Boleslav se se Spartou dlouho rvala o vyrovnání, závěr ale ovládli hosté

napsal Zdena Bobková

3:6

0:2, 1:1, 2:3

HC Sparta Praha

Branky a nahrávky: 24. Dvořáček (Půček), 48. Lantoši (Skalický, Aaltonen), 53. Krivošík (Lantoši, Pyrochta) – 14. Mozík (Sobotka), 16. Konečný (Forman, Kempný), 39. Kousal (Kestner, Irving), 42. Kempný (Řepík), 58. Kempný (Buchtele), 58. Chlapík (Sobotka). Rozhodčí: Jeřábek, Vrba – Ondráček, Kajínek. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 707. Střely na branku: 35:43. Zblokované střely: 16:17. Hity: 8:1. Vhazování: 30:32. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 3:4, 3:6.

Novotný – Pyrochta (A), Gewiese, Čech, Osburn, Jánošík (C), Pavlík, Bernad – Skalický, Fořt, Lantoši – Krivošík, Roman, Aaltonen (A) – Rohdin, Järvinen, Malínek – Dvořáček, Závora, Půček

Kořenář – Kempný, Moravčík, Němeček, Irving, Krejčík, Mozík, Tomek – Chlapík, Sobotka (A), Řepík (C) – Najman, Horák, Kousal (A) – Buchtele, Lajunen, Kestner – Mužík, Konečný, Forman

M l. B o l. – První třetina nabídla bojovný, přesto opatrný hokej. Sparta vyčkávala na svou šanci a nakonec se také dočkala, v závěru třetiny přidala dvě branky. Bruslaři v úvodu druhého dějství snížili zásluhou Dvořáčkovy trefy, ale Sparta si dvougólové vedení vzala zpět. Hosté v úvodu třetí třetiny přidali třetí gól ve dvojnásobné přesilovce, kterou si přenesli ze druhé třetiny. Když už se zdálo, že je rozhodnuto, domácí začali bojovat a dvěma přesnými zásahy snížili na rozdíl jediné branky. Pražané ale zvládli závěr duelu lépe, přidali dvě přesné trefy a rozhodli o svém vítězství 6:3.

Boleslav začala duel se sokem z hlavního města velmi bojovně. A dlouho se dařilo jí držet krok a soupeřovy útočné choutky na uzdě. Velmi aktivně si počínal Skalický. Zajímavou příležitost si na úvod třetiny vytvořil exboleslavský Najman, který protečoval kotouč k levé tyčce, ale Novotný skvěle zasáhl lapačkou. O pár minut později se zaskvěl rovněž sparťanský Najman, když při přečíslení našel v tandemu Horáka, který zpracoval kotouč ze vzduchu a hned vypálil. Filip Novotný proti němu ale předvedl jistý zákrok a podržel svůj tým.

Tím, kdo otevřel gólový účet pátečního duelu byl mladoboleslavský odchovanec ve službách Pražanů, Vojtěch Mozík. Dostal skvělou přihrávku od Sobotky na útočnou modrou a trefil přesně pod víko Novotného branky. Vyrovnat se pokusil Rohdin po nabídce Järvinena, ale pokus švédského forvarda Kořenář dobře viděl a stihl proti němu zakročit. O chvíli později přišla pro Boleslavské další rána. Forman poslal zpoza branky kotouč přímo před Novotného a Jakub Konečný přidal druhou sparťanskou trefu. Pak to znovu před mladoboleslavskou brankou hořelo, ale další horké okamžiky už si domácí pohlídali a do kabin tak odcházela Sparta s dvougólovým vedením.

Druhou třetinu začali domácí velmi dobře. Půček si vypracoval důležitý prostor na pravém křídle a očima dokázal najít Davida Dvořáčka, jemuž výborně přihrál a exsparťan ve službách Bruslařů pak propálil Kořenáře. ŠKOENERGO Aréna ožila a Bruslaři s ní. Vyrovnat se snažil Krivošík a hned záhy Rohdin, který dorážel kotouč. Nebezpečná byla i teč Fořta těsně před Kořenářem. Žádný z pokusů ale v síti neskončil. Domácí měli také možnost početní výhody, ale ve větší šanci se ocitl pouze Aaltonen, který střílel z kruhu.

V úniku dva na jednoho našel Fořt Skalického, ale prvně jmenovaný už nepřihrával a Kořenář skryl kotouč ve výstroji, v následném úniku tři proti jednomu se blýskla i Sparta, ale rovněž Novotný podržel šance svého týmu. Jánošík pak následně oslabil svůj tým a šel pykat za krosček. Nestačil však ani zahřát trestnou lavici. Po jedenácti vteřinách puk po třech přesných přihrávkách umístil za Novotného záda Pavel Kousal. Dvanáct vteřin před druhou sirénou pak Boleslavští obdrželi dva tresty a šli do tří. Početní výhodu si ale přenesli do závěrečné periody.

V jejím úvodu hosté stáhli hru před Novotného a jejich aktivita nesla ovoce. Michal Kempný střelou od modré přesně k tyči přidal čtvrtou branku Sparty. Boleslav byla poté hodně opařená, ale postupně se dostávala do tempa a zanedlouho také dostala k dispozici přesilovou hru a obsadila útočné pásmo. Jeden ze střeleckých pokusů z Kořenáře vylétl a dostal se k Róbertu Lantošimu, který napálil kotouč z první do odkryté branky. Vzápětí dostal ideální přihrávku Sobotka, který v dobré pozici trestuhodně minul. Druhý gól Boleslav opět nakopl a k vidění byl velmi rychlý hokej, který se přeléval z jedné strany na druhou.

Spartu poté po zbytečném faulu oslabil Mužík a domácí tým opět trestal. Filip Krivošík po krásné individuální akci, v rámci které obešel hned tři hráče Sparty, umístil svou ránu přesně do vzdálenějšího rohu Kořenářovy klece. Novotný podržel svůj tým před Formanovým pokusem a stále tak držel svůj tým v honbě za vyrovnáním. Bruslaři si v závěru třetiny vzali oddychový čas, aby určili taktiku při odvolání gólmana. Sparta ale odmítla čekat na odkrytou klec a Michal Kempný z levého křídla napálil puk za Novotného. Boleslav pak už na nic nečekala a Novotného odvolala hned. Konečnou, šestou, branku přidal Filip Chlapík do prázdné mladoboleslavské klece a určil tak konečné skóre pátečního duelu na 3:6.

David Havíř: Ten konečný stav, myslím si neodpovídá hře. Nebyli jsme odměněni. Zápas se lámal na konci druhé třetiny, kde jsme chtěli vyrovnat na 2:2 a místo toho tam byl faul. Sparta nás potrestala na 3:1, potom jsme po dvou špatných faulech byli ve třech a byl z toho čtvrtý gól. My jsme se ale dokázali vrátit do hry využitím přesilovek. Je to škoda, tu powerplay jsme pak uspěchali. Nesehráli jsme dobře buly a Sparta nás potrestala. Potom už jsme tahali za kratší konec.

HC Sparta Praha:
Pavel Gross: Věděli jsme, že to tady nebude vůbec jednoduché. Začali jsme ale dobře, řekl bych, že jsme dobře bruslili a měli pohyb. Byli jsme i silní na puk a dali jsme dva góly. Do druhé třetiny jsme už jsme tak dobře nenastartovali, soupeř byl bruslivější. My jsme naopak ztráceli puky na útočné modré i obranné čáře. Dali jsme prostě soupeři prostor a nakonec byli rádi, že to bylo po třetině 3:1 a podařilo se nám využít přesilovku. Mohlo to být úplně jinak, Kořka (Josef Kořenář, pozn. red.) tam chytil dvě parádní šance. Bylo to 4:1, soupeř se vrátil zpátky, ale my jsme neztratili hlavu a dohráli jsme to až do konce.