Boleslav ztratila dvougólové vedení, prohrávala, ale nakonec slaví

napsal Michal Miškovský

4:3p

2:0, 0:1, 1:2 - 1:0

HC Slovan Ústečtí Lvi

Branky a nahrávky: 8. Eiselt (Mikulík), 21. Drábek (Sýkora), 55. Bauer (Král), 69. Gombár (Král) – 28. Hovorka (Šagát), 46. Hovorka (Vágner), 51. Šagát (Klobouček). Rozhodčí: Minář, Kubeš – Bejček, Svoboda. Vyloučení: 10:8, navíc hostující Pazourek 5 minut + trest do konce utkání za naražení zezadu a Novotný osobní trest 10 minut. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4200 - vyprodáno.

Růžička – Schnabel, Bauer, Lukáč, Drábek, Jindra, Mocek, Mazanec, Kolafa – Nouza, Král, Gombár – Boháč, Sýkora, Šebesta – Fiedler, Mikulík, Eiselt – Gajovský, Handlovský, Rod

Zikmund - Pojkar, Vágner, Zeman, Hořava, Němeček, Evan, Novotný, Zápotočný - Krajči, Šagát, Klobouček, Čaloun, Nedorost, Hovorka, Novák V., Špirko, Hašek, Janků, Pazourek, Novák M.

M l. B o l. - Barážový zápas jak má být! Čtvrté klání o extraligu mezi Mladou Boleslaví a Ústím nad Labem nabídlo nervydrásající boj. Bruslařský klub vedl o dva góly, ztrátu však Severočeši ve třetí třetině dohnali, dokonce se dostali do vedení. Pět minut před koncem základní hrací doby však Bauer vyrovnávacím gólem na 3:3 poslal zápas do prodloužení. V něm rozhodl trefou v 69. minutě <strong>Jiří Gombár</strong>.

Zatímco Mladoboleslavští nastoupili do čtvrtého duelu oproti úternímu klání beze změn, hostující kouč Votruba udělal hned čtyři změny. Útočníky Mrázka, Martince a Káňu nahradil Šagátem, Hovorkou a Martinem Novákem, od začátku pak nastoupil v bráně Lvů místo Přikryla Zikmund.

Samotný úvod patřil domácím. Hned po padesáti vteřinách se dostal za obranu Slovanu Šebesta, ale s blafákem si na Zikmunda nepřišel. Když ve čtvrté minutě týž hráč ústeckého gólmana překonal, Šebestovu střelu vykopl z brankoviště zaskakující Čaloun. Po vyloučení Václava Nováka o dvě minuty později si domácí zahráli první přesilovku, Zikmunda zaměstnali především Boháč se Sýkorou, ale s jejich pokusy z bezprostřední blízkosti si strážce brány Severočechů poradil.

Svěřenci Petra Kaňkovského se dočkali v osmé minutě. Hosté působili i po návratu vyloučeného hráče nevyrovnaně, k puku se před Zikmundem dostal nejrychleji Eiselt a bez problémů dorazil kotouč za brankovou čáru.

Rozhození hosté si zbytečné přidělali komplikace ve 13. minutě během vlastní přesilovky. Po pravé straně pláchl Šebesta, z čehož těžil před Zikmundem především dorážející Boháč, ale brána hostí přežila i s dávkou štěstí. Další příležitost ke zvýšení náskoku si vytvořili Boleslavští v závěru úvodního dějství při početní výhodě, ale Schnabel před Zikmundem promáchl a Nouza u levé tyče pálil jen do betonu.

Boleslavští navázali na povedenou první třetinu i v té druhé a už po 25-ti vteřinách přidali druhý gól. Sýkora vyhrál buly pro Drábka, na jehož střelu od modré Zikmund nestačil včas zareagovat. Domácí i nadále vládli na ledové ploše a Ústecké musel často zachraňovat až Zikmund. Ten si nadvakrát poradil s tvrdou ránou Schnabela, chytil, ač pravděpodobně ani nevěděl jak, pokus Nouzy a zneškodnil i střelu Gombára z levého kruhu.

Nevyužité šance musely Boleslav mrzet především od 28. minuty. Nenápadné nahození Šagáta totiž šťastně tečoval za Růžičkova záda Hovorka a rázem vrátil Slovan do zápasu. Hra se od té chvíle vyrovnala a výraznější šance byly k vidění především při početních výhodách. Ve 34. minutě nejprve při jedné z těch klasických zahrozil Drábek, ale jeho do vzduchu zblokovanou střelu Zikmund zachytil do lapačky. V posledních minutách prostřední třetiny si pak Boleslavští zahráli pětiminutovou přesilovku po ostrém zákroku na Schnabela, ale jejich snahu kazily nepřesnosti.

Do třetí třetiny Boleslavští vstoupili s jasným cílem – neinkasovat a pokud možno přidat třetí gól. Jejich plány však narušilo vyloučení Bauera ze 44. minuty. Domácí se sice v oslabení ubránili, ale chvíli po návratu potrestaného obránce Severočeši vyrovnali. Střelu Vágnera Růžička vyrazil před sebe, kde v pádu dorazil puk do brány Hovorka.

Ve 48. minutě mohl na vyrovnávací trefu rázně odpovědět Handlovský, jenže zpoza hráče vystřelil jen do břevna, odkud se kotouč odrazil pravděpodobně na čáru a z ní mimo brankoviště. Zkázu domácích pak dokonal za další tři minuty Šagát, jenž si po levé straně najel do útočného pásma a trefou do pravého rohu brány Boleslavi dokonal ústecký obrat.

Domácí tak měli v druhé polovině třetí třetiny v hlavách pouze myšlenky na vyrovnání a v 55. minutě se jim přání splnilo. Král přiťukl puk na modrou k Bauerovi, který ho napálil za Zikmundova záda. O dramtické okamžiky i nadále nebyla nouze. Půl minuty po vyrovnání byl Drábek vyloučen za nešťastný zákrok holí u mantinelu na čtyři minuty, domácí se dlouhou dobu bránili bez problémů, ale v závěru je Ústí pořádně sevřelo. Tlak Slovanu vyvrcholil pět vteřin před návratem vyloučeného, kdy Krajči před bránou zkoušel překonat Růžičku blafákem do bekhendu, ale mladý gólman odolal.

I poté, co byli domácí v plném počtu, měli Votrubovi svěřenci více ze hry, 31 vteřin před koncem základní hrací doby to nadvakrát zkoušel z bezprostřední blízkosti Špirko, ale strážce brány domácích své spoluhráče podržel a udělal rozhodující krok směrem k prodloužení.

V něm měl na hokejce rozhodnutí nejprve Sýkora, ale Zikmundovu hrubku v 62. minutě nepotrestal, o dvě minuty později na opačné straně při přesilovce trefil Vágner tyč. Zápas nakonec strhli na svou stranu Mladoboleslavští. V 69. minutě se po sporném zákroku na Václava Nováka dostali do přečíslení, Král vyzval před bránou Gombára, který nejspíš pod betonem Zikmunda protlačil puk do sítě a proměnil tak velký boj v euforii domácího publika.

K postupu do extraligy už stačí Boleslavským vyhrát jen jednou.