Vítězné derby! Bruslaři v dramatickém duelu udolali Liberec

napsal Redakce

4:3

2:1, 2:2, 0:0

Bílí Tygři Liberec

Branky a nahrávky: 9. Čajka (Buchtele, Pavlík), 15. Rekonen (Pyrochta, Stránský), 26. Lintuniemi (Junttila), 31. Skalický (Gewiese) – 17. Musil (Melancon), 37. Musil (Flynn, Melancon), 39. Lantoši (Musil, Melancon). Rozhodčí: Ondráček, Květoň – Rampír, Šimánek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 200. Střely na branku: 27:30. Zblokované střely: 10:15. Hity: 5:1. Vhazování: 25:42. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:3.

Furch – Pyrochta (A), Čech, Bernad, Lintuniemi, Jánošík (C), Pavlík, Gewiese – Skalický, Fořt (A), Stránský – Buchtele, Čajka, Lakatoš – Junttila, Suchý, Rekonen – Dvořáček, Závora, Doležal

Kváča (31. Král) – Ivan, Budík, Aubrecht, Melancon, Derner (A), Galvas, Petrovický – Zachar, Musil, Klíma – Flynn, Bulíř (A), Lantoši – Ryšavý, Faško-Rudáš, Thomas – Petrovský, Vlach (C), Jansa

M l. B o l. – Sedm a dost. Tolik porážek v řadě zapsali Bruslaři v extraligových zápasech proti Liberci. Tentokrát vstoupili domácí hokejisté do 12. kola Tipsport extraligy lépe, po úvodní třetině drželi nad Bílými Tygry vedení 2:1. Ve druhé dvacetiminutovce dokonce odskočili na 4:1, jenže soupeř z Podještědí během dvou minut snížil na 3:4. Ve ŠKOENERGO aréně tak bylo zaděláno na drama. To přišlo především v samém závěru, nicméně Středočeši jednobrankový náskok uhlídali a zvítězili 4:3. Proti Severočechům se tak po třech letech radovali ze tříbodového zisku.

Utkání mezi Mladou Boleslaví a Libercem začalo ve vysokém tempu. Hra se zpočátku přelévala z jedné poloviny kluziště na druhou. První větší šanci měli na sklonku čtvrté minuty na svědomí domácí. Skalický vybídl z pravé strany Fořta, jehož pokus od levého kruhu zlikvidoval brankář Kváča. Avšak v deváté minutě už na kombinaci Středočechů nestačil. Obránce Pavlík vyslal od modré čáry dělovku, kterou liberecký gólman vyrazil před sebe. Ke kotouči se ale nejrychleji dostal Petr Čajka, jenž z bezprostřední blízkosti překonal Kváču a poslal Bruslaře do vedení.

O chvíli později mohl na Čajku navázat Čech, ten ale minul skulinku u pravé tyčky. Co se nepodařilo boleslavskému bekovi, dokonal v 15. minutě Aleksi Rekonen. Ten si projel k vrcholku pravého kruhu, odkud byl Kváča podruhé překonán. Bílí Tygři si následně střihli skoro 90 vteřin dlouhou početní výhodu pět na tři a z ní těžili. Adam Musil byl dobře postavený před domácím Furchem a letící kotouč nasměroval přesně mezi jeho betony, čímž snížil na 1:2. Zbylé oslabení už Středočeši přečkali. V poslední minutě úvodního dějství ještě skokem na poslední chvíli zastavil liberecký strážce další šanci Bruslařů.

Středočeši začali aktivně i druhou periodu, navíc si také zahráli přesilovou hru. Tu sice nevyužili, ale těsně po jejím konci zůstali v útočném pásmu a vybudovali si šanci, po které se radovali. Junttila poslal přesný pas na Alexe Lintuniemiho, který svůj projektil vyslal do levého rohu liberecké svatyně. Její síť se o pár minut rozvlnila už počtvrté. Ve 31. minutě totiž rozjel další povedenou boleslavskou akci Gewiese, který přenechal kotouč Pavolu Skalickému, boleslavský útočník vsadil na střelu mezi betony Kváči, čímž zvýšil vedení domácích na 4:1.

Zároveň to byl poslední moment utkání pro Petra Kváču, který naštvaně odjel na střídačku. Místo něj se mezi tři tyče postavil Daniel Král. Další nebezpečnou akci si vybojoval Pyrochta ve 34. minutě, když ujel hostující obraně, jeho zakončení Král odpravil vysoko nad branku. O chvíli později usedl za katr Čech, čehož po 11 vteřinách Severočeši využili a po druhé zápasové trefě Adama Musila, který dorazil puk za Furcha, snížili na 2:4. Liberecká radost se ale o necelé dvě minuty později ještě znásobila, bývalý boleslavský kanonýr Róbert Lantoši prohodil kotouč přes Pyrochtu a dostal svůj tým na rozdíl jediné trefy.

I třetí dvacetiminutovka se od vhazování nesla v rychlém tempu. V jejím úvodu si znovu pohrál s domácí obranou Lantoši, tentokrát se ale neprosadil. Z řad Mladé Boleslavi si vybudoval zajímavou možnost Rekonen. Postupem ubývajících minut měli navrch liberečtí hokejisté, kteří se hnali za vyrovnáním. Nicméně domácí nechtěli dobře rozehraný zápas ztratit. Pomoci si mohli přesilovou hrou v polovině třetího dějství, jenže ani tentokrát neuspěli.

Při následném přečíslení mohl boleslavský náskok zvýšit Fořt, jenže po Skalického přihrávce v gólové pozici přestřelil libereckou branku. Posléze se hodně činil Furch, kolem kterého létaly nebezpečné pokusy soupeře. Obrovské šance na svých hokejkách měli Liberečtí především v posledních dvou minutách, Bulíř dokonce napálil boční síť. Hosté ještě v závěru okusili hru bez gólmana, kýžené vyrovnávací trefy se ale nedočkali. Dokonce zahrozil Skalický, jenž při svém nahození na prázdnou klec trefil pouze brankovou konstrukci. Mladá Boleslav náročné poslední vteřiny přečkala, a radovala se tak z výhry v regionálním derby 4:3. Zároveň zapsala extraligové vítězství v tomto derby po sedmi prohrách, tedy dvou letech. Na tříbodové vítězství nad Libercem Středočeši čekali dokonce tři roky.

Martin Slánský: Z dlouhodobého hlediska víme, o čem derby zápasy jsou. A také víme, že se nám delší dobu na Liberec nedařilo. Tří bodů si ohromně vážíme i přesto, že jsme ve druhé třetině málem ztratili náskok 4:1. To je pro nás kaňka na tom dnešním výkonu. Jsme ale rádi, že se to povedlo dotáhnout do vítězného konce. Už se ale musíme soustředit na další utkání, které nás čeká v neděli.
Bílí Tygři Liberec:
Jiří Kudrna: Myslím si, že se nám povedl začátek utkání, řekl bych asi tak do osmé minuty. Potom jsme dostali branku a to domácím hodně pomohlo, dostali se do tlaku a přidali i druhou. My jsme si potom na konci třetiny pomohli přesilovkou, abychom se do zápasu dostali zpátky. Druhá třetina nám nevyšla, nechali jsme soupeře odskočit. Byly tam od nás směrem do defenzivy věci, které bychom si měli pohlídat. To skóre 4:1 vypadalo hrozivě, ale pak se nám zase povedl závěr třetiny a do třetí třetině se šlo za dobrého stavu pro nás. Snažili jsme se s tím něco udělat a nějaké šance tam byly, ale domácí to ubojovali pro sebe. Myslím si, že v utkání byli o něco lepším týmem. Nás to samozřejmě mrzí, chtěli jsme tu odehrát lepší zápas.