napsal Lukáš Chuchválek

3:2p

1:1, 0:1, 1:0 – 1:0

HC VERVA Litvínov

Branky a nahrávky: 20. Junttila (Skalický), 51. Suchý (Rekonen, Stránský), 64. Pyrochta (Pavlík) – 12. Koblasa (Sukeľ, Zile), 31. Czuczman (Hlava, Gut). Rozhodčí: Sýkora, Pilný – Kajínek, Zíka. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 401. Střely na branku: 35:17. Zblokované střely: 22:15. Hity: 4:0. Vhazování: 30:23. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2 – 3:2.

Furch – Pyrochta (A), Čech, Bernad, Havlín, Jánošík (C), Pavlík, Křepelka – Skalický, Fořt (A), Junttila – Buchtele, Čajka, Malát – Rekonen, Závora, Doležal – Dvořáček, Suchý, Stránský

Zajíček – Zile (A), Baránek, Polášek, McIsaac, Czuczman, Zeman, Gajdoš – Koblasa, Sukeľ (C), Sandberg – Hlava, D. Kaše (A), Gut – Maštalířský, Jícha, Pekař – Zygmunt, Vopelka, Havelka

M l. B o l. – Bez Dominika Lakatoše museli Bruslaři do boje s aktuálně prvním týmem Tipsport extraligy. Ten šel nejprve do vedení, ale Juliovi Junttilovi se povedlo do první pauzy srovnat. Ve druhé třetině se soupeř opět ujal vedení, ale přes silný tlak se již znovu vyrovnat nepodařilo. Co se nepovedlo v prostředním dějství, to vyšlo v posledním a díky Suchého trefě se prodlužovalo. V nastavení se Bruslařům povedlo poprvé v sezoně proměnit přesilovou hru a díky tomu získali druhý bod.

Na ledě se v začátku nic zajímavého nedělo až do okamžiku, kdy po zbytečném faulu Filipa Suchého šla Boleslav do čtyř. V oslabení vystartoval do brejku Pavol Skalický a s Tomášem Fořtem provětrali litvínovskou obranu. K zakončení na bránu se však nedostali.Ale po srovnání počtu hráčů na ledě bylo před Dominikem Furchem pořádně horko, když nejprve nepřesná rána z dálky vedla k závaru před i za bránou a odkrytou branku smolně netrefil nejprve Sukeľ. Pak zblízka u pravé tyčky nepropasíroval puk za Furcha Matěj Pekař. Na druhé straně zahrozili Pyrochta se Skalickým a Buchtelem, ale ideální moment na střelbu promarnili. V 11. minutě Litvínov zamkl Boleslav tak, jak to měl udělat už při přesilovce, a výsledkem bylo několik střel, z nich nejnepříjemnější byla rána Kevina Czuczmana od levého kruhu. Ale pak po vhazování přišel první přesný úder hostí, když se od mezikruží opřel do puku Petr Koblasa, jehož rána prosvištěla pod výstrojí Dominika Furcha a odrazila se zpět od zadní části brankové konstrukce. A mohlo být hůř, kdyby Furch nevychytal Kašeho blafák o chvíli později. Bruslaři si také zahráli přesilovou hru, při níž však nebyli produktivní. Podstatně lépe to ze strany Středočechů vypadalo po srovnání počtu hráčů na ledě, kdy měl Šimon Zajíček plné ruce práce s Doležalovou dalekonosnou ránou, po které nastal závar, kdy tentýž hráč dorážel a pomáhal mu ještě Pavlík. Tento pokus ještě nevyšel, ale minutu před koncem třetiny Julius Junttila srovnal stav, když nejprve neúspěšně hledal Fořta, aby potom sám chladokrevně vystřelil od okraje levého kruhu k pravé tyči.

Na začátku druhého dějství dostala Boleslav soupeře pod tlak a Zajíček se pořádně zapotil, když Pyrochta nahazoval od modré, a před bránou čelil osamocenými Dvořáčkem a Suchým, z nichž druhý jmenovaný v pádu trefil jen gólmana místo poloprázdné branky. Bruslaři byli i nadále při chuti, ale trápila je nepřesnost. Při jedné takové akci zůstal ležet na ledě u zadního mantinelu Adam Polášek, který s bolestí odjel na svou střídačku. Po vhazování pak vyprášil Zajíčkovi lapačku Aleš Čech. Za litvínovskou obranu se dostal Julius Junttila, proti kterému vystartoval Šimon Zajíček. Puk mu sice vyrazil, ale vyfasoval dvouminutový trest. V přesilovce Bruslaři dlouho kroužili po útočném pásmu, ale nedostávali se do šancí díky utahanosti postupu. Navíc jim ujel do brejku Matúš Sukeľ, jenž zvedl kotouč nad horní tyč Furchovy brány. Přesilovku vystřídalo oslabení, v němž si Verva nevedla o mnoho lépe. Jen David Kaše nastřelil prudce záda Adama Jánošíka. Avšak v momentě skončení své početní výhody Litvínov znenadání udeřil, když si nabruslil pro přihrávku do mezikruží Kevin Czuczman a první ranou propálil Furcha. Následně domácího brankáře prověřili Pekař a z dálky opět Sukeľ. Na opačné straně nastřelil Zajíčkovo rameno Sebastian Malát, jenž nahradil ve druhé lajně Dominika Lakatoše, s nímž měl strážce branky Vervy hodně práce. Pak si Boleslav vynutila další přesilovku, ale ani v té se neprosadila, navíc po jejím skončení přišla opět litvínovská hrozba, kdy Nicolas Hlava nastřelil tyč! Pak Bruslaři zatopili Zajíčkovi a zasypali ho několika výstřely, z nichž poslední byl Havlínův, který Stránský tečoval do ochranné sítě. Vyrovnání domácím nepřinesl ani závěrečný tlak, jenž ukončil Michal Gut svým sprintem přes celé kluziště, kde nezvedl kotouč nad Furchův beton.

Dohánět jednobrankové manko tedy museli ve třetí třetině. K tomu se měl před bránou Čajka s Buchtelem, avšak nepovedlo se jim trefit ze strany letící kotouč. Na druhé straně vyslal nepříjemné nahození Jared McIsaac, jež bylo ještě nepříjemněji tečováno k pravé tyči. Když Bruslaři znovu získali puk, pěknou souhrou po levé straně se k šanci dostal Doležal. Z ostrého úhlu zleva střílel Filip Pavlík a další útočné pokusy, stejně jako mnoho předešlých končily předčasně díky neustálému dostupování Bruslařů hráči ve žlutém, kteří dokázali znepříjemňovat práci s pukem a ukázali důvody, proč jsou v čele tabulky. Ale nakonec Bruslaři přece vyrovnali, když v 51. minutě Filip Suchý šikovně tečoval Stránského nahození, které pak přeletělo přes gólmana do sítě. Opět získat vedení se pokusil na druhé straně Petr Koblasa, ale nebyl se svým pokusem úspěšný. Blízko k otočení měl Aleš Čech, jemuž sekundoval Fořt, avšak nepodařilo se jim to dokonat. Tři minuty před koncem základní hrací doby měl na holi gólovku Julius Junttila, jenž prudkou ránou zblízka neprorval puk kolem pravé tyče pod víko Zajíčkovy brány, místo toho trefil jen protilehlý růžek! Závěrečný tlak však další změnu skóre, přestože Boleslav v tu chvíli hrála lépe než soupeř, nepřinesl a zápas byl nasměřován do prodloužení. V něm zkraje mohl rozhodnout Čajka, kterého hosté zcela opomněli za sebou, ale ten vyhořel na Zajíčkovi. Při signalizované výhodě pak dopravil do brány Junttila místo puku svou zlomenou hokejku. V přesilovce napřáhl ze slotu Pyrochta, ale trefil jen Zileho, obětavě lehajícího do střely. Pak se ale k puku dostal znovu Filip Pyrochta, jenž propálil vše v cestě. Sudí ale prověřili situaci u videa na trenérskou výzvu, zda tam nebylo postavení útočícího hráče v brankovišti, ale seznali, že vše bylo v souladu s pravidly. Bod navíc tedy zůstal v Bolesavi.

Martin Slánský: Věděli jsme, že budeme čelit silnému soupeři. Začátek z naší strany nebyl úplně špatný, ale po celou dobu utkání tam bylo spoustu nepřesností. Na ty se musíme zaměřit. Do budoucna by nás mohla mrzet také koncovka, protože nedokážeme využít šance, které si vytvoříme. Také na to se musíme zaměřit. Trápí nás i přesilovka, v rozhodujících chvílích si s ní nedokážeme pomoci. Vážíme si vítězství a musíme ty zmíněné věci zlepšit do dalších utkání.
HC VERVA Litvínov:
Karel Mlejnek: Byl to náš záměr, abychom chytili začátek utkání a myslím si, že se nám to povedlo. Bohužel už tomu tak nebylo ve druhé třetině, kde jsme až extrémně ztráceli kotouče v obranném pásmu. Musím také říct, že soupeř se skvěle pohyboval a forčekoval. Ale jen defacto tím, že jsme proměnili tlak po přesilovce, tak jsme vedli 2:1. Ve třetí třetině jsme hráli poměrně zodpovědně. Bohužel se pravidelně nevyhneme chybičkám kolem čar, to platilo i pro utkání v Pardubicích. I dnes nás to stálo větší bodový zisk.