BK MLADÁ BOLESLAV

Bruslaři byli výrazně přestříleni, přesto na jihu Čech slaví

18. 2. 2024
napsal Lukáš Chuchválek, foto: Petr Tibitanzl
Banes Motor České Budějovice

0:1

0:0, 0:1, 0:0

BK Mladá Boleslav

Statistiky

Branky a nahrávky: 21. Lantoši (Pyrochta, Järvinen). Rozhodčí: Kika, Vrba – Špůr, Zíka. Vyloučení: 2:4, navíc Beránek (CEB) 5 min. + trest do konce utkání za zásah do oblasti hlavy a krku. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 162. Střely na branku: 34:13. Zblokované střely: 29:10. Hity: 4:1. Vhazování: 35:35. Průběh utkání: 0:1.

Banes Motor České Budějovice

Hrachovina – Štencel, Vráblík, Doudera (A), Kachyňa, Pýcha, Hovorka – Ordoš, Kondelík, Gulaš (C) – Beránek, Harris, Kubík (A) – Přikryl, Koláček, Valský – Toman, Vopelka, Chlubna

BK Mladá Boleslav

Růžička – Pyrochta (A), Bernad, Jánošík (C), Pavlík, Gewiese, Lintuniemi, Čech – Skalický, Roman, Lantoši (A) – Hradec, Järvinen, Rohdin – Krivošík, Malát, Stránský – Malínek, Pitule, Závora

Č. B u d ě j o v i c e – Na jih Čech se Bruslaři vydali v nelehké pozici. Soupeři ze spodku bojující o předkolo play off jim po předešlých dvou prohrách utekli a Kladno ukončilo svou sérii proher. Mladoboleslavští tedy potřebovali bodovat a na svého soupeře si připravili precizní obranu, díky níž a díky jediné trefě Róberta Lantošiho při přesilovce uzmuli všechny tři body.

Jako první si vypracovali dobrou šanci domácí, když Filip Přikryl napálil puk Janu Růžičkovi do prostoru mezi rukou a tělem. Růžička sice stačil zakročit, ale k odraženému puku se sunuli další hráči Motoru, kteří ve vzniklém závaru nedokázali usměrnit střelu do sítě. Záhy šla Boleslav do čtyř a oslabení přečkala bez větších potíží. Z Bruslařů jako první vážněji ohrozil bránu soupeře Joachim Rohdin, přesto však měl více ze hry českobudějovický manšaft. V 9. minutě navíc dostal na pravý kruh zpoza brány skvělou přihrávku Ondřej Kachyňa, jehož rychlý výstřel rozvlnil síť. Avšak Jakub Valský projel brankovištěm a bránil Růžičkovi ve hře, tedy gól nemohl být uznán. Domácí trenér situaci reklamoval trenérskou výzvou, avšak i po přezkoumání videa zůstal stav 0:0, navíc šli domácí do čtyř za zdržování hry.

Během přesilovky měl od pravého kruhu gólovku Ondřej Roman, jenže Dominik Hrachovina fantastickým zákrokem podržel svůj tým. Po srovnání počtu hráčů objel gólmana Vojtěch Hradec, ale nepřehodil beton. Jeho počin však rozvířil vášně, sudí to však stačili včas rozehnat. Následně po chybě domácího celku spálil stoprocentní šanci Pavol Skalický, který nastřelil tyč. Motor pak vytvořil před Růžičkou závar a Vráblík třikrát pálil, avšak Růžička nakonec dostal situaci pod kontrolu. Další velkou šanci měli Lantoši s Romanem, kterým dovolila budějovická obrana únik dvou na jednoho. První jmenovaný napřáhl a Hrachovina jeho pokus se štěstím vytěsnil. V závěru první třetiny inkasoval od Skalického nepříjemnou ránu Jan Štencel. To se obešlo bez vyloučení, jenže zajiskřily emoce a poprali se Malát s Kubíkem, jenž se poté musel nechat ošetřit. Se zvukem sirény ještě Vojtěch Hradec inkasoval ránu do hlavy ramenem od Beránka, jenž vyfasoval trest do konce utkání.

Stačilo odehrát pouhých 22 sekund ze druhé třetiny k tomu, aby Bruslaře poslal do vedení Róbert Lantoši, jenž svou ranou od modré propálil vše, co mu stálo v cestě. Přesilovka Boleslavi pokračovala a Lantoši dostal ještě jednu možnost ke střele, volil ale raději přihrávku a Bruslaři ztratili puk. Minutu a půl před vypršením trestu fauloval Joachim Rohdin a ve hře ve čtyřech i v krátké přesilovce byli aktivnější domácí, činili se hlavně Jan Štencel s Filipem Přikrylem. Další ostrý střet se udál u střídačky domácích, kde Jakub Valský narazil do hrany plexiskla a musel v bolestech opustit kluziště. Domácí se obuli do Bruslařů, ale přes útoky Kachyni a Hovorky dokázal Jan Růžička podržet svůj tým. Po komerční pauze Jihočeši pokračovali ve střelbě a dalších útočných pokusech, avšak nadále se jim nedařilo v zakončení.

Až teprve po půlce třetiny se dokázala Boleslav vymanit z českobudějovického tlaku. Když domácí chybovali ve středním pásmu, ujeli do brejku Lantoši se Skalickým, jehož po skvělé přihrávce k pravé tyči zradila koncovka a puk usměrnil jen k boční síti. Na druhé straně pak Budějovice nedokázaly využít špatnou rozehrávku Boleslavi a rychle přišly o puk. Adam Kubík se s pukem zjevil na pravé straně v situaci dvou na jednoho a Jan Růžička vystřelil vyrážečkou přesně tam, kam vyslal puk a zabránil takřka jistému gólu. V závěrečném tlaku Motoru nadvakrát neuspěl Brant Harris, jehož pokusy byly odraženy nejprve před něj, pak mimo. Před sirénou vypálil z dálky Roman Vráblík, ale i jeho střela byla vyražena.

Hned na začátku třetího dějství se Růžička vytáhl při šanci Filipa Přikryla. Tentýž hráč v dobré pozici o nějaký čas později střílel jen do obětavě bránícího Adama Jánošíka. Snažili se i Kondelík a Gulaš. Puku se následně chopil Róbert Lantoši a kolem dvou obránců si nabruslil před brankoviště, ale Hrachovina dokázal dobře zakročit proti jeho bekhendovému pokusu a vyrazil před sebe. Hra se přelila zpět před Růžičku, kde od modré nepříjemně přes clonící hráče vypálil Ondřej Kachyňa. Po další neúspěšné akci Jihočechů šel vpřed Róbert Lantoši, avšak při průniku přesekl obránci hokejku a putoval na trestnou.

Při boleslavském oslabení Kubík vypálil přizvednutý puk a trefil Filipa Pavlíka do zápěstí na nekryté místo. Jan Štencel po vhazování byl velmi blízko vyrovnání, ale proti byla tyč Růžičkovy brány. Branku posléze minul Milan Gulaš a z pravého kruhu poté pálil znovu Adam Kubík. Pozornost Růžičky prověřil svou jedovatou střelou Brant Harris a poté v ohromné šanci netrefil bránu z mezikruží. Lantoši po návratu na led s Krivošíkem zdrželi hru v útočném pásmu. Jak čas utíkal, čekala Boleslav na chyby, až zůstal Sebastián Malát osamocený na levé straně, odkud to zkusil z bezprostřední blízkosti, ale vyhořel na Hrachovinovi, jenž se přesunul k příslušné tyčce. Minutu a půl před koncem odvolaly Budějovice gólmana a Jan Štencel ostře vypálil od modré, ale minul. Útok se Budějovicím celkově nepovedl vinou nepřesností a podivných odrazů a Boleslav se osvobodila v devíti sekundách do konce vyhozením na zakázané uvolnění. Po buly vyhodili Bruslaři na zakázané uvolnění znovu, aby si zajistili, že po buly již soupeř nestihne pořádně vystřelit. Střela přišla, ale byla někým v cestě odražena mimo.

Ohlasy trenérů

Banes Motor České Budějovice:

Ladislav Čihák: Zápas rozhodla jedna naše chyba, kdy jsme bohužel faulovali. V oslabení jsme dostali gól. Ať už ten tlak je anebo není, soupeřův gólman chytal skvěle. My jsme se snažili tlačit puky do brány, kluci se o to snažili. Myslím si, že dneska ten tým šlapal, ale něco nám tam chybělo. Chyběl nám tam trošičku ten klid v zakončení a samozřejmě, jak jsme strašně moc chtěli, tak to nebylo tak efektivní. Kluci makali, bohužel se nám zase ten krok nepovedl. Máme ještě pár zápasů, nějaké body ve hře ještě jsou a my se o to prostě popereme a budeme šlapat dál.

BK Mladá Boleslav:
David Havíř: Gratuluji do kabiny. Na začátku to byl z naší strany zápas play off o všechno. My víme, o co hrajeme. První třetina byla, řekl bych, vyrovnaná. Budějovice byly víc na kotouči, ale na šance to bylo podobné. Ve druhé třetině jsme si pomohli gólem z přesilovky. Potom měly Budějovice hodně šancí, tam jsme byli hodně pod tlakem. Samozřejmě i díky skvělému Růžovi (Janu Růžičkovi, pozn. red.) jsme měli furt šanci na to vítězství. Myslím si, že ve třetí třetině jsme deset minut zahráli velmi skvěle. Pak jsme se bránili, ale chtěl bych vyzdvihnout ubráněné oslabení, to bylo výborné. Pro nás to byly tři body a skvělý zápas.