domácího celku se však dokázal dobře postavit všem hradeckým pokusům. Michálek byl v úvodu ve velké šanci, ale tváří v tvář Groha nepropálil. Na druhé straně musel Kouba zasahovat proti střele Motlocha. Oba týmy si byly vědomi toho, že i jeden gól může rozhodnout, a tak nikdo nechtěl udělat chybu. Přesto byli více aktivnějším celkem právě hosté. O to víc pak hosty mrzela situace z poloviny třetí třetiny, kdy se do brejku dostal Němec. S pukem stihl objet branku a přihrát volnému Patriku Ryparovi, který překonal a zároveň i překvapil Koubu.

Jenže radost domácím nevydržela příliš dlouho. Mountfield ještě zmobilizoval síly a na konci 54. minuty vyrovnal. Domácí obrana dostatečně nezapracovala před svým gólmanem a Jakub Orság dotlačil puk za brankovou čáru. Další zaváhání si už ale domácí, pokud stále pomýšleli na body, nemohli dovolit. A tak se také nestalo a celé utkání tak dospělo do prodloužení.

To, co se stalo poté, čekal ale málokdo. Boleslav jen vyhrála puk a Hradečtí jak kdyby zapomněli, že už začalo prodloužení. Lukáš Motloch ujel sám na bránu a zápas ukončil parádním gólem pod víko a navíc, ještě svým osobním hattrickem v tomto utkání. Na gól navíc potřeboval pouhých sedm vteřin. Bruslaři si tak z posledního utkání připisují body dva a pravděpodobně se v osmifinále utkají s pražskou Spartou nebo s třineckými Oceláři (vše záleží na večerních zápasech těchto týmů). Hradečtí si na východ Čech odvážejí jeden bod a v osmifinále se pravděpodobně střetnou s brněnskou Kometou.

Jan Křivohlávek, BK Mladá Boleslav: Bylo to velmi cenné vítězství za dva body. Věříme, že na něj navážeme v play-off.

Aleš Krátoška, Mountfield HK: Byl to poslední zápas základní části, který byl ale hodně důležitý. Přijeli jsme do Mladé Boleslavi s cílem získat osmé místo, abychom měli výhodu začít play-off doma, což se nám povedlo.