Třinec zlomil vyrovnané utkání v závěrečné periodě

napsal Tomáš Taybner, foto: Lukáš Filipec
HC Oceláři Třinec

4:1

1:0, 0:1, 3:0

Branky a nahrávky: 5. Daňo (Hudáček), 43. Hudáček (Nestrašil, Daňo), 49. Kurovský (Čacho), 60. Růžička (Voženílek) – 31. Aaltonen (Skalický, Lantoši). Rozhodčí: Kika, Cabák – Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 960. Střely na branku: 30:33. Zblokované střely: 16:21. Hity: 10:5. Vhazování: 33:27. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.

Mazanec – Marinčin, Smith, Polášek, Jeřábek, Adámek, Nedomlel – Růžička (A), Voženílek, Pánik – Daňo, Hudáček, Nestrašil – Hrehorčák, Vrána (C), Roman – Kurovský, Walega, Dravecký (A) – Čacho

Novotný – Osburn, Pyrochta (A), Čech, Jánošík (A), Pláněk, Jeřábek, Bernad – Šmerha, Roman, Aaltonen – Söderlund, Lantoši, Skalický – Suchý, Fořt, Malát – Stránský (C), Závora, Dvořáček

M l. B o l. – Bruslaři ve Werk Aréně hýřili aktivitou, přesto jako první inkasovali. Ve druhé části ale využili svou první přesilovku v utkání, na 1:1 srovnával Aaltonen. Třetí perioda ale patřila Ocelářům. Ti se díky důrazu Hudáčka a šťastné akci Kurovského dostali do dvoubrankového vedení, které už před vlastními fanoušky nepustili. Navíc přidali pojistku do prázdné klece, Bruslaři tak Třinci podlehli 1:4.

Středočeši byli v úvodních třech minutách zápasu aktivnějším týmem, paradoxně však jako první inkasovali. Stalo se tak v 5. minutě, kdy Hudáček z pravého kruhu poslal puk zadovkou na hůl Marka Daňa. Spolupráci slovenských útočníků Daňo nejprve zakončil střelou do připraveného Novotného, hned vzápětí se ale dostal k dorážce ze vzduchu a napodruhé už síť rozvlnil. Už za necelé dvě minuty mohl navýšit domácí kanonýr Růžička, k němuž se puk dostal po parádní spolupráci mezi Poláškem a Pánikem. Před třineckým forvardem pak zela prázdná branka, jenže Růžička z levého kruhu trestuhodně minul.

Ačkoliv Bruslaři v první části předčili Oceláře ve střelbě, šance na změnu ve skóre produkovali jen hráči v bíločerveném. Třetí gólovku Třince měl v 17. minutě na svědomí Kurovský. Vytáhlý forvard si ve středním pásmu počíhal na Pyrochtovu krosovou žabičku a po zachycení kotouče ujížděl sám k Novotnému, jenže boleslavský strážce puk dokázal přišpendlit k ledu pomocí pravého betonu, čímž udržel svůj tým na dostřel.

Novotný se znovu předvedl ve 25. minutě, kdy Hudáček dostal k přihrávku k pravé tyčce a okamžitě se snažil o zakončení, ale hostující brankář mu svým rychlým přesunem sebral šanci na korekci stavu. Na druhé straně zase Závora střílenou přihrávkou od pravého hrazení oslovil Dvořáčka, který lehkou tečí zkoušel usměrnit puk mezi Mazancovy betony a nebyl daleko k tomu, aby se mu to podařilo.

Ve 30. minutě si Aaltonen na levé straně obhodil domácího beka a poté plácl do kotouče bekhendem a Mazanec měl štěstí, že skákající touš zamířil jen těsně vedle pravé tyče. Z následného tlaku Bruslařů pak vzešel nedovolený zákrok Adámka, jenž přímo před brankou Třince sekl Fořta a Středočeši si vyzkoušeli první přesilovky. K jejímu využití potřebovali jen 9 sekund. Střelu Lantošiho z modré tečoval v mezikruží Skalický a puk se dostal až k pravé tyčce, odkud jej za dezorientovaného Mazance dopravil Juhamatti Aaltonen.

Na startu třetího dějství přesně v čase 43:00 ale opět vedli Oceláři. Daňo se po obkroužení boleslavské svatyně snažil procpat puk u pravé tyče, další střelu z hole Nestrašila ještě dokázal zastavit Novotný, na následný tlak Libora Hudáčka u levé tyčky už ale byl hostující brankář krátký a puk se ocitl za brankovou čarou - 2:1. Vyrovnat mohl Šmerha, kterému při dorážce Aaltonenovy střely chybělo pár centimetrů.

A tak na druhé straně mohl navýšit Daniel Kurovský, jenž se s kotoučem dostal až před branku Bruslařů a při snaze vymíchat boleslavského strážce mu kotouč sjel čepele - naštěstí pro domácí barvy přesně mezi betony Novotného - 3:1. Středočeši pak zatlačili při přesilovce, na Mazance ale létaly kotouče i při hře v rovnovážném počtu hráčů. V posledních minutách pak Bruslaři sáhli po hře bez brankáře, čehož v čase 59:53 využil Martin Růžička.

HC Oceláři Třinec:

Vladimír Országh: Po dvou prohrách jsme potřebovali bodovat. Byl to bojovný zápas z obou stran a našli jsme cestu k vítězství, což je podstatné. V těžkých situacích nás podržel Mazi (Marek Mazanec) a doufám, že se od tohoto výsledku odrazíme.

Jiří Kalous: Hodně jsem chtěli bodovat a odčinit minulý zápas s Budějovicemi. První třetina nebyla z naší strany optimální, ale od druhé se hrál vyrovnaný zápas a šance byly na obou stranách. Domácí hráli velmi poctivý hokej, jednoduchý. Vyhazovali kotouče, hráli na brejky, z čehož potom dali branky. V našich silách už nebylo zápas otočit, byť šance jsme měli, ale nepadalo nám to, a proto odjíždíme s prázdnou.