BK MLADÁ BOLESLAV

Porvou se o titul mistra! Junioři porazili Vítkovice a zahrají si finále extraligy!

24. 3. 2015
napsal Vojtěch Drbohlav, Jitka Čechová
HC VÍTKOVICE RIDERA

3:5

1:0, 1:3, 1:1

BK Mladá Boleslav

Statistiky

Branky a nahrávky: 14. Rimmel (Jáchym, Sysala), 27. Rimmel (Puzič, Zdráhal), 59. Hawlík (Zdráhal, Blahuta) – 30. Čermák (Bernad, Sonnek), 33. Bernad, 35. Borovec, 55. Kotala (Sonnek, Bernad), 60. Brzák (Bernad, Sedmík). Rozhodčí: Mikula, Mrkva – Lederer, Gebauer. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 250. Střely na branku: 49:32. Průběh utkání: 2:0, 2:4, 3:5.

HC VÍTKOVICE RIDERA

Svoboda (35. Wanecki) – Hawlík, Weinhold, Demel, Puzič, Charvát, Štencel, Rudl, Klok – Ballner, Rimmel, Illéš, Česlík, Blahuta, Kuťák, Ollender, Zdráhal, Sysala, Jáchym, Gelnar, Tomi

BK Mladá Boleslav

Růžička – Mašek, Tůma, Čermák, Kurka, Hes, Žalud, Bernad, Červinský – Průšek, Němec, Kotala, Pätoprstý, Podsedníček, Brzák, Borovec, Pořízek, Volf, Ďurač, Sedmík, Sonnek

O s t r a v a – Zápas úplně o všechno se odehrál v úterý večer v ostravské ČEZ Areně. Vítěze čekalo finále, poraženého naopak dovolená. Utkání začalo opatrně, do vedení se pak dostali Vítkovičtí po nechytatelné ráně z hole Rimmela. Své vedení Ostravští ještě navýšili na dvoubrankové, stejně jako v prvním zápase série. Poté se ale na stranu Bruslařského klubu postavilo štěstí a Boleslavští třemi góly otočili zápas. Trefili se postupně Čermák, Bernad a Borovec. V závěru zápasu už se hosté snažili zejména kontrolovat hru, k čemuž jim pomohla i trefa Kotaly. Vítkovičtí se následně snažili, ale pouze snížili. Další šanci jim nedal famózní Jan Růžička. Mladoboleslavští junioři si tedy zahrají finále DHL extraligy, v němž půjdou proti Pirátům z Chomutova!

Celkem opatrně začal třetí semifinálový zápas mezi tentokrát domácími Vítkovicemi a Mladou Boleslaví. Ani jedna strana očividně nechtěla udělat první chybu, obzvlášť si na obraně dávali záležet Bruslaři, kteří v minulém zápase dostali šest branek. Celkem se jim to dařilo a to včetně první dvouminutovky z vyloučení Sonnka. Původně měl boleslavský útočník na trestné skutečně strávit dvě minuty, v momentě, kdy se měl vrátit na led, ale došlo ke ke změně a trest byl rázem čtyřminutový. V tomto „dalším čase“ otevřel skóre Mikuláš Rimmel.

Ve zbývajícím čase první periody působili Boleslavští spíše nejistě. Příliš nepomohla ani přesilová hra a boleslavskému celku mnoho nepřidalo ani zranění Kotaly v obličeji. Optická převaha tak zůstala na straně Steelu až do zaznění sirény.

Mladá Boleslav v úvodu druhé třetiny znovu hodně hazardovala, na jednoho z Vítkovických doslova zírala prázdná branka. Červinský musel zakročit v rámci nedovoleného zákroku. Přesilovka ale tentokrát domácím příliš nevyšla, naopak ve dvou brejcích konečně alespoň trochu zahrozili Středočeši. Podsedníček ale puk za Svobodova záda tlačil jen marně. Na druhé straně to zkoušel Sysala, ale byl nekompromisně odtlačen. Ve 27. minutě se ale domácí přeci jen radovali podruhé a to díky stejnému hráči – Mikuláš Rimmel tentokrát tečoval ránu od modré.

Pak přišla pětiminutovka Boleslavi a velký obrat! Těsně před polovinou zápasu se od modré trefil Roman Čermák. Povzbuzení Bruslaři vycítili šanci a ještě o něco přidali v tempu. Jen o chvilku později se jim to vyplatilo, tentokrát se po zavezení puku do pásma prosadil jejich kapitán David Bernad. Značně znervóznělí domácí pak vyrobili další chybu, přesněji řečeno brankář Svoboda, který při rozehrávce nerozehrál vůbec dobře puk, ke kterému se vzápětí dostal Zdeněk Borovec a zakončil do prázdné sítě. Rozhořčený Svoboda odjel na střídačku rozlomit hůl a své místo přenechal Waneckimu. Vítkovičtí si vybrali oddechový čas, až do konce druhé třetiny ale zůstali lepší Boleslavští.

Na začátku třetí třetiny Vítkovice podle očekávání přitlačily. Do karet jim nahrál i trest Brzáka, který vyhodil kotouč mimo ledovou plochu. V přesilovce mohl vyrovnat Zdráhal, Růžička mu ale nechal u tyčky jen minimální prostor a domácí útočník jej nedokázal využít. Obětavě hrající Bruslaři oslabení přestáli a i hned po jeho vypršení vyrazil na druhou stranu Průšek v Borovcem v patách. Nebylo z toho však nic a pro změnu před Růžičkou rázem hrozil Blahuta – z ostrého úhlu nahozeným pukem měl Růžička celkem problémy.

Přelévající se hra rázem nabídla další šanci před Waneckim, tentokrát z otočky přihrával Sedmík na Průška, ten však puk nezpracoval přesně. Domácí se časem snažili přeci jen tlačit víc, po závaru před Růžičkou byli Bruslaři řádně zpocení. Tak trochu paradoxně o všem ne nezaslouženě zvýšil na dvougólový rozdíl nečekanou trefou Jakub Kotala. Diskutabilní provinění Brzáka ale Středočechy rychle poslalo zpátky na zem. Zvlášť když jej dokázal využít Adam Hawlík a necelé dvě minuty před koncem tak bylo rázem o drama postaráno. Odvolání brankáře ale nakonec nahrálo do karet Boleslavským, do prázdné klece pečetil Stanislav Brzák.

Už dvě sekundy před koncem pak ve vítkovické ČEZ Aréně vypukly bujaré oslavy Bruslařů – ti si totiž zahrají o mistra DHL extraligy juniorů, které si zahrají s Chomutovem, držitelem loňského titulu!

Ohlasy trenérů

Jan Křivohlávek (BK Mladá Boleslav): Je to nádhera, pohádka a velký splněný sen. Doufali jsme v ten úspěch, ke kterému jsme šli krůček po krůčku. Mančaft ukázal obrovskou vůli. Kluci předvedli neskutečný výkon a jsme na ně všichni moc pyšní. Finále si jdeme užít a uděláme maximum pro to, abychom ho vyhráli. Soupeře jsme si vůbec nevybírali, v této fázi už je úplně jedno, s kým budeme hrát.