BK MLADÁ BOLESLAV

Junioři zahájili play-off výhrou, v prodloužení rozhodl Moravec

22. 3. 2022
napsal Lukáš Chuchválek
BK Mladá Boleslav

3:2p

0:0, 1:1, 1:1 - 1:0

HC Oceláři Třinec

Statistiky

Branky a nahrávky: 25. Polák (Jasečko), 49. Vacík (Závora), 67. Moravec (Závora, Polák) – 32. Jobánek (Ullrych, Moškoř), 43. Pětník. Rozhodčí: Hribik, Valda – Maštalíř, Bohuněk. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 180. Střely na branku: 46:33. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2 – 3:2.

BK Mladá Boleslav

Stuchlík – Moravec, Němec, Vacík, Křepelka, Rajgl, Jasečko – Simon, Závora (C), Polák, Snášel, Brouček, Půček, Vlasák, Hašlar, Vyroubal, Plíšek

HC Oceláři Třinec

Švančara – Andrle, Chovaniak, Kareš, Ročák, Hrůzek, Marcinko – Moškoř, Šutý, Wardas, Haas, Pětník, Geidl, Ullrych, Matěj, Ramik, Kozlík, Jobánek

M l. B o l. – Vyřazovací boje jsou tu a v prvním kole play-off DHL extraligy juniorů na sebe narazily celky Boleslavi a Třince. Počáteční dějství bylo ve formě oťukávání soupeře a góly začaly padat až ve druhé třetině. Až do konce základní hrací doby panoval vyrovnaný stav a přestože byl začátek opatrný a bez omáčky, jakou má play-off nabízet, vše si hráči i diváci vynahradili hlavně v posledních pěti minutách třetí třetiny, kdy plály emoce. V prodloužení se mohli radovat rychle hosté, jenže zvonila jen tyčka, a pak rozhodla přesilovka, kterou využil David Moravec. Tím pádem Boleslav vyhrála 3:2 po prodloužení a získala první bod série hrané na tři vítězná utkání.

Úvodní třetina byla oťukávanou, kdy ani jeden celek nechtěl chybovat a inkasovat jako první. Trvalo skoro celé dvě minuty, než si kterýkoliv z gólmanů sáhl poprvé na puk. Ve čtvrté minutě se naskytla skvělá příležitost pro Půčka, jehož střela bez přípravy v předbrankovém prostoru se neujala. Po průniku Wandase vyslali nebezpečnou střelu i hosté. Při přesilovce Středočechů zkoušeli štěstí Závora s Broučkem, jenže skvělý Patrik Švančara náporu odolal. V deváté minutě šli do brejku Oceláři, když Matěj obehrál Křepelku po zisku puku ze špatné boleslavské přihrávky a zamířil na pravý kruh, odkud pálil jen do Stuchlíka, třebaže mu po levé straně najížděl do lepší střelecké pozice Ramík. Následovala fáze, kdy se ani jednomu celku nedařilo dostávat se do pásma soupeře, natož se v něm usadit. Postrádalo to náboj a vzruch, který rozetnul se svým pokusem mezi betony až Haas. Ve čtrnácté minutě mohl otevřít skóre Richard Pětník, kdyby zpětnou přihrávku bez přípravy lépe usměrnil. Až teprve tři minuty před odchodem do kabin byli diváci svědky prvního zamčení soupeře v jeho třetině. Boleslavi se ale také nedařilo uspět v koncovce, třebaže se Vojtěch Polák snažil. Únik Ocelářů následující poté se nezdařil a dobře postavený Geitl čekal na přihrávku marně. Boleslav ukončila první třetinu oslabením, v níž soupeř mnoho nepředvedl.

Zato druhá třetina už byla lepší střelecky i akčně. V první minutě vyslaly své pozdravy, stále za situace čtyř proti pěti, postupně oba celky. Vážnější šanci měl po skončení třinecké přesilovky až Pětník. V následujícím boleslavském brejku zahrál Plíšek přespříliš ostře u mantinelu a Marcinko se těžce zvedal. Následující přesilovku sehrál Třinec neproduktivně, ač měli Chovaniak s Matějem Pavlem gólovou šanci, ale puk neprošel v levém horním rohu za brankovou čáru, neboť se Stuchlík stihl na poslední chvíli přemístit. Pak se už v pěti proti pěti hrálo na druhé straně delší čas před Švančarou a z vyvinutého tlaku bylo nakonec vhazování, z kterého těžil třineckou obranou neobsazený Vojtěch Polák, jenž dostal tři možnosti zamést puk. Dva Švančara dokázal betony vytěsnit, ale na třetí dorážku u levé tyčky už nestačil. Pro hosty mohlo být hůř kvůli boleslavské přesilovce, tu však přečkali bez úhony a Závora dvakrát nevyužil své šance u pravé tyčky. Po srovnání počtu hráčů na ledě se urvali Nico Geidl s Pavlem Matějem v brejk, kdy byl Geidlův pokus vyražen za bránu. Tentýž hráč pak zpoza ní nahrával zpět a Matěj zblízka nastřelil Stuchlíka. Na tuto dobrou souhru hosté navázali v následující přesilové hře, kdy srovnal Jonáš Jobánek. S vyrovnáním začala na ledě houstnout atmosféra a výsledkem byla drobná potyčka ex-boleslavského Haase s jedním z domácích. Přesilovku však domácí nevyužili, přestože se velmi snažil Jindřich Plíšek.

Na úvod třetího dějství zkusili Oceláři překvapit Bruslaře a povedlo se jim to. Už po dvou minutách aktivity slavili otočení zápasu díky urputnosti Richarda Pětníka, jenž těžil z neschopnosti Boleslavi vyhodit puk ze třetiny, a tak získal potřebný čas i prostor pro rozvlnění sítě z levé strany. Srovnat se vzápětí pokusili Křepelka a později i Simon, ale nevyzráli na Švančaru. Na druhé straně nebezpečně vypálil na Stuchlíka Matěj Kozlík, jenž využil vzájemného zablokování dvou hráčů, čímž se mu otevřel prostor. Postupem času začala být Boleslav čím dál nebezpečnější a pro Oceláře měl být varováním už Křepelkův výlet. Nabuzeni a hladoví po gólu zvládli následné vhazování, jehož úspěšným provedením sebral hostům vedení Dominik Vacík. Opětovně vyrovnaný stav vedl podobně jako v předešlé třetině k potyčkám, které se z drobných šarvátek vyostřily v emotivní výstupy, kvůli nichž v posledních pěti minutách mířil na trestnou lavici jeden hráč za druhým z obou celků a rozhodčí rozdali celkem 16 trestných minut. V této fázi hry to bylo nejspíš o vzkazech soupeři, každopádně hráči obou celků konečně přidali tomuto zápasu punc play-off. Ani jeden hráč nedal soupeři ani metr ledu zadarmo a bezbolestně. Díky tomuto přístupu skončil po základní hrací době stav 2:2 a muselo se prodlužovat.

Prodloužení hrané na deset minut mohl už zkraje rozhodnout při zbývající přesilovce Třince Daniel Chovaniak, jenž orazítkoval tyčku. Následovalo několik nezdařených akcí na obou stranách, přičemž se po vypršení trestu hrálo čtyři na čtyři. Zajímavostí je, že se téměř šest minut nepřerušovala hra a mělo to spád. Oba týmy si dávaly pozor na fauly, neboť to bývá v prodloužení smrtící. A k tomu došlo po těch téměř šesti minutách, kdy se odebral za katr hostující Hrůzek. Bruslaři se poradili, jak dál, využitím oddechového času. Nejprve neuspěl Jan Závora, ale pak Třinec chyboval, když se příliš věnoval Polákovi a Závorovi za bránou, a zcela zapomněli na obránce číhající na modré. Tam se dostal puk ke zkušenému Davidovi Moravcovi, jenž měl dost času a prostoru rozmyslet si své kroky. Popojel si blíže a dělovou přízemní ranou propálil skulinu v Švančarově postavení. První zápas tedy vyhrála Boleslav a druhý začne hned následující den ve 12:00, opět ve ŠKOENERGO Areně.

Ohlasy trenérů

Petr Haken (BK Mladá Boleslav): Myslím si, že to byl vyrovnaný zápas, trochu byl ze začátku opatrný z obou stran. Mrzí mě spousta vyloučených, zbytečně vyloučených na naší straně. Vyhráli jsme, máme první bod.